'Geri dönüp de ne yapacağım?' demişti ama İtalyan Robinson Crusoe sonunda pes etti

'Geri dönüp de ne yapacağım?' demişti ama İtalyan Robinson Crusoe sonunda pes etti

32 sene süresince İtalya'nın ufak bir adasında, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir barınakta mutlu mesut yaşadı ama yakın zamanda bu yaşamı vazgeçmek zorunda. İşte 80'lik Robinson'un "Kadere…

"Tabiatın ortasında yaşamaya çok alıştım. Geri dönüp de ne yapacağım? Öbür 80'likler gibi tam gün iskambil mi oynayacağım?"

Bu laflar, uzun zamandır İtalya'nın Budelli adasında tek başına yaşamakta olan Mauro Morandi'ye ait.

81 yaşındaki Morandi'nin serüveni, 1989 senesinde yaptığı bir deniz yolculuğu sırasında katamaranının bozulmasıyla başladı. Takribî 32 sene süresince adadan neredeyse hiç bölmeyen Morandi'nin yaşamı 2013 senesinde değişti.

O zamandan beri adasını terk etmemek için büyük bir savaş veren Morandi sonunda baskılara karşı daha fazla dayanamadı. Bu yarıyılda büyük bir dayanağını da arda alan Morandi'nin öyküsünde şimdi yeni bir sayfa açılıyor. Ama isterseniz biz anlatmaya kitabın en başından başlayalım…

Geri dönüp de ne yapacağım demişti ama İtalyan Robinson Crusoe sonunda pes etti

PASİFİK İÇİN YOLA ÇIKTI, KENDİNİ ADADA BULDU

İtalyan medyasının "Robinson Crusoe" ismini taktığı Morandi, İtalya'nın Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Modena şehrinde doğdu. Memleketi denize kıyısı olmayan bir şehirdi ama Morandi denizci ruhlu bir insandı.

Modena'da beden eğitimi hocalığı yaparken şehir yaşamını terk edip Polinezya adalarına yerleşmeye karar verdi. Bunun için 1989 senesinde çıktığı yolculukta Güney Pasifik'e doğru yol alırken katamaranı Sardinya adası sarihlerinde bozuldu. Bunun üzerine Morandi pembe kumlu sahiliyle uzaktan oldukça sevimli görünen Budelli adasına sığındı.

Kader ağlarını öyle bir örmüştü ki, adanın bakımını üstlenen misyonlu da bütün o sıralarda emekli olmak üzereydi. Bunu bilen Morandi ani bir kararla yolculuğuna devam etmekten bıraktı, teknesini sattı ve emekli olan vazifelinin yerine adanın bakımını üstlendi.

O günden beri Budelli'de İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir barınakta yaşayan Morandi, minik adayı her kayasını, her ağacını, her hayvanını avucunun içi gibi öğrenecek kadar beğendi ve özümsedi.

ADANIN HER ŞEYİNDEN O MESULDÜ

Budelli'nin sahilindeki pembe kumların çalınmasını önlemek emeliyle turistlerin burada zaman geçirmesi ve denize girmesi 90'lı senelerde menedildi. Ancak günübirlik ziyaretçiler tekneyle adaya inip plajın artta kalan patikada yürüyüş yapabiliyordu.

Morandi, Budelli'de geçirdiği vakit süresince adayı rastgele bir meseleden gözetmeyi muvaffak oldu, patikalarını sarih, sahilini pak yakaladı. Günübirlik ziyaretçileri adanın ekosistemi hakkında bilgilendirmek de Morandi'nin vazifeleri arasındaydı.

Geri dönüp de ne yapacağım demişti ama İtalyan Robinson Crusoe sonunda pes etti

2013'TE İŞLER DEĞİŞTİ

Ancak 2013 senesinde adanın sahibi olan özel firma iflas edince işler bir anda değişti.

Evvel Yeni Zelandalı bir iş adamı olan Michael Harte adayı almak için bir öneri sundu. Harte, Morandi'ye adadaki vazifelerinin devam edeceği lafını da verdi. Ama muhtelif protestolar ve İtalyan hükümetinin müdahalesi neticeyi Harte adayı alamadı ve iş yargıya intikal etti.

2016 senesinde Sardinyalı bir yargıç adanın özel mülkiyet olmaktan çıkarılması ve yine kamu mülkü haline gelmesi güzergahında bir karar verdi.

Ardından adanın yönetimi La Maddalena Ulusal Parkı'na devredildi ve yetkililer adayı bir etraf gözleme ve eğitim parkına çevirme kararı aldı. Bunun sonucunda da Morandi'ye yeniden yol göründü.

"MODENA'YA DÖNÜP NE YAPAYIM?"

