‘Geçici’ yönetimi açıkladılar: İşte Taliban’ın kabinesi

‘Geçici’ yönetimi açıkladılar: İşte Taliban’ın kabinesi

Taliban ‘geçici idaresini’ açıkladı. Başbakanlığa getirilen ad sürpriz bir biçimde Hasan Akhund oldu. Başbakan olması beklenen Abdulgani Birader ise başbakan takviyeciliği görevi yapacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkeden son askerini de sürüklediği ağustos sonundan beri yeni rejimi bülten etmesi beklenen Taliban, dün ‘geçici’ hükümeti açıkladı. Pençşir’deki çatışmalar sebebiyle geciken hükümet duyurusunun idare boşluğu yaratması üzerine geçici olarak bazı bakanlıklara atamalar yapıldığı kaydolundu. Hasan Akhund vekil başbakan, Abdulgani Birader de destekçisi olarak görevlendirildi.

‘Geçici’ yönetimi açıkladılar: İşte Taliban’ın kabinesi

‘KİMSEYLE MESELEMİZ YOK’

Daha evvel sadece dini bayramlarda ileti yayınlayan Akhund, geçici hükümetin duyurusunun ardından resmi bir açıklama yayınladı. Akhund İngilizce yayınlanan açıklamada “ülkeyi İslam’ın kaideleriyle idareyeceklerini” belirterek yeni liderliğin “savaşın ufaladığı ülkede kalıcı barış, refah ve kalkınma” sağlayacağını söyledi. Ulusa “ülkeyi terk etmeme” çağrısında bulunan başbakan vekili “İslam Emirliği’nin kimseyle bir meseleyi olmadığını” ifade etti.

‘Geçici’ yönetimi açıkladılar: İşte Taliban’ın kabinesi

BİRADER 2 NUMARA

Taliban’ın yüksek lideri Molla Hibetullah Akhundzade’nin, Birader’i geçici hükümetin başına getirebileceği konuşuluyordu. Ancak Hibetullah’ın seçimi kendisine yakın olan Hasan Akhund’dan yana kullandığı belirtiliyor. Taliban’ın İçişleri Bakanı olarak duyurduğu Seraceddin Hakkani ise Amerika Birleşik Devletleri saklı servisi FBI’ın arananlar listesinde. El Kaide’ye yakınlığıyla öğrenilen Hakkani, 2008’de Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarının can verdiği otel hücumunun kuşkuluları arasında. Başına 5 milyon dolar ödül konmuş gidişatta.

 

HASAN AKHUND KİMDİR?

TALİBAN’ın 1996-2001 yarıyılında dışişleri bakanı ve başbakan destekçisi olarak görev yapan Akhund, teşkilatın silahlı kanadının kurucularından ve ‘liderler konseyi’nin başkanı. Amerikan istihbaratının ‘en makul olmayan’ Taliban liderlerinden biri olarak nitelendirdiği Akhund, Birleşmiş Milletler’in teröristler listesinde yer alıyor.

BAKANLAR KURULUNUN ÖTEKİ ABONELERİ

Taliban hareketinin başsözcüsü Zabihullah Mücahid tarafından dün Kabil’de yapılan açıklamaya göre geçici olarak bakanlar kuruluya giren öteki adlar şöyle:

Korunma Bakanı: Molla Yakupİçişleri Bakanı: Seraceddin HakkaniDışişleri Bakanı: Emir Han Muttaki Maliye Bakanı: Hidayatullah Bedri