Gittikçe daha fazla çift yatakları ayırmayı seçiyor… Birlikte uyumak mı, ayrı uyumak mı?

Gittikçe daha fazla çift yatakları ayırmayı seçiyor… Birlikte uyumak mı, ayrı uyumak mı?

'Bir yastıkta kocayın' diyerek sihirklerimiz aynı yatakta uyunması gerektiğini bize empoze etse de son zamanların trendi eşlerin ayrı yataklarda yatması. Yapılan yeni bir araştırma ise bütün de bu konuya

Eskiden ayrı uyumak çiftler arasında ayrılığın bir sinyaliyken, şimdilerde ünlüler dünyası da dahil olmak üzere pek çok kişinin ayrı yattığını dinliyoruz. Ayrı uyumak için horlama, yatakta çok fazla hareket etme, uyku kalitesini artırma gibi pek çok neden gösteriliyor.

Öyle ki ‘yalnız geçime’ ünlüler dünyasındaki son trendlerden de biri. Gittikçe daha fazla kişi de bu trende ayak uyduruyor. 

90’ların en ünlü çiftlerinden David ve Victoria Beckham’ın ayrı geçime trendine ayak uydurdukları dedikodular arasında. Deneysel yaşam trendlerini sınamaya merakı olan oyuncu Gwyneth Paltrow da evlendiğinde solo uyku trendine atılmaya karar verdi. 

Donald ve Melanie Trump’ın konutluluğu hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı. Melania yaşam öyküsü yazarı olan Mary Jordan'a göre, Trump'lar hangi konutlarında olduklarına bakılmaksızın ayrı yatak odalarında uyuyorlar.

Senelerdir evliliklerini sürdüren Matthew Broderick ve Sarah Jessica Parker çiftinin uzun evliliklerinin gizeminin ayrı geçimek olduğu dedikodular arasında. Çift, bitişik konutlarda yaşamayı içeren ‘bilinçli eşleşme’ trendini uyguluyor. Medyanın alakasını senelerce üzerinde yakalayan Angelina Jolie ve Brad Pitt çifti de evliyken ayrı yataklarda uyuyordu.

Türkiye’de ise Fazıl Say ve Ece Dağıstanlı çifti ayrı konutları paylaşarak bu trendin ülkemizdeki liderleri oldu diyebiliriz. Çift, bu seçimleriyle oldukça tepki toplasa da “Ayrı konutlarda yeni aşıklar gibi yaşıyoruz” diyerek memnuniyetlerini dile getirmişlerdi.

Bu konuda görüşlerini bildiren ünlülerden biri de oyuncu Müge Boz oldu. Boz, “Bence ehemmiyetli olan, çiftlerin ayrı uyuyabilme haklarının ve özgürlüklerinin olması. Çünkü insan bazen de tek başına geçimek isteyebilir, şöyle dağıla dağıla. Vakitkli tek uyumak olmaz ama sarılarak yatmanın da keyfine paha biçilemez” diyerek, en iyisinin denge olduğunu vurguladı.

Gittikçe daha fazla çift yatakları ayırmayı seçiyor… Birlikte uyumak mı, ayrı uyumak mı

YENİ ARAŞTIRMA DİKKAT ÇEKTİ

ABD’de ise bütün de bu konuya parmak basan bir araştırma yapılıyor. Arizona Üniversitesi'ndeki analistler tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, bir partneri veya eşiyle aynı yatağı paylaşan yetişkinler, yalnız yatanlardan daha iyi uyuyor. Analistler, birlikte yatmanın bunalım, kaygı, stres ve bitkinlik riskini eksilttiğini buldu.

Sonuçlar, çoğu gece partneriyle aynı yatağı paylaşanların, partneriyle asla aynı yatağı paylaşmadıklarını söyleyenlere göre daha az şiddetli uykusuzluk, daha az bitkinlik ve daha fazla uykuda kaldıklarını ortaya koydu. Bir partnerle yatanlar da daha süratli uykuya daldılar, uykuya daldıktan sonra daha uzun vakit uykuda kaldılar ve uyku apnesi riski daha azdı.

Araştırma belirtileri, 1000'den fazla yetişkinin anket cevaplarına ve uyku puanlarından katlanıyor. Araştırmaya katılanlara son bir ayda uykuları, sağlıkları ve yaşam kaliteleri hakkında ayrıntılı sualler soruldu.

ÇOCUKLARIYLA UYUYANLAR UYKUSUZLUK YAŞADI

Analistler ayrıca çocuklarla veya öbür aile azalarıyla yatmanın etkisine de baktılar. Çoğu gece çocuklarıyla yatanlar daha fazla uykusuzluk şiddeti, daha fazla uyku apnesi riski ve uykuları üzerinde daha az kontrol bildirdiler. 

