Geçen yılın 3,5 katına çıktı... ABD'li vatandaşlardan talep yağdı

Geçen yılın 3,5 katına çıktı... ABD'li vatandaşlardan talep yağdı

Türkiye'den ev alan Amerika Birleşik Devletleri tebaalıların rakamı bu senenin ocak-ağustos yarıyılında geçen senenin aynı yarıyılına göre 3,5 katına çıkarak 871 oldu.

Anadolu Ajansı muhabirlerinin Türkiye İstatistik Müesseseyi bilgilerinden derlediği bilgilere göre, ocak-ağustos yarıyılında yabancılara 30 bin 849 ev satıldı. Bu evleri toplamda 31 bin 242 yabancı satın alırken, bu sayı geçen senenin aynı yarıyılına göre takribî yüzde 50 çoğalış gösterdi. Satılan ev rakamıyla satın alan yabancı tebaalıların rakamı arasındaki fark, aynı evi değişik tebaalı şahısların satın almalarından kaynaklandı.

: İlginize Sürükleyebilir Çok güçlü geliyor... Sarı alarm! Risk radara böyle yansıdıDikkat! Grip salgını geliyor... Uzmanlar anlattı: Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı?AK Partili Hamza Dağ CNN TÜRK'te açıkladı

EN ÇOK IRAKLILARA EV SATILDI

Senenin 8 ayında en çok ev satın alan yabancı tebaalılar 4 bin 631 ile Iraklılar oldu. Bu ülke yurttaşlarını, 4 bin 600 birey ile İranlılar, 2 bin 575 birey ile Ruslar ve 1819 birey ile Afganistanlılar takip etti.

EN FAZLA ÇOĞALIŞ SÜRATİ Amerika Birleşik Devletleri YURTTAŞLARINDA GÖRÜLDÜ

Ocak-ağustos yarıyılında tebaa bazında en fazla ev satış çoğalış sürati yüzde 254 ile Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarında görüldü. Geçen senenin aynı yarıyılında Türkiye'den ev satın alan Amerika Birleşik Devletleri yurttaşı rakamı 246 iken bu senenin aynı yarıyılında mevzubahisi sayı 871'e çıktı. Bu ülke yurttaşlarını yüzde 156 çoğalışla Pakistanlılar, yüzde 155 yükselişle Kazakistanlılar ve yüzde 151 çoğalışla Sudanlılar izledi. Bu yarıyılda, Türkiye'den ev alan Çin tebaalıların rakamı ise yüzde 5,6 eksilerek 575'ten 543'e geriledi.

 

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın