Gaz krizine yeni çözüm ısı pompası

Gaz krizine yeni çözüm ısı pompası

Rusya-Ukrayna savaşı başta Avrupa olmak üzere enerjide dışa bağımlı ülkeleri tesirlerken, seçenek enerji arayışları sürüyor. Özellikle geçtiğimiz sene kullanımı rekor kıran ısı pompasına arz çoğalıyor.

Artan enerji krizi ve savaş sonrası tedarikteki meçhullükler, ülkelerin enerji siyasetlerini tekerrür gözden geçirmesine neden oluyor. Pek çok ülke, yeşil enerjiye ait vaatlerinin artta olduklarının altını çizse de kömür ve nükleer enerji tekerrür masaya getirildi. Avrupa’da pek çok ülke enerji tüketiminde seçenek kaynakları incelerken, Hollanda geçtiğimiz aylarda yüksek maliyetler sebebiyle, ısı pompalarını lüzumlu hale getireceğini açıkladı. İngiltere de 2028 senesine kadar 26 milyon gaz kazanını elektrikli ısı pompalarıyla değiştirmeyi amaçladığını belirtti.

Gaz krizine yeni çözüm ısı pompası

Pak ve bereketli enerji mevzusunda küresel anlamda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu The Regulatory Assistance Project RAP Avrupa Direktörü Jan Rosenow, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, gaz tüketimini eksiltmek emeliyle ısı pompalarına olan alakada büyük bir çoğalışa yol açtı. Halihazırda ısı pompalarının çoğu Çin’de, Kuzey Amerika ülkelerinde ve Avrupa’da heyeti durumda. Türkiye gibi enerjiyi ithal eden ülkeler için ısı pompası kullanımı çok ehemmiyetli” dedi.

ALMANYA’DA LÜZUMLU 

Geçen sene ısı pompası kullanımında rekor bir çoğalış görüldü ve bu mevzuda en büyük motivasyonun maliyetlerdeki çoğalış olduğu kaydolunuyor. Hollanda’nın Avrupa Birliği içinde ısı pompaları kullanımını lüzumlu hale getirecek ikinci ülke olması bekleniyor. Bu anlamda Avrupa’da başı sürükleyen ülke Almanya olurken; ülkede 2024’e kadar ısı pompalarına geçme lüzumluluğu getirilmiş ve 2030 senesine kadar 6 milyon ısı pompası kurulmasının kastedildiği açıklanmıştı. “Popülasyon potansiyelini düşünürsek Türkiye’de ısı pompası pazarında ciddi fırsat var” diyen Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, 2021’de ısı pompasında rekor bir satış adedine imza
attıklarını söyledi.

Gaz krizine yeni çözüm ısı pompası

TÜRKİYE PAZARI ISINIYOR

Türkiye’de ise ısı pompası pazarının gelişim düzeyinde olduğunu belirten Avdel, “Abuhavalandırma sektöründe geleceğin teknolojisi olarak görülen ısı pompaları, daha çok Avrupa pazarında öne çıkıyor. Son 5 senede yüzde 100 gelişen Avrupa ısı pompası pazarı sadece 2020-2021 seneleri arasında yüzde 25 gelişti. Bu gelişmenin yaşandığı ülkelerde teşviklerin de uygulanmaya başladığını görüyoruz. Türkiye’nin de önümüzdeki 5 sene içinde ısı pompasında artan trendden hisse alması mevzubahisi. Pazarın büyüklüğü Türkiye’de henüz 10 binin azıcık üzerinde. Yenilikçi ısı pompası teknolojileri geliştirildikçe ısı pompalarına olan arz da çoğalıyor. Yakın gelecekte uygulanmaya başlayacak geçim çalışmalarıyla birlikte yenilenebilir teknoloji pazarının da ciddi anlamda gelişmesi bekleniyor” diye konuştu.

Gaz krizine yeni çözüm ısı pompası

NASIL ÇALIŞIYOR?

Enerji faydalılığında büyük avantaj sağlayan ısı pompası sistemleri, buzdolabı veya klimaya eş bir sistem kullanarak, tersine çevrim ile civar ısısından enerji üretir. Misalin; bir buzdolabı iç hacmini soğuturken dışarıya sıcak havayı iletir. Bir hava kaynaklı ısı pompası ise civar havasındaki ısıyı odalarınıza getirir. Bu sayede, hem ısıtma hem soğutma lüzumu tek aygıtla karşılanabilir. Isı pompaları genel olarak ev, otel ya da işyerlerinin ısıtılması ve soğutulması için kullanılır. Bir ısı pompasının sağladığı enerjinin yüzde 70-80’i yenilenebilir enerjiden oluşur.

Gaz krizine yeni çözüm ısı pompası