Gaziantep'te orman yangını! Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Gaziantep'te orman yangını! Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Gaziantep'te hayvanat bahçesinin de içinde bulunduğu Burç Ormanları'nda yangın çıktı. Alevlerin söndürülmesi için müdahaleye başlandı. Yangının mesken yerlerini tehdit ettiği belirtiliyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin de içinde olduğu Burç Ormanları'nda saat 15.00 sıralarında henüz tanımlanamayan sebeple yangın çıktı. Yangın ile beraber onlarca itfaiye taşıtı, TOMA ile beraber suratlarca itfaiye eri, polis, jandarma, orman misyonlusu aynı anda harekete geçti. Söndürme çalışmalarına Orman Genel Müdürlüğüne ait helikopterlerin yanı gizeme 3 adet uçak da eşlik etti.

Orman Genel Müdürlüğüne ait 3 adet söndürme uçağı, ihbarın ardından Adana'dan havalanarak, Gaziantep'teki yangına müdahale etti.

Rüzgar ve fazla sıcaklara karşın takımlar 1 saatte alevlerin önünü keserek, hakimiyet altına almayı muvaffak oldu.

Gaziantep Üniversitesi'ne de yakın olan bölgedeki yangınla alakalı açıklama yapan Vali Davut Gül, açıklama yaptı.

Yangının hakimiyet altına alındığını duyuran Vali Gül, sosyal medya hesabından, yangının çıkış sebebinin incelendiğini belirterek, "Gaziantep Burç Ormanlarında takribî bir saat evvel başlayan yangın hakimiyet altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangının nedeni incelenmektedir. Geçmiş olsun" dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Megakent Belediye Başkanı Fatma Şahin ile beraber söndürme çalışmalarını yerinde araştırdı. Yangının hakimiyet altına alındığını duyuran Vali Gül, "İlk ihbarı saat 14.40'da aldık. Gaziantep Burç ormanlarında yangın alana geldi. Şimdilik 10-15 hektar yandı. Ehemmiyetli kısmı örtü yangını. Takımların erken müdahalesi yangının yayılmasını yasakladı. Ormanlar Gaziantep’te çok az, her bir ağacımız bizim için çok bedelli. Çok büyük geçmiş olsun" diye konuştu.

Gaziantepte orman yangını Vali Gül duyurdu: Kontrol altına alındı