Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fatih Terim'in ayrılığı sonrası 33 bin takipçi kaybetti

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fatih Terim'in ayrılığı sonrası 33 bin takipçi kaybetti

Fatih Terim yarıyılının sona erdiğinin açıklanmasının ardından, çok sayıda taraftar Galatasaray Başkanı Burak Elmas’a tepki gösterdi.

Fatih Terim'le yolların ayrılmasının ardından Twitter’da Elmas’ın takipçi sayısı 33 bin birey eksildi.

Öte yandan Galatasaray’da yarın yapılması gereken basmakalıp divan heyeti buluşması, Covid-19 salgını nedeniye 29 Ocak’a ertelendi.

Gözden KaçmasınTerimin Galatasaraydan ayrılması Avrupa basınının manşetlerinde Bedelini ödüyorTerim'in Galatasaray'dan ayrılması Avrupa medyasının manşetlerinde! 'Değerini ödüyor'Haberi görüntüle

 İKİLİ ARASINDA SOĞUK SAVAŞ

Galatasaray'da Başkan Burak Elmas ile teknik direktör Fatih Terim arasında son yarıyılda soğuk savaş yaşanıyordu. Elmas, deneyimli öğretmenin negatif tutumuna karşın teknik kurulda farklılık yapılması mevzusunda ısrarını sürdürdü. 

Galatasaray'da Terim'in takımına katılması için Karagümrük'ten Farioli adı gündeme gelmişti. Terim, bu iddiayı palavralarken daha sonra Guardiola'nın takımındaki Domenec Torrent adı ortaya atıldı. İdareyicilerden Işıtan Gün, dayanakçı öğretmenlik için Domenec Torrent ile görüştüklerini doğrulamıştı.

Gözden KaçmasınTransferde büyük savaş Fransızlar Galatasaray ve Trabzonsporun hedefini duyurduTransferde büyük savaş! Fransızlar Galatasaray ve Trabzonspor'un maksadını duyurduHaberi Görüntüle

NECATİ ATEŞ VE SELÇUK İNAN'A SAHİP ÇIKTI AMA...

Teknik işveren Fatih Terim, takımında memnun olduğunu her fırsatta dile getirirken Necati Ateş ve Selçuk İnan'a destek çıktı. “İyi zamanda herkesi değiştiririm ama makûs günde ‘Kusur bunlarda’ gibi bir eylemde bulunmam” diyerek Ateş ve İnan’a sahip çıkan Terim, ayrıca istifayı düşünmediğini de ifade etti.

Gözden KaçmasınFatih Terimin Necati Ateş ve Selçuk İnan kararıFatih Terim'in Necati Ateş ve Selçuk İnan kararı! Haberi Görüntüle

Ateş ve İnan’la çalışmaya devam edeceğini, “Bir zafersizlik varsa mesul benim. Ben buradayım. Yapılacak bir şey varsa bana yapılsın. İyi zamanda herkesi değiştiririm ama makûs zamanda ‘Kusur, kabahat bunlarda’ gibi bir eylemde veya işarette bulunmam” laflarıyla ifade eden Terim, idareyici Işıtan Gün’şöhret, Pep Guardiola’nın daha önceki destekçisi Domenec Torrent’le yaptığı görüşmeden haberinin olmadığını da söyleyerek, başkan Burak Elmas’a ‘her şeyi sarihçe konuşup içten olalım’ iletisini verdi.

Ancak bugün yapılan buluşmada başkan Burak Elmas, ayrılık kararını deneyimli çalıştırıcıya iletti.

Gözden KaçmasınGalatasarayda ayrılık sonrası çalışma arkadaşları, Fatih Terimin evine geldiGalatasaray'da ayrılık sonrası çalışma dostları, Fatih Terim'in evine geldiHaberi görüntüle

4. YARIYIL DE SONA ERDİ

Aralık 2017’de sarı-kırmızılıların başına 4. defa gelen Terim, bu müddet zarfında 176 maça çıkarken 97 galibiyet, 35 beraberlik, 44 yenilgi aldı.

