Gaziantep'te hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi! Sağlık çalışanlarına dehşeti yaşattılar

Gaziantep'te hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi! Sağlık çalışanlarına dehşeti yaşattılar

Gaziantep’te hastane acili önünde kendileri için görevlendirilen ambulansı bilave eden hasta yakınları, hadise getiren ambulansın önüne keserek kaçırmaya çalıştı. Saldırgan hasta yakınlarının ambulansta

Vaka, merkez Şehitkamil ilçesine bağlı Pirsultan Semti’ndeki Şehitkamil Devlet Sağlık Kurumunun Acil Servis Polikliniği önünde 2 gün evvel öğle saatlerinde yaşandı. İddiaya göre elinden yaralanan Muhammet B. 16, yakınları tarafından Acil Servis’e getirildi. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan hasta çocuğun yakınlarına, hastanın başka bir sağlık kurumuna sevk edileceği söylendi. Sevk için istenen ambulansı bilave etmeyerek hasta çocuğu Acil Servis’in önüne çıkaran 15-20 karakter hasta yakını grubu, sağlık kurumundan parçalamak üzere olan Beylerbeyi Acil Sağlık Hizmetleri ASH istasyonuna bağlı 112 Acil Sağlık Ekibinin önünü kesti. Ambulansı durdurarak alt inen Paramedik Sürücü Burkay Kav, Paramedik Hayriye Dönder ile ATT Meryem Kalkan’a saldıran hasta yakınları, ambulansı kaçırma teşebbüsünde bulundu.

3 SAĞLIKÇIYA KORKUYU YAŞATTILAR

Sağlıkçıların prosedür gereği hastaları sevk edemeyeceklerini söylemesini aldırmayan hasta yakınları, 3 sağlıkçıya korkuyu yaşattı. Ambulansa güçle binerek hastalarını başka bir sağlık kurumuna götürtmeye çalışan saldırganlar, hastaya müdahale etmeye çalışan Paramedik Dönder’e yumruk attı. Sürücü koltuğundan inerek dostlarına destek etmek için gelen sürücü Kav’a da yumrukla saldıran hasta yakınları, ambulansın içinde sağlıkçılara şiddet uyguladı. Fobi dolu anlar yaşayan 112 Acil Sağlık ekibi ambulansın yan aynası ile kabin kısmındaki telefonu kıran hasta yakınlarından canlarını güç kurtardı.
Etraftaki esnafların desteğiyle vaka yerinden çıkabilen sağlıkçılar, “Beyaz kod” vererek hastayı Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’ne sevk etti. Yaşadıkları us almaz hamle ile ambulansın kaçırılma teşebbüsünü anlatan sağlıkçılar, sağlıkta şiddetin son bulmasını istediklerini söyledi.

Gaziantepte hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi Sağlık çalışanlarına dehşeti yaşattılar

"HASTA YAKINI 'AMBULANSI BEN SÜRERİM' DEYİP ÖN KOLTUĞA OTURDU"

Hastane acilinden çıktıkları sırada hasta yakınları tarafından ambulansın önünün kesildiğini söyleyen Paramedik Sürücü Burkay Kav, vakayı kavrayıp açıklama yapmak için durup alta indiklerini aktardı. Alta indikleri gibi hasta yakınlarının kendilerini ittiklerini paylaşan Kav, “Hatta benim yakamı yakaladılar. Bizim sağlıkçı dost da hasta yakınlarına ‘Sürücüye böyle davranırsanız hastanızı sağlık kurumuna nasıl götüreceğiz?’ dedi. Hasta yakını da ‘Mesele değil, ambulansı ben kendim de sürerim’ deyip ön koltuğu oturdu. 2 sağlıkçı dostu ile hastayı ve yakınını iterek güçle ambulansa bindirdiler. Hasta yakını kapıyı kapatıp ‘Ambulansı sürün’ dedi. Ortalık kalabalık olduğu için vaka yerinde kolluk olmadığı için mecburen ambulansa binip devam etmek istedim. Bütün ambulansı sürecekken arkadaki 25-30 yaşındaki hasta yakınının sağlıkçı dosta yumruk attığını gördüm. Bunu görünce destek için tekerrürden arkaya geçtim” ifadelerini kullandı.

