Fransa'da aşı karşıtı eylemler büyüyor: İki ayrı aşı merkezine saldırı!

Fransa'da aşı karşıtı eylemler büyüyor: İki ayrı aşı merkezine saldırı!

Fransa'da Kovid-19 aşısı lüzumluluğu ve sağlık kartı uygulaması tartışılıyor. Aşı lüzumluluğuna karşı çıkan ve kısıtlamaların kaldırılmasını isteyen protestocuların eylemleri de devam ediyor.…

Fransa’nın güneyindeki Bayonne kentinde aşı merkezi kundaklandı.

France Bleu Pays Basque’ın haberine göre, pazar gecesi Bayonne'e bağlı Urrugne’deki aşı merkezinin çadırı yanmaya başladı.

İtfaiye takımlarının müdahalesiyle, alevler çadırın tamamını kaplamadan söndürüldü.

Yapılan ilk tahlillerde, çadırın çevresine benzin döküldüğü ve alevlerin emin noktalarda başladığı tespit edildi.

Bayonne savcılığı, Bayonne polisinin analizlerine dayanarak olayla alakalı kundaklamayla alakalı soruşturma başlattı.

Ülkenin güneyinde bir başka merkezin daha bu kere hortumla su bunalarak işlevsiz kalması sağlandı. Bu aynı günde gelen ikinci aşı merkezi hamlesi oldu.

 

DAHA EVVEL DE YAPTILAR

Ülkenin güneydoğusundaki Nice kentinde, 2 Temmuz’da aşı karşıtları aşı merkezini hedef almış, gece merkezdeki çadır ve masanın üzerine aşı karşıtı yazılar yazmıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta, hastane ve bakımevi çalışanlarına aşı lüzumluluğu getirileceğini, Kovid-19 sağlık kartı uygulamasının genişletileceğini duyurmuştu.

Fransada aşı karşıtı eylemler büyüyor: İki ayrı aşı merkezine saldırı

Macron’un açıklamalarından sonra ülkenin bir hayli kentinde aşı lüzumluluğu ve sağlık kartı uygulaması karşıtı şovlar tertip edilmişti.

Kovid-19 sağlık kartı uygulaması, lokanta, bar, sinema vb. sosyal alanlara, 50'den fazla şahsın bulunduğu aktiflikler ve mekanlara girişte Kovid-19 aşısı olduğunu belgelemek veya son 48 saatte yapılmış olumsuz PCR testi neticeyi göstermek ya da son 6 ayda hastalığa tutulup iyileştiğini kanıtlamayı gerektiriyor.

 

YENİ UYGULAMALAR TARTIŞMA YARATTI

Fransa'da yeni tip koronavirüs olaylarının neredeyse tamamı virüsün Delta varyantından oluşurken Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'un bu kapsamda duyurduğu salgın tedbirleri, ülke çapında tepkilere yol açtı.

Günlük hadise sayısının yine artmaya başladığı ve 4. dalga olasılığından korkulan ülkede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 12 Temmuz'da yaptığı halka sesleniş konuşmasında salgınla çaba için alınacak tedbirleri duyurdu.

Özellikle hastane ve bakımevi çalışanlarına aşı lüzumluluğu ile Kovid-19 sağlık kartı uygulamasının genişletilmesi kararı, ülkenin bir hayli kentinde tertip edilen şovlarda protesto edildi.

Tedbirlere dair hazırlanan ve 13 Temmuz'da doğrudan Danıştay'a sunulan yasa tasarısı, süratlice özümsenmesi için bugün Bakanlar Heyetine sunulacak. Tasarı, 21 Temmuz çarşamba günü de Milli Meclis'te ele alınacak.

TASARININ TARTIŞMALI KOVİD-19 SAĞLIK KARTI UYGULAMASI

Macron'un açıkladığı ihtiyatların en fazla tartışılan kısmı olan Kovid-19 sağlık kartı uygulaması, bireylerin emin mekanlara girişte hiçbir biçimde Kovid-19 olmadığını kanıtlayan bir ruhsat taşımasını öngörüyor.

