Fukuyama'dan Türk SİHA'larına övgü

Fukuyama'dan Türk SİHA'larına övgü

Amerikalı politika bilimci Fukuyama, Türkiye'nin son senelerde ürettiği silahlı insansız hava taşıtlarının günümüz savaş stratejilerini değiştirdiğine dikkat toplayarak "SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin…

Amerikalı politika teoricisi Francis Fukuyama, "American Purpose" mecmuasında yayımlanan "Orta Doğu'da homurdanmak" başlıklı yazısında Türk SİHA'larının bölgesinde yarattığı eforlu tesirlerden methiyeyle bahsetti.

Fukuyama, 2010'ların başında silahlı drone teknolojisi alanında Amerika Birleşik Devletleri ile İsrail'in reyin kurduğunu ancak daha sonraki senelerde Türkiye'nin bu alanda süratli biçimde yeni bir oyuncu olarak ortaya çıktığını belirtti.

"Küresel görünüm, askeri SİHA'lar tarafından değiştirildi ve Türkiye burada ana oyuncu oldu." değerlendirmesini yapan Fukuyama, Türkiye'nin kendi ürettiği SİHA'ları Libya, Suriye, Dağlık Karabağ ve kendi hudutları içinde terör örgütü PKK'ya karşı kullandığını kaydoldu.

"TÜRKİYE, KENDİNİ BÜYÜK BİR BÖLGESEL EFOR SİMSARI SEVİYESİNE YÜKSELTTİ"

Fukuyama, "Bu süreçte Türkiye, daha fazla netice üretme yeteneğiyle Amerika Birleşik Devletleri, Çin veya Rusya'dan daha fazla kendini büyük bir bölgesel efor simsarı seviyesine yükseltti." yorumunu yaptı.

Türkiye'de üretilen Bayraktar TB-2 ve Anka gibi SİHA'ları misal gösteren Fukuyama, zamanında Amerika Birleşik Devletlerinden Predator ve Reaper drone'larını alamayan ve ardından İsrail'den Heron'ları alıp sonra bu ülke ile ilişkileri meseleli hale gelen Türkiye'nin kendi SİHA'larını üretmeye net bir biçimde karar verdiğini belirtti.

Türk SİHA'larının performansının etkileyici olduğuna dikkati sürükleyen Amerikalı politika bilimci, "Son Türk drone'ları oldukça etkileyici; misalin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem bulgu hem de atak vazifelerini ifa edebiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin silahlı drone'larını ilk kere kapsamlı biçimde Mart 2020'de Suriye'de 36 Türk askerinin şehit edildiği atağın ardından kullandığını ifade eden Fukuyama, hava korunma sistemi dahil bölgedeki tüm Suriye askeri unsurlarının SİHA'larla tamamen yok edildiğini andırdırdı.

Ardından evvel Libya'da, sonra da Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılan Türk SİHA'larının sahada icra ettiği misyonların donakaltıcı olduğunu belirten Fukuyama, mevzubahisi hava taşıtlarının özellikle Ermenistan askeri unsurlarına verdiği hasarın dikkat çekici olduğunu yazdı.

"TÜRKİYE'NİN SİHA KULLANIMI KARA BİRLİKLERİNİN TABİATINI DEĞİŞTİRECEKTİR"

"Bana öyle geliyor ki Türkiye'nin SİHA kullanımı, kara gücünün tabiatını, mevcut efor yapılanmasını sallayacak biçimde değiştirecektir." değerlendirmesini yapan Fukuyama, bu mutasyonun, Dreadnaought savaş gemisinin kendinden evvelki savaş gemisi sınıflarını köhne vazgeçmesine ya da 2. Dünya Savaşı'nın başında uçak gemilerinin savaş gemilerini kararsız kılmasına benzediğini dile getirdi.

Yakın gelecekte artık savaş ve çatışmaların merkezinde insansız hava taşıtlarının olacağına dikkati sürükleyen Fukuyama, Türk SİHA'larının aktifliğini şu ifadelerle anlattı:

"SİHA'lar bu gidişatı kökünden değiştirdi zira bunlar görece ucuz, yenilmesi güç ve kaptanların hayatlarını tehlikeye etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdilerde kendilerini SİHA'lara karşı nasıl korunacaklarını düşünüyor ve SİHA'larla SİHA karşıtı temkinler arasındaki silah yarışını kimin kazanacağı belirli değil. SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel efor olarak yükselmesine ehemmiyetli katkı yaptı. Ülke, bahsedilen üç çatışmanın neticesini kararlı biçimde atama etti ve daha aşırısını yapabileceğini de vadediyor."

Fukuyama, yazısında, 1991 ve 2003'teki Körfez savaşlarında kara birliklerinin tanklar çevresinde örüldüğünü, uzun seneler bir tankı yok edebilmenin ancak başka bir tank ile mümkün olabildiğini ve büyüyen teknolojiyle beraber tankları yıkım etmek basitleşse de hali hazırda ciddi zahmet ve maliyet ürettiğini kaydoldu.

Türkiye'nin bölgesindeki ülkelerle güç ama balanslı ilişkiler kurmaya çalıştığını belirten Fukuyama, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığıyla İdlib'de olası bir kırımın önüne geçtiğini vurguladı.