Fotoğraflarla belgeledi! Kaçak kazılarla talan edildi

Fotoğraflarla belgeledi! Kaçak kazılarla talan edildi

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde ulus arasında 'Gedefi İni' olarak öğrenilen mağara kilise, firari kazılarla talan edildi. Doğa yürüyüşü sırasında gidişatı fotoğraflayıp, belgeleyen Antalya Dağcılık ve

Gündoğmuş ilçesi, Karadere Semti yakınlarındaki Geç Roma ve Bizans yarıyılına ait 'Gedefi ini' olarak öğrenilen mağara kilise, gömücülerin firari kazılarıyla talan edildi. Bir seneyi aşkın zamandır yapılan firari kazılar sebebiyle mağaranın içindeki senelere alan okuyan yapılar devrildi.

Antalya Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ADDK Başkanı Tuncer Koç, firari kazıların gayesindeki mağaranın halini, doğa yürüyüşü sırasında fotoğraflayarak belgeledi. Koç, mağaranın içinin beton delme aleti ve eşi vasıtalarla yıkım edildiğini, daha fazla hasar görmeden korunup turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Fotoğraflarla belgeledi Kaçak kazılarla talan edildi

'3 ADET KİTABE YER ALIYOR'

20 metre yüksekliğinde, 13 metre uzunluğundaki mağaranın saklı iki kapısı olduğunu aktaran Koç, sonraki yarıyıllarda zelzelelerin yol açtığı göçüklerle mağaranın ağzının tamamen açıldığını bildiklerini kaydoldu.

Fotoğraflarla belgeledi Kaçak kazılarla talan edildi

Tuncer Koç, "Mağarada savaş zamanında su lüzumunu karşılamak için sonradan açılmış bir kuyu bulunuyor. Mağarada ikisi doğu, biri batı duvarında olmak üzere üç adet kitabe yer alıyor" dedi.

Fotoğraflarla belgeledi Kaçak kazılarla talan edildi

'MAĞARA MUKADDERATINA TERK EDİLDİ'

Evvelki senelerde mağarada çömlekler, tuğlalar, metal işi gibi bir hayli tarihi eser bulunduğunu ifade eden Koç, "Ele geçen buhurdanlık, kandiller ve dinsel merasimlerde kullanılan öteki aletler, Geç Roma ve Bizans yarıyılına ait. Mağaranın hemen üzerinde yamaç süresince uzanan büyük bir alanı kaplayan gerçek kent meskeni ve kenti çevreleyen duvarlar yer alıyor. Koruma altına alınmayan ve mukadderatına terk edilen mağara kilise, şu anda talan ediliyor. Evvelki gün gittiğim yürüyüş sırasında mağaranın içler acısı, halini resimlerle belgelemeye çalıştım. Bir an evvel koruma altına alınmazsa ortada mağara kilise diye bir şey kalmayacak" diye konuştu. 

Fotoğraflarla belgeledi Kaçak kazılarla talan edildi