‘Gençler borsada aceleci olmasın’

‘Gençler borsada aceleci olmasın’

Finansal kavramların yaygın kullanılmasıyla beraber ehemmiyeti her geçen gün artan “Finansal Okuryazarlık”, Milliyet Gazetesi ve Borsa İstanbul işbirliğindeki zirvede ele alındı. Borsa İstanbul…

Günümüzde “Finansal okuryazarlık” kavramı herkesin günlük hayatının içinde daha ön tasarıda yer almaya başladı. Milliyet Gazetesi ve Borsa İstanbul iş birliğinde gerçekleşen zirvede Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç moderatörlüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Rejisörü Mete Belovacıklı açılış konuşmalarını hakikatleştirdi.

ÇABUKÇU OLMAYIN

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Zirve’de yaptığı konuşmada, piyasaların emin, transparan, adaletli ve rekabetçi etrafının işleyişine dayalı civarı sağlamanın ehemmiyetine işaret etti. Ergun, “Yatırımcılar finansal bilgileri ve açıklamaları doğru kaynaklardan bilmeli, çalıştıkları vasıtayı müesseselerin raporlarını, yatırım danışmanlarının önerilerini tahlilli. Finansal okur yazarlık seviyesini kuvvetlendirmeli, sosyal medyaya haysiyet etmemeli” dedi. Ergun konuşmasının devamında “Vasıtayı müesseselerden yatırımcıları doğru bilgilendirmek ismine analist raporlarını artırmalarını bekliyoruz” diye konuştu. Gençlerin bilinçlendirilmesi mevzusuna da değinen Ergun Korkmaz, Z kuşağını kavrayarak işe başlamak gerektiğini söyledi. Gençlerin çabukçu olmamasını isteyen Ergun “Bugün 3 koydum yarın 5 kazandım tutkularına, sosyal medyada yayımlanan resimlere, oradaki gel-gel’lere düşmeyin” ihtarında bulundu.

‘Gençler borsada aceleci olmasın’

EKONOMİYE KATKILARI BEDELLİ

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Rejisörü Mete Belovacıklı ise açılış konuşmasında anaparanın tabana dağılmasının ve yaygınlaşmasının ehemmiyetine işaret etti. Ufak paydaşların ekonomiye katkılarının bedelli olduğunu ve bunun içinde finansal okuryazarlık bilgisinin ehemmiyetini vurgulayan Belovacıklı şöyle devam etti: “Borsa ve millete talep mevzuları yalnızca işletmeler açısından değil, ufak sermayedar içinde ehemmiyet taşıyor. Böylece finansal okuryazarlık yaygınlaşır ve şuurlu bir cemiyet yetişir” diye konuştu.

UZMAN ADLAR ANLATTI

ZİRVE’nin ilk oturumunda Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdür Destekçisi Serkan Arman moderatörlüğünde Finansal Yatırımcı ve Analist Ahmet Mergen, Piramit Menkul İdare Heyeti Abonesi Berra Doğaner, FODER İdare Heyeti Abonesi Murat Sağman ve Finansal Okuryazarlık Lideri Özlem Denizmen ile “Bütçemi nasıl idarerim?” mevzusu masaya yatırıldı. Finansal okuryazarlıkta mevzunun esasına inilerek süreçlerin, hedef tanımlanarak oluşturulması, doğru varlık yönetimi gibi mevzular, panelistlerin uzmanlığında işlendi. Zirvenin ikinci yarısında ise Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdür Destekçisi Ebru Sungur moderatörlüğünde Qua Granite İdare Heyeti Başkanı Ali Ercan, FODER İdare Heyeti Başkanı Attila Köksal, İnfo Yatırım Genel Müdür Destekçisi Mert Yılmaz, TSPB İdare Heyeti Başkanı Tevfik Eraslan ve Milliyet Gazetesi Yazarı Zeynep Aktaş ile “Ufak yatırımcı neden borsada yer almalı?” mevzusu mercek altına alındı. Ufak anapara sahipleri ve gençlerin borsaya yatırım yapacakları zaman nelere dikkat etmeleri gerektiğine değinildi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara