George Floyd davasında tanıkların ifadesi kan dondurdu! 'Sedyede yatan tepkisiz bir bedendi'

George Floyd davasında tanıkların ifadesi kan dondurdu! 'Sedyede yatan tepkisiz bir bedendi'

Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletinde, siyah tenli George Floyd'un nezaretine alınması sırasında dizini ensesine basarak vefatına neden olan daha önceki polis memuru Derek Chauvin'in…

Minneapolis şehrindeki Hennepin Bölge Duruşmasında görülen davada şahit kürsüsüne gelen, Floyd’a vaka anında ilk müdahaleyi yapan ambulans sağlık görevlisi Derek Smith, vaka yerine vardıklarında Floyd’un tepkisiz olduğunu, soluk almadığını ve nabzının atmadığını belirtti.

Smith, Floyd’un vaka yerinde kalbinin durduğuna inandığını ifade ederek “Mesleksel olmayan ifade ile onun orada can verdiğini düşündüm.” diye konuştu.

Smith'in yanındaki öteki sağlık görevlisi Seth Bravinder da Floyd’u yerden sedye ile ambulansa alarak vasıtadaki teçhizatlarla kalbini göğüs kompresyonları ve elektroşok metoduyla çalıştırmayı sınadıklarını ancak iyileşmeyince Floyd'u sağlık kurumuna vazgeçtiklerini söyledi.

“SEDYEDE UYUYAN TEPKİSİZ BİR BEDENDİ”

Vaka günü acil müdahale takımı olarak bölgeye gelen itfaiye kaptanı Jeremy Norton da Floyd’a destek etmek için ambulans vazifelileri ile vaka yerinden iki blok ötede buluştuklarını ancak gidişatın ümit verici görünmediğini belirtti.

Norton, “Sedyede uyuyan tepkisiz bir bedendi.” diyerek Floyd’dan hiçbir biçimde nabız alınamadığını tespit ettiklerini ve polisin nezaretinde hakikatleşen bir vefat olduğu için vakayı itfaiye teşkilatındaki amirine rapor ettiğini kaydoldu.

Dün görülen davada şahit sandalyesine en son gelen Chauvin’in amiri Çavuş David Pleoger da polisin eğitim protokollerine göre muhakkak koşullarda efor kullanabileceğine ancak hakimiyet sağlandıktan sonra bunun durması gerektiğine işaret etti.

Pleoger, polisin üzerindeki kamera görüntülerini araştırdıktan sonra Chauvin'in efor kullanımını sona erdirmesi gerektiğini ifade ederek “Floyd artık polislere rastgele bir direniş göstermediğinde, kısıtlama sona erdirebilirlerdi." değerlendirmesinde bulundu.

Duruşmada ilk kez gösterilen polis beden kameraları kayıtlarında ayrıca, Chauvin’in amiri Pleoger’i vaka yerine çağırdığı ve Floyd için “Bu oldukça büyük adamı yere yatırıp hakimiyet altına almak zorundaydık. Çıldırıyordu. Polis taşıtına binmek istemedi. Muhtemelen bir şeylerin peşindeymiş gibi görünüyor." ifadelerini kullandığı dinlendi.

Mahkemeye, bugün mahallî saatle 09.15’te devam edilmek üzere ara verildi.

Takribî 4 hafta sürmesi beklenen davada 2. ve 3. dereceden cinayet ve adam öldürme yargılamalarından suçlanan Chauvin'in, kabahatli bulunması halinde 40 seneye kadar mapus cezası alabileceği belirtiliyor.

GEORGE FLOYD'UN VEFATI

Siyah Tenli Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık kuşkusuyla Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde nezaretine alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in 9 dakika 29 saniye süresince diziyle boynuna bastırması sebebiyle dakikalarca "soluk alamıyorum" diye dilenmişti.

Floyd vaka yerine gelen acil sıhhat takımlarınca kaldırıldığı sağlık kurumunda yaşamını kaybetmiş, hadiseyle alakalı görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyah tenlilere müteveccih polis şiddeti kavgalarını tutuşturmuş ve protestolar, hadiselerin başladığı Minneapolis'ten ülke genelini atlamıştı.

Floyd’un vefatına neden olmakla yargılanan Chauvin, hadiseden 4 gün sonra nezaretine alınmış, hakkında cinayet ve adam öldürme kabahatiyle dava açılarak hapsedilmişti.

Chauvin, 29 Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki cezaevinden 10 Temmuz 2020'de, kefalet kıymeti olan 1 milyon doların "Allegheny Casualty Company" isimli kuruluş tarafından garanti edilmesinin ardından özgür vazgeçilmişti.

Floyd'un vefatında yanılgılı bulunan öteki 3 polis memuru da daha evvel 750 bin dolar meblağındaki kefalet kıymetini ödemeleri üzerine tutuksuz suçlanmak üzere salıverilmişti.