Gaziantep Valiliği'nden biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama

Gaziantep Valiliği'nden biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama

Gaziantep Valiliği, kentteki bir camide yaşanan hadise sırasında emniyet üyelerinin ibadethaneye kundurayla girmediğini belirterek, "Güç kullanma koşulları oluşmasına karşın bir emniyet üyesinin…

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "daha evvel haklarında muhtelif tarihlerde terör sebebiyle soruşturma yapılan ve kendilerini 'Alparslan Kuytul Gönüllüleri' olarak adlandıran kişilerin 2 Mayıs günü yatsı namazına müteakip 21.30 sularında üç camide 76 bireyle ramazan ayı vaktince itikafta bulunmak üzere bir araya geldiğini ve bu kişilerin cami imamlarının tüm ihtarlarına karşın ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan ettikleri" aktarıldı.

Bunun üzerine cami misyonluları tarafından örgütüne üyelerinden destek istendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydolundu:

"MÜDAHALE CAMİ GİRİŞİNDE YAPILMIŞTIR"

"Bu bireylerin camiden çıkmama mevzusunda katlanmaları, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek devlete, diyanete ve eşi müesseselere ağıza alınmayacak galiz küfürler etmeleri sonucunda, kişiler kademeli efor kullanmak suretiyle nezaretine alınmış, hadiseye karışarak polise mukavemet gösteren bireyler hakkında tehdit, hakaret, caddeye çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kaidesine riayet etmemekten adli ve yönetimsel harekât başlatılmıştır. Vakayla alakalı bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları aslı yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır."

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan genelgede "Cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin arzları, cami misyonluları tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri tanımlayacak ve duyuru edecektir." ifadelerinin olduğu andırdırılan açıklamada, "Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 30.04.2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyen yurttaşların bu imanlarını konutlarında yapabilecekleri nasihat edilmiştir. Bu sene kaymakamlıklara, müftülüğe ya da din vazifelilerine itikafa girmek ile alakalı rastgele bir müracaat yapılmamıştır." bilgisine yer verildi.

"EMELLERİ İMAN ETMEK DEĞİL, SİVİL İTAATSİZLİK YAPMAKTIR"

"Bu provokasyonu yapan bireyler daha evvel haklarında muhtelif kereler terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve emelleri iman etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır." ifadesinin kullanıldığı açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"ALAKALI PERSONEL SARİHE ALINMIŞTIR"

"Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen yurttaşların o semtte ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir biçimde şehrin değişik bölgelerinden bir araya gelerek hadise çıkarttıkları anlaşılmıştır. Pandemi evvelinde bahse mevzu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme arzında bulunulmamıştır. Bu camilerin fiziki ihtimalleri göz önünde bulundurulduğunda 30 şahsın aynı anda itikafa girmesi pandemi koşulları açısından da uygun değildir. Caminin içerisine emniyet üyeleri asla pabuç ile girmemişlerdir. Güç kullanma koşulları oluşmasına karşın bir emniyet üyesinin cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, alakalı personel sarihe alınmıştır. Vakayla alakalı adli ve yönetimsel soruşturma başlatılmıştır."