G7 yoksul ülkelere 1 milyar doz Kovid-19 aşısı bağışlayacak

G7 yoksul ülkelere 1 milyar doz Kovid-19 aşısı bağışlayacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 ülkelerinin 2022 senesinin sonuna kadar muhtaç ülkelere toplam 1 milyar doz yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı affetmesinin tasarlandığını bildirdi.

İngiliz Başbakanlık Büroyu’nden yapılan açıklamada, "İngiltere'nin aşı programının zaferinin bir neticeyi olarak artık fazla dozumuzu lüzumu olanlarla paylaşabilecek gidişattayız. Bunu yaparak, bu salgını temelli yenmek için büyük bir adım atacağız." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Johnson'ın G7 liderlerinin muhtaç ülkelere toplam 1 milyar doz Kovid-19 aşısının affedilmesini beklediği aktarıldı.
İngiltere’nin ilk etapta siparişlerinden artan 100 milyon doz Kovid-19 aşısını affedeceği bilgisi paylaşıldı.

G7 ülkelerinin liderleri, salgınının başlamasından bu yana ilk defa, Galler’e bağlı Cornwall'daki Carbis Koyu'nda bugün başlayacak ve 13 Haziran'a kadar sürecek dorukta toplanıyor.

1975'te oluşturulan G7, her sene bir ülkenin liderliğinde özellikle ekonomi gündeminin değerlendirilmesi, ortak siyasetlerin oluşturulması ve iş birliğinin artırılması amacına bir araya geliyor.

Dorukta, devam eden salgın, küresel jeopolitik tehlikeler ve abuhava farklılığı gibi ehemmiyetli başlıkların ele alınması bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Johnson'ın başkanlığını yapacağı doruğa, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Avrupa Birliği AB Kurulu Başkanı Tümörsüle Von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel katılıyor.

Doruğa bu sene ayrıca Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi de misafir ülke liderleri olarak davet edildi.