Geçirdiği ameliyat sonrası hayatı kâbusa döndü: Yüz felci geçirdi, kafatası kayboldu

Geçirdiği ameliyat sonrası hayatı kâbusa döndü: Yüz felci geçirdi, kafatası kayboldu

Geçirdiği Arteriovenöz Malformasyon AVM operasyonu sonrası surat felci geçiren ve kafatasının bir kısmını kaybeden Giresunlu hemşire Havva Dizdar, verdiği yaşam gayretinin yanı gizeme hukuk çabasını

İddiasına göre kusurlu müdahale neticeyi surat felci geçiren, bir gözünü kaybeden, bedeninin sol tarafını kullanmakta zorlanan ve kafatasının bir kısmı olmadan yaşama tutunmaya çalışan Havva Dizdar, en azından kafatası operasyonu olarak yaşadığı sızılardan kurtulmayı bekliyor.

Arteriovenöz Malformasyon AVM teşhisi konularak geçirdiği operasyon sonrası yaşamının karardığını belirten hemşire Havva Dizdar, “Hemşire olarak çalışırken boynumdaki sızılar sebebiyle yaptırdığım tetkikler neticeyi AVM teşhisi konuldu. Operasyon için de Prof. Dr. Ö.Ö. ile bağlantıya geçtim ve yaşamımı alt üst eden operasyonumu hakikatleştirdi. AVM operasyonuma bağlı olarak beynimden ikinci bir operasyon daha geçirdim. İkinci bir operasyonu hakikatleştiren beyin cerrahisi öğretmenin raporlarında yer aldığına göre beynimden kemik kanamaları için kullanılan bonewax maddesi çıkartılmış. AVM operasyonu asıllaştırılırken, beynime niçin müdahale edilmiş? Ben AVM operasyonu için gittim, 20 günde sağlık kurumundan taburcu olup konutuma gelecektim. Surat asabım kesiliyor, sağ gözümü kapatamıyorum ve ilerde âmâ olacağını öğreniyorum. Kafatasım kayboldu. Kafatasım olmadığı için dura beynime yapışmış, sağ tarafı çöktükçe sol tarafa doğru sıkışıyor. Artık sol tarafımı da gitgide kullanamıyorum” dedi.

Geçirdiği ameliyat sonrası hayatı kâbusa döndü: Yüz felci geçirdi, kafatası kayboldu

Bedeninin sol tarafını ilerde tamamen kullanamayacak olmasına karşın en azından kafatası operasyonu olarak sızılardan kurtulmak istediğini anlatan Havva Dizdar, “Bir an evvel operasyon olmam gerekiyor, zira ileri derecede felç olma tehlikem giderek çoğalıyor. Kafatasım olmadığı için yazın sıcaktan, kışın soğuktan katlanılması güç sızılar sürüklüyorum. Surat felcimi, bir gözümü kaybetmeyi kabullendim, ancak en azından baş sızılarımdan kurtulmak istiyorum. Tek isteğim zaferli bir operasyonla sağlık kurumunda kaybedilen kafatasımın takılmasıdır. Bir anneyim, çocuğum için bunu yapmak istiyorum. Bu biçimde yaşamanın bir anlamı yok ama kızım için yaşama tutunmak istiyorum” diye konuştu.

HUKUK GAYRETİ DEVAM EDİYOR

Öbür taraftan hukuk çabasının da sürdüğünü anlatan Dizdar, “Gerek kusurlu AVM operasyonu neticeyi beynime müdahale edilmesi, gerekse kafatasımın operasyon sonrası kafama takılması için koruma altındaki kafatasımın kaybolmasıyla alakalı hukuk gayretim devam ediyor. Bunlarla alakalı dosyam Adli Tıp Müesseseyi’na sevk edildi. Hakın yerini bulacağına inancım bütündür. Ancak benim şu an tek istediğim yaşam niteliğimi azıcık olsun iyileştirecek kafatası operasyonu asıllaştırılmasıdır” biçiminde konuştu.