Gece görüş helikopterleri Orman Genel Müdürlüğü envanterine giriyor

Gece görüş helikopterleri Orman Genel Müdürlüğü envanterine giriyor

Orman yangınlarıyla gayrette kullanılmak üzere Boeing Model 107 tipi gece görüşlü yangın söndürme helikopterleri Çorlu Tekirdağ Atatürk Havalimanı’na erişti. Kurulum ve testleri yapılan, her biri 5 ton

Normalde Türkiye’de özel izinler dışında helikopterle gece sivil uçuş reelleştirilmiyor. Kaptanlar bu uçuşlarda gece görüş gözlüğü kullanıyor. Kaptanlar bu uçuşları aldıkları eğitimle reelleştiriyor. Ayrıca helikopter üzerinde de uçuşun emniyetli yapılması için değişik sistemler bulunuyor.

ARAZİ GÜNDÜZ HAKİMİYET EDİLİYOR

Gece icra edilecek yangın söndürme uçuşu için evvel gündüz bölge hakimiyet ediliyor. Arazi, yüksek gerilim hatları gibi mânialar tanımlanıyor. Sonrasında helikopter kalktıktan yangının üzerine en fazla 500 feet başka bir deyişle takribî 150 metre irtifadan atış yapılıyor. Bambi olarak adlandırılan sepetle helikopter suyu tanımlanmış alanlardan alıyor. Su alım alanları için ya gece aydınlatılmış Orman Genel Müdürlüğü’nün havuzları ya da göl-deniz gibi tanımlanmış noktalardan alım yapılıyor.

5 TON KAPASİTELİ

Boeing Model 107’ler, sepet ile 5 ton su atabiliyor. Seyir sürati saatte 200 km. Dar arazide hareket marifetine sahip helikopterin değişik modelleri hem askeri hem de sivil emelli kullanılıyor. Gece Görüş Sistemine sahip Boeing Model 107, üç saat havada kalabiliyor. Gerekirse yangın alanına takım taşınması için kabinde 15 şahsiyet koltuk kapasitesi de bulunuyor.

2020 SEZONUNDA KULLANILMIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri’den getirilen Boeing imalatı ağır yük helikopterleri, ilk olarak geçen sene Türkiye’de orman yangınlarıyla gayrette kullanılmıştı. Gündüz işlem yapan 9 ton su atma kapasitesine sahip Model 234’lerden memnun kalan Orman Genel Müdürlüğü, bu sene filoyu gece görüşlü modeliyle kuvvetlendirme yoluna gidiyor. Beşi Model 234, kalan beşi de gece görüş sistemlerine sahip Model 107 çabuksu helikopterler bu sene Amerika Birleşik Devletleri merkezli Colombia firmasından CMC Korunma tarafından havayolu ve gemi ile Türkiye’ye getirildi.