Fransa'da AstraZeneca krizi: Aşıdan sonra ölen kişinin ailesinden suç duyurusu!

Fransa'da AstraZeneca krizi: Aşıdan sonra ölen kişinin ailesinden suç duyurusu!

En çok umut bağlanan Kovid-19 aşılarından olan AstraZeneca aşısındaki kriz giderek gelişiyor. Aşıyı yaptıranlarda görülen yan tesirlerle alakalı büyük sual işaretini dün Avrupa İlaç Ajansı yanıtlamıştı.…

Son haftalarda koronavirüs aşılarında kavgaların odağı haline gelen AstraZeneca aşısıyla alakalı flaş kararı Avrupa İlaç Ajansı EMA açıkladı. Müesseseden yapılan açıklamada aşı yaptıran şahıslarda görülen ciddi 'kan pıhtılaşması' tromboz riskinin aşıyla iletişimli olduğu ifade edildi.

EMA'nın bu açıklamasından sonra Fransa'da yaşanan bir vefat gözlerin tekerrür bu aşıya çevrilmesine neden oldu.

Fransa'nın Annecy kentinde AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısını olduktan 11 gün sonra yaşamını kaybeden 63 yaşındaki Joal Crochet'in ailesi kabahat bülteninde bulundu.

Crochet'in kardeşi Jean-Luc Crochet, France Bleu radyosuna yaptığı açıklamada, kardeşinin 7 Mart'ta AstraZeneca aşısının ilk dozunu olduktan yarım saat sonra şiddetli eklem sızısı sezdiğini, ardından solunum meseleyi ortaya çıktığını kaydoldu.

Jean-Luc Crochet, kardeşinin sıhhat vaziyetinin daha sonra ağırlaştığını, 17 Mart'ta sağlık kurumuna kaldırıldığını ve 18 Mart'ta hayatını yitirdiğini söyledi.

Hekimlerin karaciğerde, böbreklerde ve beyinde kanda pıhtılaşma tespit ettiğini aktaran Jean-Luc Crochet, kardeşinin neden can verdiğinin tespit edilebilmesi için kabahat bülteninde bulunduklarını belirtti.

Crochet, kanda pıhtılaşma ortaya çıkmasının aşıdan kaynaklanabileceğini korundu.Fransada AstraZeneca krizi: Aşıdan sonra ölen kişinin ailesinden suç duyurusu

AVRUPA İLAÇ AJANSI'NIN AÇIKLAMASI

Oxford Üniversitesi ile ilaç işletmesi AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı son haftalarda aşı uygulanan şahıslarda görülen ciddi yan tesirler suratından kavgaların odağı haline gelmişti.

Bir Hayli Avrupa ülkesi Oxford/AstraZeneca aşısını durdurma kararı almıştı. Almanya kararı açıkladı ve Fransa, İspanya, İtalya, Danimarka, Norveç ve İrlanda da onu takip etti. Bu kararın bahanesi ise aşı olan bazı şahıslarda muhtelif kan pıhtılaşması meseleleri yaşanması. Bu meselelerse şahıslarda ciddi sıhhat problemlerine yol açtı hatta beyinlerini etkiledi.

Avrupa'da aşılarla alakalı en yetkili müessese olan Avrupa İlaç Ajansı EMA mevzuyla alakalı flaş bir açıklama yaparak değerlendirmeler neticesinde yan tesirlerin aşıyla iletişimini kabul ettiklerini açıkladı.

İngiltere'de Oxford-AstraZeneca yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı olan 18,1 milyon bireyin 30'unda kan pıhtısı geliştirdiği belirtilmişti. İngiltere İlaç ve Sıhhat Mahsulleri Tertip Etme Müessesesinden MHRA yapılan açıklamada, bu 30 bireyden 7'sinin 24 Mart haysiyetiyle can verdiği kaydolundu.

Vefatlar ve aşı arasında bir bağ olup olmadığı veya hadiselerin rastlayı büyüyüp büyümediğini tanımlamak için araştırmaların devam ettiği açıklanmıştı. Ülkede, 9 Aralık-21 Mart arasında 15,8 milyon ilk, 2,2 milyon da ikinci doz Oxford-AstraZeneca aşısı uygulandığı bildirildi.

 BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR