Gerilim sonrası ilk temas: Bakan Akar Brüksel’de ‘Niko’ ile görüştü

Gerilim sonrası ilk temas: Bakan Akar Brüksel’de ‘Niko’ ile görüştü

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Korunma Bakanları Buluşması’na katılmak için geldiği Brüksel’de, Yunanistan Korunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü, diyalog iletiyi verdi.

Ankara-Atina hattının gergin olduğu bir yarıyılda Yunan medyasına “Niko ile görüşmeye hazırım” diyen Bakan Hulusi Akar, dün mevkidaşı Nikos Panayiotopulos ile Brüksel’de görüştü. NATO aile resmi çekimi sonrası ayaküstü hakikatleşen görüşme 3-4 dakika kadar sürdü. Bakanlar, mevcut meselelerin çözümü için irtibat kanallarının sarih yakalanması, pozitif gündeme odaklanılması, bunun iyi komşuluk ilişkileri ile ikili ve bölgesel iş birliğine sağlayacağı katkı, tansiyonun düşürülmesi için diyaloğun sürdürülmesinin ehemmiyeti üzeride durdular.

SİNYALİ VERMİŞTİ

Bakan Akar bu diyalog evveli Kathimerini gazetesine verdiği beyanatta, “Zati başlatılmış teşebbüsler var. İstişari görüşmeler, Güven Artırıcı Tedbir buluşmaları ve NATO çerçevesindeki temaslar... Biz bunların tekerrür başlatılmasına, hazırız. Fırsat olursa, Brüksel’de Niko Yunan Korunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ile görüşmeye hazırım” demişti.

ÇİPRAS’TAN UYARI

Bir diyalog iletiyi de Yunanistan daha önceki başbakanı ve muhalefetteki SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras’tan geldi. “Güçlü bağlaşıklara sahip olmakla” iftihar eten Başbakan Kiriakos Miçotakis’i uyaran Çipras, Türkiye ile irtibat kanallarının açılmasına gayret gösterilmesini istedi. Çipras, “Kendimizi aldatmayalım. Türkiye’ye karşı kimseden güvenlik güvenceyi almadık” dedi.

KİEV’DE MAHSUR KALAN TÜRK UÇAKLARI

Bakan Hulusi Akar’ın dikkat toplayan bir başka teması da İngiltere Korunma Bakanı Ben Wallace ve Ukrayna Korunma Bakanı Oleksi Reznikov’la yaptığı üçlü görüşmeydi. Buluşmada, Ukrayna limanlarında bekleyen hububatın nakliyesi ve Kiev’deki Borispol Havalimanı’nda mahsur kalan iki Türk A400M nakliye uçağının Türkiye’ye güvenli bir biçimde erişiminin sağlanması ele alındı. Akar aralarında Alman, İtalyan ve Fransız mevkidaşlarının da olduğu çok rakamda adla görüştü.

YUNAN BASINININ AFALE ŞIMARIKLIĞI

Brüksel’de Ankara-Atina arasında diyalog tabanı bulunurken, Yunan Ta Nea gazetesi tansiyonu çoğaldıracak ifadeleri manşetine taşıdı. Yunan Hava Güçleri’ne ait altı adet Fransız imali Rafale savaş uçağının kapasitesini metheden gazete, “Bu altı uçağın varlığı bile Ege’de veya başka yerlerde düşmana büyük psikolojik baskı yapmaya yeter” diye yazdı. Uçakların marifetlerini metheden gazete, “Bunların rakamı 24’e çıkarıldığında ne gibi avantajlar sağlayacağı basitçe anlaşılıyor. Rafale uçaklarına sahip olan taraf avantajlıdır” ifadelerini kullandı.

ALMANYA’YA YUNANİSTAN TEPKİSİ

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner’in, “Türkiye’nin Yunan hava sahasını ihlal etmesi evham yaratıyor” biçimindeki lafları Ankara’nın tepkisini çekti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Alman Lafçı’nün ülkemizin hava sahasını ihlal eden, ana karamız üzerinden uçuşlar asıllaştıran ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına karşın, ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez” dedi.