“HASTA YAKINI BURNUMA YUMRUK ATTI, AMBULANSI KANLAR İÇİNDE SÜRDÜM”

Arkaya geçtiği sırada hasta yakınının bu kere kendisine yumruk attığını anlatan Kav, burnundan kanlar akmaya başladığını belirtti. O sırada bir jandarma ile etraftaki esnafların hasta yakınlarını içeriden çıkardığını söyleyen Kav, “Biz 3 dost ve hasta, ambulansın içinde kaldık. Benim burnumdan yoğun kan geliyordu. Tanımadığımız bir birey ambulansa binip hareket ettirdi. Telsize uzanıp ‘Beyaz kod’ verdik. 200 metre sonra ambulansı süren birey durup indi. Bu kere ben sürücü koltuğuna geçtim. Daha büyük bir hadisenin yaşanmaması için ambulansı başka bir sağlık kurumuna sürdüm. Ambulansı sürerken burnumdan kanlar akarak gittim. Gerçekten diyecek bir şey bulamıyoruz. Biz hastalara annemiz, babamız, kardeşimiz gibi yanaşıyoruz. Orada daha makûs şeyler de yaşanabilirdi. Sağlıkta şiddet son bulsun istiyoruz” biçiminde konuştu.

Gaziantepte hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi Sağlık çalışanlarına dehşeti yaşattılar

“O ANLARDA ÇOK BÜYÜK FOBİ YAŞADIK”

Hasta yakınlarının kendilerini güçle ambulansa bindirdikleri sırada bir hasta yakınının kendisine yumruk attığını söyleyen Paramedik Hayriye Dönder ise kendilerine destek için gelen ambulans sürücüyü dostlarına da yumruk atıldığını belirtti. Hasta yakınlarının hepsinin saldırmaya çalıştığını paylaşan Dönder, “Çevredekilerin desteğiyle hadiseden kurtulduk. Hasta yakınlarının güçüyle hastayı götürmek zorunda kaldık. Bu hastada sevk zinciri oluşmamıştı. Hasta sağlık kurumuna yeni girmiş ve ilk müdahalesi yapılmıştı. Hasta yakınlarına ‘Takım bilave edin. Sizi götürecekler’ denmiş. Fakat hasta yakınları bilave etmiyor. Dışarıda gördükleri ambulansa saldırmaya çalıştılar. O anlarda çok fobi yaşadık. Travma geçirdik. Ama daha evvelinde de bu stil benzer şeyleri yaşadığımız için biraz alışılmış bir gidişat oldu. İnsanlar 112’nin nasıl çalıştığını bilmiyor. Bundan dolayı da hep bize karşı bir şiddet teşebbüsü oluyor. Hasta yakını yanağıma yumruk attı. Hala kabarıklık da var. Sağlıkta şiddetin son bulmasını istiyoruz. Allahın İzniyle sağlıkta şiddet tamamen son bulur” ifadelerine yer verdi.

Gaziantepte hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi Sağlık çalışanlarına dehşeti yaşattılar

“BU İŞİ NE KOŞULLAR ALTINDA YAPTIĞIMIZI BİLMİYORLAR”

ATT Meryem Kalkan da hamleden kaçmak için hastayı alıp gitmek için uğraştıklarını belirterek hasta yakınının yasaklamasından dolayı hastaya müdahale etmekte zorlandıklarını kaydoldu. Kendilerine öfkelenen hasta yakınının dostuna yumruk attığını anlatan Kalkan, “Sürücümüz bize destek etmeye geldi. Bu kere olanlar ona oldu. Bizi de itip kalktılar. Bunu bir iki birey yapmadı. Hepsi yaptı. Etraftaki esnaflar bize destek etti. O ara bkocaman binip ambulansı sürdü. Biraz uzaklaşınca tekerrürden indi. Sürücümüz ambulansa binip başka bir sağlık kurumuna doğru gitti. Biz yeniden de hastaya damar yolu açıp serum taktık. Onunla ilgilendik. Sarihçesi ben çok üzülüyorum. Bu işi ne koşullar altında yaptığımızı bilmiyorlar. Bizim yeri geldiğinde 24 saat boyunca mola vermeden çalıştığımızı, yemek yiyemeden aç karnına görev yaptığımızı insanlar bilmiyor” diye konuştu.

Hücumun ardından sağlık kurumunda rehabilitasyon gören 3 sağlıkçı, 3 gün İş Göremez Raporu alırken Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü takımları vakayla alakalı geniş çaplı tahlil başlattı. Polis ekiplerinin hadiseye ait tahlili sürüyor.