Halen yürürlükte olan haliyle, yalnızca 5 binden fazla şahsın katıldığı konser ve eşi faalliklerde kullanılan uygulama, hükümetin isteğiyle 21 Temmuz’dan itibaren spor salonları, fuarlar, müze, tiyatro, sinema gibi alanları, 1 Ağustos'tan itibaren de kafe, lokanta ve alışveriş merkezi gibi ticari alanlar ile otobüs, tren ve uçakları kapsayacak biçimde genişletilecek.

Bu mekanların patron ve çalışanlarına, Kovid-19 sağlık ruhsatı edinmeleri için ağustos sonuna kadar süre tanınacak.

Fransada aşı karşıtı eylemler büyüyor: İki ayrı aşı merkezine saldırı

Ruhsatı alabilmek için iki doz Kovid-19 aşısı olmuş ve üzerinden 2 hafta geçirmiş olmak veya son 48 saatte yapılmış olumsuz PCR/antikor testi neticeyi sunmak ya da son 6 ayda hastalığa tutulup iyileştiğini belgelemek gerekiyor.

Sağlık yetkililerinin vereceği ve mevzubahisi bilgilere göre oluşturulan kare kodlara işlenen ruhsat, dijitalde ya da kağıt üzerinde taşınabilecek. Patronlar, Fransa'daki Kovid-19 sağlık uygulaması TousAnticovidVerif'i kullanarak çalışanlarının ve alıcıların karekodunu tarayarak ruhsatının geçerli olup olmadığını göreöğrenecek.

Tasarı ayrıca Kovid-19 PCR ve antikor testlerinin, reçeteyle yapılmamışsa bundan böyle fiyatlı olmasını da öngörerek, aşıya yönelimi artırmayı hedefliyor.

YAPTIRIMLAR

Patronlar geçerli bir Kovid-19 sağlık kartı sunamayan çalışanlarının iş sözleşmesini 2 aya kadar askıya alabilecek, 2 ay süresince de ruhsat sunmayan çalışanlar yanılgılı tavır sebebiyle işlerini kaybedebilecek.

Patronlar de hükümetin gerekli kıldığı doğrulama sürecini çalışanlarına kumpaslı, alıcılarına günlük olarak uygulamazsa 1 seneye kadar mapus ve para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

Bununla beraber polis ve jandarma, Kovid-19 sağlık kartı uygulamasından muaf yakalandı.

AŞI LÜZUMLULUĞU

Değişik yandan, hastane ve bakımevi çalışanları, konutlarda sağlık hizmeti verenler, ambulans çalışanları ve itfaiyecilere Kovid-19 aşısının gerekli hale getirilmesi, büyük tepki gördü.

Temkinler kapsamında, bu iş kollarında çalışanlara aşı olmaları için 15 Eylül'e kadar müddet tanındı ve şayet aşı olmazlarsa çalışmalarının menedilmesi, 2 ay süresince aşı olmaya yanaşmayan bireylerin iş sözleşmesinin tamamen feshedilmesi öngörülüyor.

Fransada aşı karşıtı eylemler büyüyor: İki ayrı aşı merkezine saldırı

Çalışanların iş saatlerinde fiyatları kesilmeden Kovid-19 aşı merkezine giderek aşı olmasına olanak veren tasarı, son olarak da "test et-takip et-yalıt" sloganıyla Kovid-19 testi pozitif çıkan bireylerin 10 gün süresince tanımlanan bir yerde karantinada kalmasını kapsıyor. Karantinadaki şahıslar, sabah 10 ile 12 arasında izinle dışarı çıkabilecek.

Hürü ve tutukluluk vaziyeti, dominantının hakimiyetine verilecek karantina süreci, polis ve jandarma tarafından sorgulanabilecek.

: İlginize Sürükleyebilir 'Hadise sayısı çoğalıyor' deyip uyardı! Sağlık Bakanı Koca'dan bayram açıklamasıBeyin-omurilik akışkanında bulundu... Kâbus: Vefat oranı yüzde 80!Beykoz'da vatandaş başkaldırıda! İstila ettiler: Ağaçlarda, konutların duvarlarında dahi var