Gaziantep'te hastane çalışanı peçete yüzünden tazminatsız kovuldu! Karar verildi

Gaziantep'te hastane çalışanı peçete yüzünden tazminatsız kovuldu! Karar verildi

Gaziantep'te özel bir sağlık kurumunda paklik vazifelisi olarak çalışan Ç.C'nin oğlu aynı sağlık kurumunda rehabilitasyon altına alındı. Ç.C'nin çocuğunun pakliği için eşine 'fazla peçete' verdiği…

Özel bir sağlık kurumunda paklik vazifelisi olarak çalışan Ç.Ç'nin oğlu, rahatsızlanınca annesi B.Ç. tarafından eşinin çalıştığı sağlık kurumuna götürüldü. Baba Ç.Ç, acil serviste rehabilitasyona alınan çocuğu kusunca eşine sağlık kurumuna ait bir ölçü peçete ve ıslak mendili verdi.

Sağlık Kurumu yetkililerince "fazla peçete ve ıslak mendil verdiği" iddiasıyla hakkında zabıt yakalanan Ç.Ç'nin iş akdi 13 Temmuz 2019'da tazminatsız olarak feshedildi. Bunun üzerine Ç.Ç. hukuk çabası başlatarak Gaziantep 2. İş Duruşmasında dava açtı.

Şahitlerin beyanları ve ispatların değerlendirilmesi sonrası duruşma, şikayetçi Ç.Ç'yi haklı buldu. Duruşma, sağlık kurumunda 4 sene çalışan Ç.Ç'ye 14 bin 509 liralık tazminatın ödenmesine karar verdi.

GEREKÇELİ KARAR

Hazırlanan gerekçeli kararda dilekçe özetine yer verilen sağlık kurumu avukatı, acil serviste paklik vazifelisi olarak çalışan şikayetçinin, eşinin ve çocuğunun bulunduğu sedyenin yanına giderek sağlık kurumuna ait "Z katlama peçete" ve ıslak mendil verdiğini, buna ait zabıt tertip edildiğini, Ç.Ç'nin korunmasının alındığını belirterek, Ç.Ç'nin "haklı sebeple" iş akdinin feshedildiğini korundu.

Ç.Ç, dava dosyasına da giren sağlık kurumuna sunduğu korunmasında, çocuğunun ishal ve kusma şikayetleriyle rahatsızlanıp çalıştığı sağlık kurumunun aciline getirildiğini, kustuğu için odada peçete olmadığını fark edince 2 kutu peçete alarak gözlem odasına getirdiğini belirterek, "Gözlem odasına girdiğimde acil hemşiresine 'gitmem gerekli, film çekmeye hasta götüreceğiz' dedim. Bu iki kutu peçeteyi de eşimin yanına bırakarak 1. kattan hastayı film çekmeye indirdim. Filmden geldikten sonra da peçeteyi peçeteliğe taktım." ifadesine yer verdi.

Daha sonra altını pisleyen çocuğunun gereksinimi üzerine yenidoğan servisinden bir açık kutu ıslak mendil aldığını aktaran Ç.Ç, 2-3 tane mendil kullanımından sonra bu kutuyu paklik odasına koymaya giderken hemşirenin kendisinden aldığını anlattı.

Ç.Ç'nin eşi B.Ç. ise gerekçeli kararda yer alan şahit ifadesinde, çocuğu kusunca eşinin peçete getirdiğini, rehabilitasyon bitirildikten sonra konuta dönerken de arabada kusma olasılığı sebebiyle kendisine verilen peçetelerden makul ölçüde yanına aldığını, sonrasında kendisine "çok peçete verdiği" gerekçesiyle eşi hakkında zabıt yakalandığını bildiğini beyan etti.

Gerekçeli kararda, Ç.Ç'nin çocuğunun rehabilitasyonu yapılırken gereksinimi olan ölçüde peçete kullandığı belirtildi. Mevzubahisi hadisede işçi hakkında zabıt yakalanmasını gerektirir bir husus bile olmamasına karşın işçinin belirtilen eylem sebebi ile iş akdinin sona erdirildiği aktarılan kararda, "İş hukukunda temel olanın kontratı sona erdirmek değil, devam ettirmek olduğu, değişik taraftan işçinin eylemi karşısında fesih yaptırımının uygulanmasının ölçülülük prensibine ters olduğu ve işçinin iş akdinin haksız olarak feshedildiği neticesine varılmıştır." ifadeleri yer aldı.

İşçinin avukatı Abdulkadir Uslar da dava kapsamında dinlenen şahitler ile dosyaya giren kanıtlardan hadisenin yalnızca peçeteden kaynaklandığının anlaşıldığını vurgulayarak, "Duruşma vicdani bir karar vererek, işçinin çıkarılmasının haksız olduğunu belirtti. Kararında özellikle bu hadise için zabıt yakalanmasının bile bir anlam ifade etmediğini, iş akdinin devamının temel olduğunu, ölçülülük prensibinin temel alınması gerektiğini vurguladı ve bu işten çıkarılmanın haksız olduğunu ve işçilik alacaklarının verilmesine karar verdi." diye konuştu.

Davalı sağlık kurumu yetkilileri ise karara itiraz ederek istinaf süreci başlattı.