Geçen sene Temmuz ayında Guardian'a konuşan Morandi, "Tabiatın ortasında yaşamaya çok alıştım. Modena'ya dönüp de ne yapacağım. 80'lerindeki öbür insanlar gibi iskambil oynayıp barlara mı gideceğim? Yok artık!" dedi ve ilave etti: "Tabiata makûs davranan bir cemiyete geri dönme görüşü benim için çok rahatsız edici. Tabiatın hoşlanılmaya ve hürmet görmeye lüzumu var."

O yarıyılda yayımlanan haberlerde, Morandi'nin 2020 sonunda adayı terk etmesinin beklendiği ancak henüz fotoğrafı bildiri yapılmadığı bilgisi yer alıyordu.

"Başka bir yerde bir konutum yok benim. İsme üzerinde çalışmaları gerektiğini ve o esnada burada kalamayacağımı kavrıyorum. Ama iş bittikten sonra geri dönüp adanın gözeticisi olup olamayacağımı öğrenmek istiyorum" diyen Morandi, o zamandan beri adada yaşamaya devam etti.

Geri dönüp de ne yapacağım demişti ama İtalyan Robinson Crusoe sonunda pes etti

EN SON 2018'DE DAĞILDI

Gerçeğine bakılırsa Morandi Budelli'den en son 2018 senesinde Modena'daki çocuklarını ziyaret etmek için dağıldı. Gıdayı deniz yoluyla ana isme La Maddalena'dan gelen Morandi'nin ışıkları, buzdolabı ve internet irtibatı ise kendi yaptığı bir güneş enerjisi sistemiyle çalışıyordu.

Kış aylarında hiçbir ziyaretçi bulunmayan adada Morandi'nin günleri odun toplamak, okumak ve yatmakla geçiyordu. 

Bununla beraber çağdaş yaşama ayak yalanı da muvaffak olan Morandi'nin bir Instagram hesabı da var.

Bugün 65 binden fazla takipçisi olan hesabı için gün içinde epey zaman tüketen Morandi, geçen yaz Guardian'a yaptığı açıklamada, "Instagram'da çok müddet geçiriyorum. Resimleri düzenlemek, paylaşmak ve gelen yorumlara yanıt vermek zorundayım" diye konuştu.

Morandi ayrıca adadaki yaşamının ayrıntılarını paylaştığı "8: Un'isola" adlı bir e-kitabın da sahibi.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mauro Da Budelli @maurodabudelli'in paylaştığı bir gönderi

KARARINI GEÇEN HAFTA SONU AÇIKLADI

Morandi, geçtiğimiz hafta sonu, La Maddalena Ulusal Parkı'ndan gelen boşaltma baskılarına daha fazla katlanamayarak adadan taşınma kararı aldığını açıkladı.

Yeniden Guardian'a konuşan Morandi, "Artık pes ettim. 32 seneden sonra ufalayacağım için çok dramatiğim. Bana konutum üzerinde çalışmaları gerektiğini söylediler. Bu kere hakikat görünüyor" ifadeleriyle yeisini dile getirdi.

Ulusal park yetkilileri ise Morandi'nin içinde yaşamakta olduğu barınakta zorunlu izinleri almadan bazı farklılıklar yaptığını belirtiyor.

"YENİDEN DENİZİ GÖREBİLECEĞİM"

Yukarıyada da dediğimiz gibi Morandi aslen Modenalı ama bir daha oraya dönmeyi düşünmüyor. Bunun yerine Budelli'nin de parçası olduğu takımadaların en büyüğü olan La Maddalena'da bir apartman dairesine taşınacak olan Morandi, "Kasabanın dışında yaşayacağım. Merkeze yalnızca alışveriş için gideceğim. Bunun dışında kalan zamanlarda yeniden kendi kendime olacağım. Yaşamım çok değişmeyecek, yeniden denizi görebileceğim" dedi.

Morandi, 32 yıldır konutu olan isme için ise "Umarım birileri onu benim gözettiğim gibi gözetebilir" diye konuştu.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mauro Da Budelli @maurodabudelli'in paylaştığı bir gönderi

SPONSORLARI ÇOK DRAMATİK

2017 senesinde Morandi'nin adadan tahliye edilmesi olasılığı doğduğundan beri, yaşlı adamın adada kalmasına desteklediyen çok rakamda imza kampanyası tertip edildi.

Taşınma kararının İtalya'da dinlenmesinin ardından Morandi'nin bir hayli sponsoru, sosyal medya gruplarında hayal kırıklığı ve yeis dolu iletiler paylaştı.

Carmelia Mangano, "Söyleyecek laf yok, cennetin imhayı başlayacak" derken, Mierral Della Vecchia, "Mauro'nun gözetmesi olmadan Budelli'nin halini düşünemiyorum... Katlanmak zorundasın!" ifadelerini kullandı.

Salvatore Sechi ise La Maddalena'nın öbür adalarında yaşayanlara "haksızlığa karşı ayaklanma" çağrısı yaptı.