Peki bu konuda uzmanlar ne diyor?

ÇİFTLER VÜCUTTAN ÖTE, RUHEN BİRLİKTE OLMALI

Psikiyatrist Doç. Dr. Serhat Tunç: Yapılan çalışmada çiftlerin birlikte yatmasının yalnız yatanlara göre genel olarak uyku kalitesini çoğaldırdığı, yaşamdan ve ilişkilerden daha fazla sosyal destek ve memnuniyet oluşturduğu, bunalım, anksiyete, bitkinlik ve stres seviyelerini eksilttiği bildirilmiş. Sarılma tutumunun sadece kendisinin dahi aşk hormonu olarak da öğrenilen oksitosin gibi hormonları artırarak çiftlerde bağlanmayı çoğaldırdığını bunalım, anksiyete ve stres düzeylerini azalttığını öğreniyoruz. Çiftler illa birlikte yatmalıdır veya ayrı yatmalıdır diye bir kuralımız yok. Çiftlerin kendi seçimlerine veya bir takım sağlık meselelerine göre bu karar değişir. Ancak çiftlerin öncelikle genel bağlantılarının iyi olmasını, birbirlerine olan sevgilerini artırmalarını ve hürmetlerini korumalarını öneririm. Çiftlerin vücuttan öte kalben ve ruhen yakın olmaları, aynı hayalleri paylaşmaları, inşa ederek oluşturdukları birbirlerine olan güvenlerini devam ettirmeleri ve dayanışma içinde olmaları daha ehemmiyetli.

K.R. 40 Hem hayatıma giren kişilere hem de yakın arkadaşlarıma bu düşüncem yanlış geliyor ama ben yanımda biri ile yatmayı hiç hoşlanmıyorum. Birlikte uyurken uykuya dalma problemi yaşamasam da soluk sesi ya da sağdan sola dönerken yatağın hafif sallanması dahi uykumun ayrılınmasına neden oluyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde kendi derimin sıcaklığı dahi beni rahatsız ediyor ve uyku kalitem bozuluyor. Hayatıma giren kişilerle aynı yatakta geçimek istemediğimi söylediğimde bugüne kadar bunu güzel karşılayan kimse olmadı. Ben geçimek için ayrı bir oda seçim ettiğimi söyleyince mutlaka ıssız adam muamelesi görüyorum. Hemen suratlar düşüyor, ‘sen benden hoşlanmıyorsun’ moduna giriliyor. Halbuki istediğim sadece uyurken ayrı yatakta olmak. Sabah uyanır uyanmaz yeniden yanına gitmek istiyorum zati. Yarı baygın olduğumuz uyku esnasında neden illa yan yana uyumak zorundayız? Benim sevgimin ölçüsü, uyurken elini yakalamak ya da sarılmak mı? Elbette ki hiçbirimiz robot değiliz ve derisel temas çok ehemmiyetli, bunun aksini söylemiyorum ama bu gidişat uyku kalitemizi bozuyorsa buna zoraki olmamalıyız. Bence aslı mesele bize senelerce eşlerin birlikte yatması gerektiğinin empoze edilmesi ama ne yazık ki gerçek hayat filmlerden çok farklı…

YATAK PARTNERİ FİZİKSEL VE AKILSAL OLARAK BEREKETLİ

Uyku Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr. Hacer Kuzu: Çiftlerin birlikte yatması özellikle günümüz koşullarında bunalımı, kaygı bozukluğunu ve stresi eksiltici etkisinden dolayı uyku kalitesinde çoğalış avantajı sağlar. Yatak partnerinin varlığı fiziksel ve akılsal olarak oldukça bereketli. Derisel temas, partner kokusu, kalp atışları, uyku derinliğinde çoğalma ve krüzgârsız yatmayı artırır. Uyku yarıyılı bazı sağlık meselelerinin habercisi olduğundan dolayı eşler birbirinin şahidi vaziyetinde ehemmiyetli rol alır. Uykudaki ritim bozukluğu, horlama, hareket bozukluğu olan kişiler eşlerinin tanık olması vaziyetinde erken tanı ve rehabilitasyon uğru yakalarlar.

Uyku aslında bir alışkanlıktır. Uyku alışkanlığında suskunluk olan kişilerde partner kaynaklı yatak içi hareketler sebebiyle uyku ayrılınması olabilir. Şehirk alışkanlık yarıyılında uyku kalitesi eksilebilir ancak alışkanlık oturduğunda mesele çoğu zaman kalmaz.