2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarını şampiyon olarak tamamlayan Terim’li Galatasaray, 1 Türkiye Kupası ve 1 Süper Kupa’nın da sahibi oldu.

2021-2022 sezonu 20. hafta haysiyetiyle lider Trabzonspor’un 22 puan gerisinde 12. sırada yer alan Galatasaray, Avrupa Ligi’nde son 16 turunda çaba edecek.

SÜREÇ NASIL BÜYÜDÜ?

Galatasaray'ın efsanesi Fatih Terim, öğretmenlik kariyerinde Burak Elmas ile birlikte 6 ayrı Başkan ile çalıştı. Terim'in bir ay gibi çok kısa bir müddet çalıştığı Dursun Özbek yarıyılını ayırırsak tüm başkanlarla zaman zaman problemler yaşadı; hatta ayrılıklar çok sancılı oldu. Ancak en ivedi 'çatırdama' ise reelinde en içten başlangıcı yaptığı mevcut Başkan Burak Elmas yarıyılında oldu. Terim'in merhum başkan Mustafa Cengiz ve idaresiyle yaşadığı kasvetler bile kamuoyu önünde bu kadar ivedi tartışılmaya başlamamıştı. Deneyimli teknik adam; Burak Elmas'ın tercih sürecindeki kozlarından biri olmasına karşın idaredeki sancılar ve ekibin durumu sebebiyle 7'nci ayda yazılı açıklama yapmak zorunda kaldı.

Tercih sürecinde Burak Elmas ile Fatih Terim sanki tek yumruk gözükürken bu noktaya nasıl gelindi?

KONTRAT YAPILMA SÜRECİ UZADI

Tercih sürecinde rahmetli Başkan Mustafa Cengiz, Fatih Terim özür dileyene kadar kendisiyle devam etmeyeceğini açıklamıştı. Burak Elmas, seçilir seçilmez kontrat yapmadan, resmi açıklama olmadan Terim'i Florya'ya davet etti. Terim kontratsız biçimde iş başı yaptı. Ancak kontrat süreci de uzadı. Atletik A.Ş'ye atanan Ali Eforum, Terim'in en yakınlarından biriyken istifa etti. Keşmekeşin ilk kıvılcımlarından biri bu oldu.

TRANSFER TAKIMI

Galatasaray'da geçmiş yarıyılda da yaşanmış ama daha sonra derlenmiş bir mesele Burak Elmas yarıyılında da patlak verdi. Daha Önceki ikinci başkan Abdurrahim Albayrak 2019'da "Ayrı bir takımın transfer çalışması yaptığını gördüm" açıklamasında bulunmuştu. İlerleyen süreçte bu gidişat rayına oturtulmuştu. Başkan Mustafa Cengiz ve başkan yardımcısı Yusuf Günay hakimiyetinde; Abdurrahim Albayrak, Şükrü Hanedar, Uğur Yıldız liderliğinde harekatlar yapılıyordu. Burak Elmas yarıyılında Florya takımında Şükrü Hanedar, Uğur Yıldız, Hakan Balta, Emre Utkucan gibi adlarla anlaşılmadı. İdare ile Florya takımı ayrı ayrı çalışmalar yürüttü. Bu ileri vadede meseleleri geliştirdi.

FLORYA İLE İDARE ARASINDA GERGİNLİKLER

Galatasaray için Florya, futbol sahasındaki ceza sahası, 18 gibi ehemmiyetli. Burak Elmas idaresinde ve muhtelif heyetlerinde Florya'da da etkin olmak isteyen adlar oldu. Kağıt üzerinde de olabilecek, basmakalıp işler ancak sıkıntılılıklar sezilince idare binasıyla Florya arasındaki mesafe yeniden açıldı. İdare etrafındaki adlarla, Florya profesyonelleri arasında gün suratına çok yansıtılmayan "rekabet" de seziliyordu. Başkan Burak Elmas çözüm olarak Bülent Bayraktar seçeneğine müracaat etti; ancak bu teşebbüs de zafersiz oldu, meseleler daha da gelişti.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fatih Terimin ayrılığı sonrası 33 bin takipçi kaybetti

