Fransa'da Türk meclis üyesi, ASALA’yı kınayan iletiyi beğendiği için zorla istifa ettirildi

Fransa'da Türk meclis üyesi, ASALA’yı kınayan iletiyi beğendiği için zorla istifa ettirildi

Fransa'nın Valence kentinde Türk belediye meclis azası, Ermeni terör örgütü ASALA hamlelerinde şehit olan Türk diplomatların hatırasına yapılan bir paylaşımı hoşlandığı için istifa etmek zorunda…

Kent meclisinde encümen olarak vazife yapan Yasin Yıldırım, kardeşinin sosyal medyada paylaştığı, Türkiye Dışişleri Bakanlığının "Ermeni terörü hamlelerinde şehit diplomatlarımız" başlıklı görseli sevdi.

Ermeni derneklerinin şikayeti ve baskısı üzerine, Belediye Başkanı Nicolas Daragon, Yıldırım’dan istifa etmesini istedi.

Yıldırım, baskılar üzerine vazifesinden istifa etmek zorunda kaldı.

Ermeni dernekleri, geçen seneki tercih kampanyası süresince de Yıldırım’ı 1915 vakalarına ait Ermeni iddialarını reddeden bir içerik hoşlandığı için hedeflemişti.

Fransız meclisinde Ermeni lobilerinin baskısıyla 2001’de çıkan kanunla 1915 vakalarıyla alakalı Ermeni iddiaları tanınmıştı.

Öteki yandan diasporanın baskısıyla bu iddiaların inkarını kabahat olarak tanıyan ve bir sene mapus ile 45 bin avro para cezası veren yasa, meclisten çıkmıştı.

Fransa Tüzük Konseyi tepkiler üzerine kanunu ifade serbestliğine ters bularak iptal etmişti.Fransada Türk meclis üyesi, ASALA’yı kınayan iletiyi beğendiği için zorla istifa ettirildi