Geleceğin işi olacak... Hem balık hem de sebze aynı sudan çıkıyor!

Geleceğin işi olacak... Hem balık hem de sebze aynı sudan çıkıyor!

Antalya’nın Kepez ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı AKSAM, 2017'de başladığı balık ve sebzenin aynı suda üretilmesi işinde hem su kaynaklarını gözetmeyi kastediyor hem de geleceğin…

AKDENİZ Su Mahsulleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nde AKSAM, kapalı devre multi- trofik sistemle balık ve sebze cinsleri aynı suda yetiştiriliyor. AKSAM Müdürü Serkan Erkan, Aynı suyu hem nebat yetiştirmede hem de balık beslemede mutasyonlu olarak kullanıyoruz. En az suyla en fazla nebat ve balık yetiştirerek, su kaynaklarımıza gözetiyoruz" dedi.

Antalya’nın Kepez ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı AKSAM, Türkiye’de ilk defa 2017’de sınama imallerine başladığı kapalı devre multi- trofik sistemle balık yapımında, tabiatta geri dönüşümü olmayan balık dışkılarını, patlıcan ve marul yapımında gübre olarak kullandı. Bu yapım modelinin özel sektörde ve konutlarda uygulanmasına müteveccih de çalışmalar başlatıldı. Balık ve sebze yapımında birbirine bağlı tanklardaki suyun döngü halinde kullanılabilmesi sebebiyle su kaynaklarının korunması ve tasarruflu kullanımı büyük ehemmiyet taşıyor.

Geleceğin işi olacak... Hem balık hem de sebze aynı sudan çıkıyor

MULTİ- TROFİK USUL

AKSAM Müdürü Serkan Erkan, nebatların topraksız etrafta suda yetiştirilmesine hidroponik denildiğini belirterek, Bu zati muvaffak olunmuş bir mevzu. Bunun balıkla bir arada entegre yetiştirilmesine multi- trofik usul sınıyor. Su, kapalı devre bir sistemde kesintisiz dönüyor. Harici bir giriş- çıkış değil, aynı suyu hem nebat yetiştirmede hem de balık beslemede kullanıyoruz" dedi.

’HEM BALIĞI HEM NEBATI AYNI SUDA YETİŞTİRİYORUZ’

Erkan, sistemin işleyişini şöyle anlattı:

Balığı yemliyoruz, balık yemi yiyor, yemin atıkları ve balık dışkıları bir sistemle nebata geliyor. Burada azot döngüsü var, amonyumun nitrata dönüşmesi hadiseyi hakikatleşiyor. Nebatımız istediği azotu buradan alıyor ve büyümeye başlıyor. Nebat azotu alınca su arınılmış oluyor. Bu balık için istenen bir vaziyet. Suyu tekerrür balığa veriyoruz. Balık rahat bir hayat civarı buluyor. Bu biçimde kapalı döngü sistemde hem balığı hem nebatı aynı suda kesintisiz döngüyle yetiştirmeye çalışıyoruz."

Geleceğin işi olacak... Hem balık hem de sebze aynı sudan çıkıyor

GELECEĞİN İŞLERİ BUNLAR OLACAK

Bu sistemde çok değişik nebatlar sınanabildiğini belirten Erkan, Çok az bir alanda yüksek oranla yetiştiricilik yapılabiliyor. 2050 senesinde her iki şahıstan birinin evinde su akmaması bekleniyor. Buna bağlı olarak araştırma çalışmaları neticelerine göre, en az suyla en fazla nebat ve balık yetiştirme harekâtı olacak. Geleceğin işleri bunlar olacak. Burada kullandığımız prototip tanklar, takribî 80 litrelik. Ama bunlar 800 tonluk büyük havuzlarda da yapılabilir. Bu onun ön sınaması. Büyük çaplı havuzlarda da balık ve nebat aynı biçimde yetiştirilebilir" dedi.

SU KAYNAKLARIMIZ KORUNUYOR

Bu projede daha evvel patlıcan ve marul sınamaları yaptıklarından bahseden AKSAM Müdürü Serkan Erkan, şu anki imalin sazan balığı ile marul olduğunu kaydoldu. Erkan, Değişik oranlarda hümik asit, başka bir deyişle gübreleme çalışması yapıyoruz. Balık bunun bir kısmını harcıyor, harcamadığı kısmı, balığın dışkısı ve yem, kapalı devrede nebata geçiyor. Zira dışarıya su çıkışı yok. Nebat bu sudaki azotu alıp, arınıyor ve tekerrür pak su balığa gidiyor. Hem daha az yem kullanıyoruz hem yem atıkları ve dışkılar değerleniyor hem de su kaynaklarımız korunuyor. Misal tanklarımızın birinde 8 marul, takribî 50 sazan balığı bulunuyor. Marullar 1,5 ayda yetişiyor" diye konuştu.

Geleceğin işi olacak... Hem balık hem de sebze aynı sudan çıkıyor

KONUTLARDA NASIL UYGULANABİLİR?

Bir sonraki çalışmanın ise konutlarda uygulanabilirliğiyle alakalı olduğunu aktaran Serkan Erkan, insanların konutlarının çatıları, bodrum katları, kullanılmayan bir oda veya bahçelerinin bir kenarında bu sistemi kurabileceğini hem kendi balığını hem de sebzesini yetiştirebileceğini bulgu. Erkan, Misalin Antalya, çatıları düz taban olan bir şehir. Evin çatısının bu iş için değerlendirilmesi olası. Veya bodrum katları, kullanılmayan rastgele bir oda, bahçede kullanılmayan bir köşede de yapılabilir. Bir sonraki çalışmamız da kentler için Kentsel Su Mahsulleri Yetiştiriciliği olacak" dedi.