George Floyd'un kız arkadaşı konuştu: Her şey 2018'de başladı...

George Floyd'un kız arkadaşı konuştu: Her şey 2018'de başladı...

Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletinde, siyah tenli George Floyd'un nezaretine alınması sırasında dizini ensesine basarak vefatına neden olan daha önceki polis memuru Derek Chauvin'in…

George Floyd'un nezaretine alındığı sırada polis şiddeti sebebiyle yaşamını kaybetmesinin akustikleri sürüyor.

Geçtiğimiz sene yaşanan vaka sonrası Amerika Birleşik Devletleri genelinde protestolar tertip edilmiş ve tepkilerin dinememesi üzerine Floyd'un vefatından mesul polis nezaretine alınmıştı.

Floyd'un nezaretine alınması sırasında dizini ensesine basarak vefatına neden olan daha önceki polis memuru Derek Chauvin'in davası sürüyor.

George Floydun kız arkadaşı konuştu: Her şey 2018de başladı...

Dava kapsamında Floyd'un kız dostu Courteney Ross da konuştu. Ross, 2017 senesinde Floyd ile nasıl tanıştıklarını anlattı.

O yarıyıl bir organizasyona katıldığını ve Floyd'un orada güvenlik misyonlusu olduğunu belirten Ross, "Çok makûs bir yarıyıldan geçiyordum. Bunu kavradı ve benimle beraber dua etti" dedi.

Zaman zaman gözyaşlarını duramayan kronik sızıları olduğu için Ross, Morries Hall adlı bir şahıstan uyuşturucu madde aldıklarını ve Floyd'un öldürüldüğü gün bu maddenin arabada bulunduğunu söyledi.

"ANNESİNİN VEFATINDAN SONRA..."

Floyd'un annesine çok düşkün olduğunun altını çizen Ross, 2018'de annesini kaybetmenin Floyd'u oldukça etkilediğini belirtti. Ross bu hadiseden sonra Floyd'un daha önceki Floyd olmadığının altını çizdi.

George Floydun kız arkadaşı konuştu: Her şey 2018de başladı...

"BEN MAKÛS BİR İNSAN DEĞİLİM... ANNEMİ KAYBETTİM"

Geçtiğimiz yarıyılda çıkan görüntülerde Floyd'un can vermeden hemen evvel polis memuruna ağlayarak "Lütfen beni vurma memur bey. Ben makûs bir insan değilim. Annemi kaybettim" dediği ortaya çıkmıştı.

GEORGE FLOYD'UN VEFATI

Siyah Tenli Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık kuşkusuyla Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde nezaretine alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in 9 dakika 29 saniye süresince diziyle boynuna bastırması sebebiyle dakikalarca "soluk alamıyorum" diye dilenmişti.

Floyd vaka yerine gelen acil sıhhat takımlarınca kaldırıldığı sağlık kurumunda yaşamını kaybetmiş, vakayla alakalı görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyah tenlilere müteveccih polis şiddeti müzakerelerini tutuşturmuş ve protestolar, hadiselerin başladığı Minneapolis'ten ülke genelini atlamıştı.

Floyd’un vefatına neden olmakla yargılanan Chauvin, hadiseden 4 gün sonra nezaretine alınmış, hakkında cinayet ve adam öldürme kabahatiyle dava açılarak hapsedilmişti.

Chauvin, 29 Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki cezaevinden 10 Temmuz 2020'de, kefalet değeri olan 1 milyon doların "Allegheny Casualty Company" isimli kuruluş tarafından garanti edilmesinin ardından özgür vazgeçilmişti.

Floyd'un vefatında yanılgılı bulunan değişik 3 polis memuru da daha evvel 750 bin dolar meblağındaki kefalet kıymetini ödemeleri üzerine tutuksuz suçlanmak üzere salıverilmişti.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR