Fransa'dan Ukrayna'ya AB üyeliği uyarısı: 15-20 yıl sürebilir

Fransa'dan Ukrayna'ya AB üyeliği uyarısı: 15-20 yıl sürebilir

Fransa Avrupa İşlerinden Mesul Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı abonelik müracaatına değinerek, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının 15-20 sene sürebileceği mevzusunda uyardı.

 

Rusya’nın hamlelerinin ardından Ukrayna, Avrupa Birliği’ne AB katılmak için müracaatta bulunmuş ve sürecin süratlendirilmesini arz etmişti. Fransa Avrupa İşlerinden Mesul Devlet Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının on seneler sürebileceği mevzusunda uyararak, "Dürüst olmak zorundayız. Ukrayna'nın altı ay veya bir iki sene içinde AB'ye katılacağını söylüyorsanız, palavra söylüyorsunuz. Muhtemelen 15 veya 20 sene sürecek” dedi.

Beaune, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'yı AB’ye daha erken entegre etmeye destekçi olabilecek daha gevşek bir "Avrupa politik topluluğu" oluşturulması önerisini tekrarlayarak, "Ukraynalılara rastgele bir yanılsama veya palavra sunmak istemiyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Macron'un Avrupa politik topluluğu teşebbüsü, haziran ayında yapılacak AB Doruğu’nde ele alınması bekleniyor.