ÇİM MESULLÜĞÜ BİLE PROBLEM OLDU

Galatasaray'da geçen sezon stadyumdaki zemin problemi camiayı keşmekeşe çekmişti. Belhanda, lafın özü "İdman sahamız, stadyumtan iyi" demişti. Florya takımı bu sezon stadyum çimlerini kendilerine emanet edilmesini bekledi; ancak idare daha önceki çalışılan bir firmayla devam etti. Florya takımı bu vaziyetten de rahatsız oldu. Bir de menajer sorunu var natürel. Florya profesyonelleriyle, idareyiciler arasında bir menajer tartışmayı yaşanıyor.

FLORYA PROFESYONELLERİ SEVK EDİLECEK İDDİASI ASAPLARI GERDİ !

Farioli adı ve daha sonra da Guardiola'nın takviyecisinin geleceği ortaya atıldı. Bu haberleri camiada Terim'e mobbing olarak okuyan çok oldu. Buna rağmen İdare; Terim'in üzerindeki yükü rahatlatmak, teknik kurulu kuvvetlendirmek için yapılan bir saldırı olduğunu ifade etti. Florya'daki bazı profesyonellerin vazifeden alınacağı teşebbüsüne Fatih Terim izin vermedi.

AVRUPA'DAKİ BAŞARI, LİG'DEKİ BAŞARISIZLIĞI TAŞIYAMADI

Lig'de doruğun çok uzağında kalan Galatasaray'da Avrupa'daki zaferli gidiş Fatih Terim'e olan güveni sallamıyordu. Camiada yapılan yorumlarda "Öğretmen Avrupa'da tur atlayamazsa yollar ayrılır, turu geçerse ligi tamamlar" fikri dominanttı. Ancak geleceğin ekibi kuruluyor felsefesi ile istenen müddet ivedi eridi. Hem sosyal medya üzerinden Terim için yapılan yorumlar, hem de zaman zaman yaşanan fikir ayrılıkları sebebiyle yol ayrımına gelindi.

Bugünkü buluşma neticesinde karşılıklı uyuşma sağlanarak Terim'e hizleri için teşekkür edildi.

MESAİ DOSTLARI EVİNE GİTTİ

Öğle saatlerinde Nef Stadyumu’nda Başkan Burak Elmas ile görüşen Fatih Terim daha sonra evine geçti.

Fatih Terim’in çalışma dostlarından Futbol A Ekip Yönetimsel Menajer Destekçisi Mert Çetin ile Florya Metin Oktay Kuruluşları Müdürü Fahri Yılmaz da Terim'in evine geldi.

BURAK ELMAS'TAN İLK AÇIKLAMA

Tercih yarıyılının hemen ardından, henüz mazbatamızı almadan yaptığım çağrıyla, kontratının içeriğini bile denetlemeden Galatasaraylılık duruşuyla misyona koşan; kulübümüzün geleceği için idare olarak inandığımız futbol taktiğinin zaferi ismine taşın altına bizimle beraber elini koyan 7446 sicil numaralı Divan Heyeti azamız Sevgili Fatih Terim Öğretmenimizle karşılıklı olarak kararlaştırdığımız üzere, kendisi hali hazırda yürütmekte olduğu Teknik Direktörlük vazifesine bugün haysiyetiyle devam etmeyecektir.

Galatasaray için beraber yürüdüğümüz bu yolda, ülkemize ve kulübümüze sayısız büyük zaferler yaşatan; bu sezon da Avrupa’da hepimizi yücelten bir zafere imza atan Galatasaraylı Fatih Terim’in fikir ve deneyimlerinden her zaman faydalanmaya devam edeceğiz.

Fatih Öğretmenimize geçmişten bugüne yapmış olduğu büyük hizmetleri için başta idaremiz olmak üzere temsil etmekte olduğumuz Galatasaray Spor Kulübü ve camiamız ismine teşekkür ederiz.

Burak Elmas

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fatih Terimin ayrılığı sonrası 33 bin takipçi kaybetti