Fuat Oktay'dan petrol sızıntısına ilişkin rahatlatan açıklama

Fuat Oktay'dan petrol sızıntısına ilişkin rahatlatan açıklama

Cumhurbaşkanı Destekçisi Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC kıyılarına doğru ilerleyen Suriye kaynaklı petrol sızıntısına ait rastgele bir tehlikenin görünmediğini söyledi.

Oktay ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın buluşması tertip etti.

Oktay, sızıntının Suriye'nin Baniyas bölgesindeki bir rafinerinin yakınında bulunan elektrik santralindeki 15 bin metreküplük depolama tankından fuel-oil sızmasıyla başladığını belirtti. Alana gelen sızıntı ve onun oluşturduğu lekeliliğe anında müdahale edildiğini belirten Oktay, "Özellikle Dipkarpaz bölgesinde Kıbrıs'ta kıyılara vurma tehlikesine karşı da anında ihtiyatları aldık." dedi.

Oktay şöyle devam etti:

"Kıbrıs'ta 3 deniz vasıtayı vardı zati; 8 vasıta da yeniden buradan, römorkörler dahil bölgeye gitti. Türkiye'den Eriştirme ve Altyapı ile Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız çok ciddi önlemler almış gidişatta. Şu an haysiyetiyle zati Kıbrıs'ta rastgele bir tehlike görmüyoruz. Sonrasında yeniden rüzgarın da istikamet değiştirmesiyle beraber İskenderun, Hatay ve Samandağ bölgesine doğru yönelmesiyle biz bu sefer o güzergahta ciddi önlemler aldık. Bizim iki büyük gemimiz vardı. Hem Kıbrıs'a gönderdik öbür taraftan da iki gemi daha Hatay bölgesine gönderdik. Denizcilik Genel Müdürlüğümüz bu mevzuyu özellikle takip ediyor. Orada gördüğümüz manzara şu; lekelilik artık yüzeysel, çok büyük oranda bir lekeliliğin kalmadığını görüyoruz, daha parça parça. Deyimi caizse bir bozuk para büyüklüğündeki parçacıklar nezdinde lekeliliğin oluştuğu takribî bir 800-1000 kmlik bir alandaki lekeliliği arınıyoruz. Üstesinden gelinemeyecek bir tehlike görmüyoruz. Buradan hem Hatay'daki hem de KKTC'deki kardeşlerimize bir kere daha tüm ihtiyatların alındığıyla alakalı ciddi bir tehlikenin bulunmadığıyla ilgili iletiyi vermek isterim."
Fuat Oktaydan petrol sızıntısına ilişkin rahatlatan açıklama
"AFETLERİN ÜSTESİNDEN GELMEYİ BİRLİK, BERABERLİK VE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE MUVAFFAK OLDUK"

Türkiye'de son yarıyılda alana gelen afetler dolayısıyla KKTC hükümetinin verdiği yardımdan dinlediği memnuniyeti dile getiren Oktay, "Türkiye olarak, gerek yangınlar gerek su baskın ve sonrasında son 1,5 - 2 aydır yoğun bir afet yarıyılı yaşadık. Hamdolsun hepsinin de üstesinden gelmeyi birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde muvaffak olduk." dedi.

Oktay şöyle devam etti:

"Bugün sayın Cumhurbaşkanı da sahada manzarayı gördü. Yangınlar yarıyılında da KKTC hükümeti ve kardeşlerimizin yeniden birlik ve beraberliğimizi gösterme ismine bir köyün özellikle yine yapılanmasıyla alakalı katkısı vardı. Bir kere daha teşekkür ediyorum. Hem yangın hem su baskın afetinde yaşamını kaybedenlere bir kere daha Allah'tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza da başsağlığı diliyorum. Yaralılarımız rehabilitasyonlarını almış vaziyetteler. Kayıplarımızı tüm ciddiyetimizle arama seferberliğimiz devam ediyor. Artık yaralarımızı yoğun biçimde sarma yarıyılına girdik.

Cumhurbaşkanımız her adımı yakinen takip etti. Zati bakanlarımız sahada oldular. En geç bir seneye kadar binalar da dahil tamamı yine yapılıp teslim edilecek allahın izniyle. Orada zarar gören hastanemiz vardı belki hatırlarsınız. Havadan hastaların kurtarıldığı bölgeler hamdolsun şimdi hepsi tekerrür tek tek hizmete başladı.

İklim farklılığıyla beraber bundan sonrasında daha da hazırlıklı olmalıyız. Özellikle akarsu yataklarına konutların yapılmamasıyla ilgili. Bu vesileyle ben bir kere daha buradan vatandaşlarımıza özellikle de Karadeniz'deki vatandaşlarımıza bir kere daha anımsatmış olmak istiyorum."
Fuat Oktaydan petrol sızıntısına ilişkin rahatlatan açıklama
"MARAŞ MEVZUSU GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ TARAFINDAN DEĞİŞİK ALANLARA ÇEKİLİYOR"

Maraş mevzusundaki büyümelerin özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından değişik alanlara çekildiğini vurgulayan Oktay, "Biz orayı ısrarla söyledik. Ölü bir alanın, bağışlarsınız farelerin gezdiği bir alanın insanların çocukların artık kullanımına açılması gerektiği bir şehre böyle bir makûsluğun yapılamayacağını ifade etmiştik." dedi.

Oktay, şu anda bölgenin cıvıl cıvıl olduğunu ve 100 binlerce insanın bölgeyi ziyaret ettiği bilgisini paylaşarak şunları kaydoldu:

"Burası Güney tarafına da sarih, dolayısıyla bu çoğalarak devam edecek. Bunu değişik istikametlere sürükleyerek, gerek AB gerek değişik duruşmalar nezdinde değişik oyunlar içerisinde olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne de buradan tekerrür bir ileti daha vermek isterim. Topu sahanın dışına çıkarmanın bir anlamı yok. Maraş'ı biz insanlığın hizmetine açıyoruz. KKTC'nin böyle bir kararı vardır. Yeniden zatıalinizin, hükümetin ciddi çalışmaları oldu. Biz de Türkiye olarak sizin çalışmalarınızın artta durduk ve durmaya devam edeceğiz. Kıbrıs'taki petrol sahalarının oradaki 10 nolu sahada bir sondaj çalışmasının yapılabileceği veya yapılacağıyla alakalı gene Rum Kesimi'nin bir açıklaması var ve kavrıyoruz ki tansiyonu yükseltme tasasındalar.

Bunun karşılığında KKTC'nin de Türkiye'nin de elinin bağlı kalması düşünülemez ve biz bunu şimdiden çok net bir biçimde ifade ettik. Bunun anlamı bizim de sondaj çalışmalarına başlayacağımız biçiminde olur. Bunun yanıtı bu olur. Başka cinsli bir yanıt da zati düşünemeyiz. Özellikle beynelmilel alanda iki egemen denk devlet esasındaki teklif ve çalışmalarınızı gıptayla izliyoruz. Rum Kesimi'nin oyunu sahanın dışına taşıma gayretlerini de ne yazık ki görüyoruz. 1960 çözümlerine götürecek biçimde. Olmayan, yürümeyen çalışmalar ve çözümlerle tekerrür müddet kaybetmenin anlamı yok. Teklifinizi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne de sundunuz ve tam dünyaya da sarihçe ifade ettiniz. Teklifinizi sonuna kadar desteklediğimizi bir kere daha ifade etmek isterim."