Gamze Açar davasında şoke eden ifadeler! 'Sakın dokunma, numara yapıyor'

Gamze Açar davasında şoke eden ifadeler! 'Sakın dokunma, numara yapıyor'

Lise talebesi 17 yaşındaki Gamze Açar'ın iş görüşmesi için gittiği Kızılcahamam'daki termal otelin 5. katından düşerek hayatını kaybetmesine ait 5 maznunlu davanın ilk mahkemesi görüldü. Tutuklu maznunlar

Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu maznunlar, bulundukları cezaevinden video konferans aracılığıyla katıldı, taraf avukatları ile müştekiler de mahkeme salonunda hazır bulundu. Tutuksuz maznun Hüseyin Emre Gürgen duruşmaya katılmadı.
Duruşma başkanının yargılamaları andırdırmasından sonra maznunların korunmalarına geçildi. Tutuklu maznun Emre Eker, olaydan üç gün evvel maznun Rıza Doğan'ın daveti üzerine Açar'ın hayatını kaybettiği otele gittiğini söyledi.

Devre mal satış personeli olarak otelde çalışmaya başladığını belirten Eker, Doğan'ın akşam saatlerinde bir kadın personelin de kendilerine katılacağı bilgisini verdiğini aktardı. Cumayı cumartesiye bağlayan gece Açar ile Rıza Doğan'ın bulundukları otel odasına geldiklerini anlatan Eker, bu esnada odada kendisinin yanı gizeme Mehmet Doğan, Hüseyin Emre Gürgen ve Mustafa Emre Demiral'ın bulunduğunu ifade etti.

Gamze Açar ile tokalaştıklarını, daha sonra odadakilerin içki almaya başladıklarını söyleyen Eker, 15 dakika sonra odasına geçtiğini, burada televizyon izlemeye başladığını, ardından yattığını iddia etti. Sabah uyandığında kahvaltıya indiğini belirten Eker, resepsiyon kısmında yoğunluk olduğunu gördüğünü, neler olduğunu sorduğunda "dün akşam gelen kızın 5. kattan düştüğü" haberini aldığını, bu büyümeyi öbür dostlarına ilettiğini bildirdi.

Ardından kahvaltıya geçtiğini söyleyen Eker, bir zaman sonra sivil polislerce nezaretine alındığını ifade etti. Gamze Açar'ın sağ elinde, kendisine ait Deoksirübo Nükleik Asit profillerinin bulunduğuna ait Adli Tıp Müesseseyi raporunun bulunduğunun andırdırılması üzerine maznun Eker, maktule ile tokalaştığını, Deoksirübo Nükleik Asit profillerinin bu biçimde geçmiş olabileceğini korundu. Soruşturma düzeyindeki ifadesinde neden bu biçimde beyanda bulunmadığı sorulan Eker, olayın sıcaklığıyla tokalaşma kısmını söylemeyi unuttuğunu öne sürdü.

'SAKIN DEĞME, NUMARA YAPIYOR'

Tutuklu maznun Mehmet Doğan da olay günü saat 22.00 sıralarında Mustafa Emre Demiralp ve Hüseyin Emre Gürgen ile resepsiyonda karşılaştıklarını, ardından beraber abiyi Rıza Doğan'ın odasına geçtiklerini söyledi. Bir zaman sonra Rıza Doğan ve Açar'ın odaya geldiklerini anlatan Mehmet Doğan, tanışma safhasından sonra Açar ile öbür maznunların içki içtiklerini ancak kendisinin içmediğini belirtti.

Açar ile azıcık sohbet ettikten sonra odadan ayrıldığını öne süren Mehmet Doğan, Gürgen ve Eker ile kaldığı odasına geçtiğini ifade etti.
Bir zaman sonra Açar'ın sesini dinlediğini, bunun üzerine abiyi Rıza'nın odasına gittiğini, neden sesler geldiğini sorduğundan Gamze Açar'ın kendisinden uyuşturucu madde istediğini söylediğini iddia eden Mehmet Doğan, "Gamze Açar bu esnada ağladı, 'Neden beni kavramıyorsunuz, bağımlıyım.' dedi ve kendisini sırtüstü yere vazgeçti. Elini kalbinin üstüne vazgeçti, hırıltılar çıkarmaya başladı. Ben de bir şey olduğunu düşünerek eğildim ama abim beni geri çekerek, 'Sakın değme, numara yapıyor. Okan'ı çağır bu kızı aldığı yere götürsün.' dedi. Bunun üzerine Gamze Açar hemen yerinden kalktı." ifadesini kullandı.

