Fransa'dan flaş karar! Hastane ve bakımevi çalışanlarına Kovid-19 aşısı artık zorunlu

Fransa'dan flaş karar! Hastane ve bakımevi çalışanlarına Kovid-19 aşısı artık zorunlu

Fransa'da hükümet, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla gayret kapsamında, tüm sağlık kurumu ve bakımevi personeline aşıyı lüzumlu hale getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, muhtemel bir 4. dalganın önüne geçmek için alınan ihtiyatları, halka sesleniş konuşmasıyla açıkladı.

Macron, lüzumlu Kovid-19 sağlık kartı uygulaması kullanımının genişletildiğini, bunun 21 Temmuz'dan itibaren 50'den fazla şahsın toplandığı her yerde lüzumlu olacağını belirtti.

Ağustos ayında kafe, lokanta ve alışveriş merkezlerinde lüzumlu hale gelecek sağlık kartı uygulamasının, ayrıca tren ve uçaklarda da mecbur olacağını aktaran Macron, yalnızca aşı olmuş bireyler ile son 48 saatte yapılmış olumsuz PCR testi neticeyi olanların bu mekanlara girebileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Macron, Delta varyantı sebebiyle Fransa'nın salgının güçlü bir dalgasıyla karşı karşıya olduğuna dikkati sürükleyerek, özellikle 75 yaş üstüne aşı olmaları çağrısında bulundu.

Sağlık Kurumularda ve muayenehanelerde çalışan tüm personele, bakımevleri çalışanlarına, manililerle çalışanlara, yaşlı veya alıngan bireylerle yakın temasta çalışanlara veya gönüllülere, Kovid-19 aşısının 15 Eylül'den itibaren lüzumlu olacağını kaydolan Macron, bu tarihten itibaren hakimiyetlerin yapılacağını ve yaptırım uygulanacağını ifade etti.

Emmanuel Macron, hadiselerin seyrine göre tüm millete lüzumlu aşı sorununu gündeme alabileceklerini kaydoldu.

Yeni eğitim-öğretim senesinin başlamasıyla, ortaokul ve liselerde aşı kampanyaları tertip edeceklerini dile getiren Macron, denizaşırı Fransa toprakları Martinique ve Reunion'da yine gece caddeye çıkma yasağı başlatılacağını aktardı.

EMEKLİLİK YAŞINI YÜKSELTME PLANI

Macron, artık yaşam süresi daha uzun olduğu için emekliliğin de daha geç olması gerektiğini korunarak, sağlık krizi sona erdiğinde, kademeli olarak emeklilik yaşının yükseltileceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ayrıca münakaşalı işsizlik sigortası reformunun da 1 Ekim'den itibaren bütün olarak yürürlüğe sokulacağını açıkladı.

Değişik yandan Sağlık Bakanı Olivier Veran, aşı olmayan sağlık personeline, 15 Eylül'den itibaren ücret ödemeyeceklerini duyurdu.

Fransa Millet Sıhhati Müessesesinin bugünkü bilgilerine göre, ülkede Kovid-19 tespit edilen birey rakamı son 24 saatte 1260 çoğalışla 5 milyon 813 bin 899'a, 28 şahsın yaşamını kaybetmesiyle ölü rakamı ise 111 bin 382'ye yükseldi.

Sağlık Kurumularda 957'si yoğun bakımda olmak üzere, 7 bin 137 şahsın rehabilitasyonuna devam ediliyor.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı bilgilere göre, 27 Aralık 2020'den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların rakamı 35 milyon 943 bin 586'ya erişti, bunlardan 27 milyon 858 bin 279'una ikinci veya üçüncü doz uygulandı.