Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Erdoğan açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Erdoğan açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fikir ayrılıkları olsa da konuşmaları ve buna devam etmeleri gerektiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda tertip ettiği basın buluşmasında, NATO Doruğu kapsamında kendisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşme yapmayı istediğini aktararak, "Bu iyi bir şey. Birbirimizi görmeye gereksinimimiz var." dedi.

Erdoğan ile derin fikir ayrılıklarının olduğunu dile getiren Macron, "Fikir ayrılıkları olsa da birbirimizle konuşmalıyız ve konuşmaya devam etmeliyiz." ifadesini kullandı.

Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO, Suriye, Libya, Dağlık Karabağ ve Fransa'nın "radikal İslamcılık" gayretini görüşmek istediğini kaydoldu.

Erdoğan'a "radikal İslamcılıkla" gayretin hiçbir biçimde İslam dinini hedef almadığını anlatacağını ifade eden Macron, Erdoğan ile yapılabilecek iş birliği alanlarını da konuşacağını söyledi.

Macron, insan ve gazetecilerin haklarına ait mevzularda ve ikili ilişkilerde her zaman sarih olduğunu, baş başa görüşmelerde sarih biçimde konuştuğu için kamuoyuna karşı da bunu yaptığını aktardı.