Fransa Cumhurbaşkanı Macron, casus yazılım nedeniyle telefonunu ve hattını değişti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, casus yazılım nedeniyle telefonunu ve hattını değişti

İsrail merkezli NSO Group firmasının ürettiği Pegasus ajan yazılımıyla Fas istihbarat servislerinin dinleme teşebbüsünün hedefinde olduğu iddia edilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, cep…

Fransız medyasındaki haberlere göre, beynelmilel gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories’in, Macron’un telefon numaralarının Pegasus yazılımı hedefleri listesinde olduğunu açıklamasının ardından Macron, korunma ve milli güvenlik konseyini topladı.
Cumhurbaşkanı Macron, Fas istihbarat servislerinin hedefinde olduğu iddia edilen cep telefonunu ve numarasını değiştirdi.

Fas istihbarat servisinin, Mart 2019'da Macron'un 2017'den bu yana kullandığı ve çoğunlukla gazetecilerle irtibatta bulunduğu uslu telefonlardan birini Pegasus programı ile takip etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü.

Macron'un yanı gizeme Fransa'da aralarında daha önceki Başbakan Edouard Philippe ile hükümetin üst düzey adlarının ve gazetecilerin de yer aldığı 100'den fazla şahsın telefonuna sızma teşebbüsünde bulunulduğu iddia edilmişti.

YANKI UYANDIRAN "AJAN YAZILIM"

İngiliz gazetesi Guardian'ın haberinde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group'a ait ajan yazılımın küresel çapta yaygın ve makûs emeller için kullanıldığı ileri sürüldü.

Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group'un alıcısı olduğu iddia edildi. Ajan yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve politikleri hedef almak için hükümetlere satıldığı korunuldu.

İddiaya göre, bir telefonu "gözetleme" makinesine dönüştürebilen bu ajan yazılımla, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, iletiler, ses kayıtları ve rehber gibi çok rakamda uygulamaya ulaşım sağlanabiliyor.

Ruanda, Fas, Hindistan ve Macaristan, 50 binden fazla telefon numarasının olduğu listede ismi geçen bireylerin telefonlarını takip için Pegasus'u kullandıkları iddialarına reddetti. Azerbaycan, Bahreyn, Kazakistan, Suudi Arabistan, Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümetleri ise henüz iddialara cevap vermedi. NSO Group da hakkındaki tüm yargılamaları yalanladı.