Abisinin çıkışı üzerine Açar'ın otelden gitmek istemediğini söylediğini iddia eden Doğan, bu olaydan sonra odasına gidip sabaha kadar yattığını öne sürdü. Sabahın ilk saatlerinde Açar'ın balkondan düştüğü haberini aldığını ancak zemin kata gelene kadar Açar'ın ambulansla sağlık kurumuna götürüldüğüne sözlerine ilave etti.

"10 SANİYE GEÇMEDEN 'AY' SESİ İLE DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜM"

Tutuklu maznun Rıza Doğan ise işlettiği otel için personel bulmak emeliyle iş bülteni verdiğini, müracaat etenler arasında Açar'ın da bulunduğunu söyledi. İş görüşmesi için Açar ile otelde buluştuklarını, 17 yaşında olduğu için o gece kendisine ayrı bir oda açmadıklarını söyleyen Rıza Doğan şöyle devam etti:

"Bu sebeple benim kaldığım odaya geçtik. Odada kardeşim Mehmet Doğan, Mustafa Emer Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emer Eker vardı. Gamze'yi onlarla tanıştırdım, Emre Eker içki servisi yaptı. Ben de bilgisayar oyunu açtım. Bu esnada Gamze içki içiyordu. Daha sonra Gamze, benden uyuşturucu madde istedi. Kendisi iyi değildi, titriyordu. Ben yeniden bilgisayarımın başına geçtim. Bir zaman sonra balkon kapısının sesi geldi. O tarafa yönelince Gamze'yi, balkondan karşı tarafa adım atarken gördüm. 10 saniye geçemden 'ay' sesi ile düştüğünü gördüm. Alt indim, Gamze'nin yanına gittiğimde kafasından, burnunda kanlar geliyordu."

Maznun Doğan, Açar ile cinsel birliktelik yaşadıklarını andırmadığını söylemesi üzerine duruşma başkanı, savcılık ifadesinde maktule ile beraber olduklarına dair beyanı olduğunu andırdırdı. Bunun üzerine Doğan olayı hatırlamadığını tekrarladı.

'RIZA 'BAŞIMIZ BELAYA GİRECEK' DEDİ'

Tutuklu Mustafa Emre Demiral, olayın yaşandığı otelin satış ve temsilci müdürü olarak misyon yaptığını ifade etti. Öbür maznunlarla sohbet ettikleri sırada Rıza Doğan ve Açar'ın bulundukları odaya geldiğini, bu sırada saatin 01.30 olduğunu belirten Demiral, içkinin tesiriyle Doğan'ın odasında yatakaldığını iddia etti.

Sabah saatlerinde Doğan'ın kendisini uyandırarak Açar'ın intihar ettiğini söylediğini, bunun üzerine balkondan baktığını anlatan Demiral, "Kızı o biçimde görünce Rıza, 'Başımız belaya girecek.' dedi. Ben de 'Neden başımız belaya girecek, kendisi sıçramadı mı?' diye sordum. O da 'Olsun neticede bizimle beraberdi.' yanıtını verdi. Kızın başına gittik, işletme otomobiliyle sağlık kurumuna götürmek istedim. Kızın kan içinde olduğunu görünce 'Ah kızım ah ne yaptın öyle.' diye söyledim." diye konuştu.

'DERSLERİNİ ÇALIŞIP GELMİŞLER'

Maznun korunmalarının ardından Gamze Açar'ın babası Ferhat Açar'a söz verildi. Olaya ait bilgisinin olmadığını belirten baba Açar, "Şikayetçiyim, maznunların cezalandırılmalarını istiyorum. Canımız yanıyor, maznunların hepsi dersine çalışmış gelmiş. Kızım netlikle uyuşturucu kullanmazdı, kızımı tuzağa düşürmüşler." dedi.

Anne Sevinç Görkem de maznunlardan şikayet olduğunu belirterek davaya katılma arzında bulundu. Şahit olarak beyanı alınan Ö.E. de, otelin ikinci katında kaldığını, penceresi sarih olduğu için dışarıdan çığlık sesi geldiğini belirterek, "Çığlık sesi yukarıyadan başladı, alt kadar sürdü ve kemik sesine kadar duydum. Yere çarpınca çığlık sesi kesildi. İkinci kattan alt baktığımda kız yerde uyuyordu, kan başından akıyordu. Daha sonra ambulans geldi, kızı götürdü." ifadesini kullandı.

DAVADA ARA KARAR

Beyanların ardından mahkeme savcısı ile taraf avukatları ve maznunların arzlarını alan duruşma, ara kararını açıkladı. Maznunların tutukluluk hallerinin devamına hükmeden duruşma, duruşmayı 21 Ekim'e erteledi.