Gazeteci ve haber spikeri Korcan Karar: “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

Gazeteci ve haber spikeri Korcan Karar: “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

Diyabetin neden olduğu kangren sebebiyle yalnızca 48 saat içerisinde ayak parmağını kaybeden Gazeteci ve haber spikeri Korcan Karar, "Birkaç saat daha geç kalsaydım bacağımı da kaybedebilirdim" dedi.

Diyabet sebebiyle bacağındaki üç damarı tıkanan ancak farkına varmadığı için sağ ayak parmağı kangren olan ve geçtiğimiz günlerde parmağı ampute edilen Korcan Karar, kendisini sıhhatine kavuşturan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Minik, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yılmaz Deniz ve diyabetli hastalarla Medicana International İzmir Sağlık Kurumunda toplandı. Yaşadığı tecrübeyi anlatan Karar, kendisini amputeye götüren süreci anlattı.

Gazeteci ve haber spikeri Korcan Karar: “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

"Parmağım 48 saat içerisinde kapkara oldu"
Pandemi sebebiyle sağlık kurumuna gitmeyi ya da inceleme yaptırmayı bir müddet için bir hayli şahıs gibi askıya aldığını anlatan Karar, “Hiçbir bulgu olmadı. Uyuklama hali, baş dönmesi, rastgele bir bulgu olmadığı için de yaşamıma bayağı olarak devam ettim. Bu süreçte de şeker içten içe işledi, çok sinsi bir hastalık olduğunu gayet sarih ve net gördüm ve sonunda da sağ bacağımda üç damar tıkanmış. Yalnızca 48 saat içerisinde baş parmağımın yanındaki parmağım kapkara oldu. Bunu saat saat yaşadım. Sağlık Kurumuna geldiğimde üç damarımın tıkalı olduğunu bildim. Doktorlar öncelikle bu damarları açtı. Hastalık çok kısa bir vakitte tam bacağı sarabiliyormuş ve şahıs tüm bacağını kaybedebiliyormuş. Damarlarım açıldıktan sonra operasyona girdim ve bu kadar ehemmiyetli bir kangreni yalnızca tek bir parmağımın alınması ile atlattım” dedi.

Gazeteci ve haber spikeri Korcan Karar: “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

"Dünyadaki en büyük pandemi diyabet"
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya ise, Korcan Karar’ın 48 saat içerisinde evvel kırmızı ve sonra mosmor bir parmağa sahip olduğunu anlatarak, “Bu parmağı kazanmamızın muhtemel olmadığını Korcan Bey’e söyledik. Damar tıkandığında hakikatinde beden size bazı sinyaller yolluyor. Ayakta his kaybı oluyor. Şahıs ayağını çarptığında, vurduğunda hissetmiyor. Sıcağa maruz kaldığında hissetmiyor. Bu vaziyet, ayak asaplarının artık çalışmadığını, damarlarla alakalı bir problem olduğunu anlatıyor. Kılcal damarlar aniden kapanıyor ve çok süratli bir biçimde doku can vermeye başlıyor. Ne yazık ki ayağın çok ehemmiyetli bir uzuv olduğunu kaybettikten sonra kavrıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Dünyadaki en büyük pandemi diyabet"
Diyabetin dünyada bir salgın hastalık gibi çoğalarak devam ettiğini söyleyen Sakarya, şöyle devam etti:
“Dünyadaki en büyük pandemi diyabet. En büyük nedenlerinden birisi de beslenme ve yaşam alışkanlıkları. Dünyada diyabetik ayağa bağlı olarak her 30 saniyede bir hastayı takmaya mahkum eden radikal ampütasyon yapılıyor. Bu bireyler, daha sonraki bakımları yapılmadığı için 5 sene içerisinde yaşamını kaybedebiliyor. Bunun sebebi hasta hareketini kaybediyor, ikincisi yaşama olan bağlılığını kaybediyor, şekerin hakimiyetini kaybediyor. Şeker şu an dünyadaki belirlenmiş en dargın izleyen kanser hastalıklarından dahi daha öldürücü olarak karşımıza çıkıyor. Diyabet şayet ayağınızda bir zarar oluşturmuşsa er geç ayağınızı alacak anlamındadır."

"Ayağınızı her gün hakimiyet edin"
Korcan Karar’ın parmağını ampute eden Doç. Dr. Levent Minik, diyabetin çok sinsi bir hastalık olduğunu anımsatarak, diyabet hastalarının tehlike altında olduğunu usunda yakalayıp ayak bakımını aksatmaması gerektiğini, küçük yaraların bazen çok süratli ilerleyebildiğini kaydoldu. Doç. Dr. Minik, “Şeker hastalığınız varsa ayağınızı her gün hakimiyet edin, tırnağınızı ayağınızda yara yapmayacak biçimde kesin. Ayağınızda nasır olmasına, ayağınıza bir şey batmasına izin vermeyin. Elbette damarlarınızın sarih olduğundan emin olun. Bunun için de inceleme yaptırmak çok ehemmiyetli” dedi.