Gittikçe daha fazla çift yatakları ayırmayı seçiyor… Birlikte uyumak mı, ayrı uyumak mı

‘SAĞLIK PROBLEMİ YOKSA BİRLİKTE YATIN’

Uzman Psikolog Dilara Yamanlar Sihirkkoç: Bu suale tüm çiftler için geçerli bir 'doğru' arıyorsak ne yazık ki bunu bulamayız. Her çiftin, her ilişkinin devingeni farklıdır ve en ehemmiyetli şey çiftler arasındaki irtibat. Karşı tarafın ihtiyaç dinlediği şey birlikte geçimek ya da ayrı geçimek ise bu arzın ana motivasyonları, kişinin ihtiyaçları uzun uzadıya konuşulmalı ve birlikte karar alınmalı.

Bir çift ve aile terapisti olarak, şayet uyku problemleriniz yoksa, iki taraftan birinin horlamayla alakalı ya da soluk almayla alakalı ayrı uyumalarını gerektirecek rastgele bir sağlık problemi yoksa benim teklifim birlikte yatmaları oluyor. Neden birlikte geçimek dersek; birlikte geçimek aslında sadece aynı yatakta yatan iki insanı ifade etmez, yatak sohbetlerini, cinselliği, dokunma ihtiyacını da içinde barındıran bir olgudur. Günlük hayatın yoğun temposu çiftlere bazı ilişki kavramlarını unutturabilir. Ayrı yataklar bu unutulan olgunun harekete geçmesini sağlamaz, aksine daha da unutulmasına neden olur.

Birlikte geçimek her zaman ilişkiyi güçlendirir mi dersek bunun yanıtı 'hayır’ olur. Birlikte geçimek bir lüzumluk değil seçim olmalı.

D.Ç. 37: Şehirk iki çocuğumu dünyaya getirdiğimde eşimle birlikte uyumakla alakalı hiçbir meselemiz yoktu. Ancak üçüncü çocuğum yanında ben olmadığımda asla yatmıyor. Hatta uyandığında beni görmeyince de ağlayarak neredeyse konutu başımıza yıkıyor. Ben de eşim sabah işe gidecek diye çocuğumun odasında tek kişilik yatağa kıvrılarak uyuyorum. Hem benim hem de eşim için oldukça güç bir gidişat. Çok fazla çocuk olduğundan zati fazla vakit geçiremiyoruz, yalnız kaldığımız tek alan yatak odasıydı. Artık o da kalmadı…

BEBEK YATAKLARI AYIRAN BİR UNSUR

Psikolog ve Uyku Eğitmeni Tuğçe Yılmaz: Bu konudaki fikrim ve bugüne kadar çalıştığım danışanlarda gözlemlediğim şu ki; çiftler duygusal olarak birlikte uyumaya bir yatağı paylaşmaya umursuyorlar. Danışanların en sihirk yakınmalarından biri ‘Bebeğimle yattığım için eşimle ayrı yataklarda uyuyoruz ve bu bizi çok zorluyor’ oluyor.

Çift terapilerinde de çalışılan en sihirk meseleler ayrı uyumak, cinsel birlikteliğin eksilmesi, temasın kesilmesi gibi meseleler. Bu surattan aynı yatakta uyumak ilişkiyi pozitif istikamette etkileyen bir dinamik.

Aksi istikamette yapılan araştırmalarda, partnerin horlaması, terlemesi ya da fazla hareket etmesi ayrı uyumayı gerektiren sebeplerden kimileri. Böyle bir mesele yaşanıyorsa uyku kalitesini bozacak bir gidişat varsa sualin kaynağına odaklanıp, meseleyi çözüp, çiftlerin birlikte daha kaliteli yatması sağlanabilir.

‘ÇİFTLER AYRI GEÇİME NEDENLERİNİ BİRBİRİNE AÇIKLAMALI’

Uyku Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Seçil Bahar Dal: Çiftlerin her ikisi de nasıl iyi uyuduklarını düşünüyorlarsa öyle yatmalılar. Ayrı uyuduklarında ise mutlaka bunun nedenini birbirleri ile açıkça konuşmalılar. Özellikle horlama meseleyi olan fertlerin, uykuda en ufak sesle uyanan partnerlerinin uyku kalitelerini düşünmeleri ve bunun için hemen çözüm arayışına girmeleri ilişkileri ve ilişkilerine verdikleri ehemmiyeti göstermesi açısından ehemmiyet taşıyor. Ayrıca bu vakitçte ayrı geçimek isteyen partnerlerini kavrayışla karşılamalarını öneriyoruz. Ancak elbette güven, yakınlık hissi ve sadece varlığıyla dahi huzur veren bir partnerle geçimek istemek çok natürel ve fertler bazen uyku kalitelerinden ödün vererek de olsa birlikte yatmalılar.