Gizem acısı... 'Ona mı yanalım, annesiz kalan Piraye bebeğe mi? Yaşananları nasıl anlatacağız?'

Gizem acısı... 'Ona mı yanalım, annesiz kalan Piraye bebeğe mi? Yaşananları nasıl anlatacağız?'

Gizem Misoğlu, hamileyken korona oldu, hastalığı ilaçsız atlattı. Kalıcı halsizlik ve çarpıntı için 'psikolojik' tespiti yapıldı. Kalp krizine can verdi. Gizem’in yalnızca birkaç gün kucağına…

İstanbul'da Gizem Misoğlu henüz çocuk yaşta babasını kaybetti. Annesi tüm evin yükünü omuzlarına aldı, iki çocuğunu geliştirdi, okuttu. Gizem, Kültür Üniversitesi’nde ulusla ilişkiler okusa da gönlü spordan ve müzikten yanaydı. Fitness hocayı oldu, tulum çalmayı bildi. İki sene önce Rize, Fındıklı’da hemşehrisi Emre Küçükbaycan’a âşık oldu. Genç çift hemen evlenmek isteseler de pandemi sebebiyle muhtemel olmadı. Düğünlerini ancak geçtiğimiz sene eylül ayında yapabildiler. Fındıklı’ya yerleşen Gizem’e yakın olmak isteyen annesi ve kardeşi de İstanbul’dan Rize’ye taşındı.

KORONAVİRÜSE TUTULDU

Gizem evlendikten bir ay sonra hamile kaldı. Bebeğin kız olacağını bilen Gizem henüz karnındayken Piraye ismini verdi. Ancak 2021’in ilk ayında, Hem 3 aylık hamile Gizem hem de eşi koronavirüse tutuldu. Gizem gebeliği sebebiyle koronavirüsü hiç ilaç almadan atlatmak zorunda kaldı. Hastalık görünürde geçti ancak Gizem’de halsizlik ve kalp çarpıntılarını servet olarak vazgeçti.

9 Haziran’da, doğuma iki ay varken bebeğin kalp atışlarının zayıfladığı tespit edildi. Apar topar sağlık kurumuna yatırılan Gizem sezaryenle Piraye’yi dünyaya getirdi. Prematüre doğan Piraye kuvöze konuldu. Bu sırada Gizem’in de şikâyetleri çoğalmıştı. Her gittiği hekimden ‘Psikolojiktir’ denilerek geri döndürüldü. Sırtında, bacağında, kolunda sızılar oluyor, soluk alamadığını söylüyordu. Piraye 3 hafta sonra konuta geldiğinde, Gizem kızını emziremedi.

Gizem’in annesi Melahat Misoğlu’na, “Ben can vereceğim. Şayet bana bir şey olursa bebeğime sen bak olur mu?” dedi. Annesi de onun bu gidişatını psikolojisinin bozuk olmasına bağladı. Eşi de aynı durumdaydı. Hepsi o kadar hekim hakimiyetinden sonra Gizem’in yaşadıklarının tamamen psikolojik olduğuna inanmışlardı.

YOLDA KALBİ DURDU

Gizem 6 Temmuz’da hem psikiyatri hem de göğüs hastalıkları polikliniğinden buluşma aldı. Hekime gideceği saati beklerken soluğu sıkıştı, konuta ambulans çağırdı. Ambulansa yürüyerek binen Gizem’in yoldayken kalbi durdu. Ambulanstaki takım Gizem’i sağlık kurumuna götürdü. Hekimler takribî 3 saat süresince müdahale etse de 31 yaşındaki Gizem hayatını kaybetti. Eşi ve annesi aldıkları haberle şok geçirdi. Gizem’in kalp damarlarını tıkayan pıhtı sebebiyle kalp krizinden can verdiği anlaşıldı. Gizem’in yalnızca birkaç gün kucağına alabildiği Piraye’den ayrılması beğenenlerini yasa boğdu.

"İNSAN 1 GÜNDE CAN VERİR MÜ YA"

Gizem’in eşi Emre Küçükbaycan, yaşadığı şoku ve acısını “İnsan bir günde can verir mü ya” laflarıyla dile getirirken, annesi Melahat Misoğlu da, “Ben şimdi kime yanayım. Kaybettiğim kızıma mı, annesiz kalan bebeğine mi” diye gözyaşı döktü.

Gizem acısı... Ona mı yanalım, annesiz kalan Piraye bebeğe mi Yaşananları nasıl anlatacağızGizem Küçükbaycan ve Emre Küçükbaycan

KORONA SONRASI UZUV TUTULMASI

Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Akbaş, Gizem’in vefat sebebini şöyle değerlendirdi: “Hastanın vefat biçimi, tipik COVID-19 sonrası uzuv yakalanmasını gösteriyor. COVID-19 viral bir enfeksiyondur. Hastalık sonrası kalp adalelerine, damar iç yüzeyine ve nörolojik sistem tutulumuna neden olması da bu enfeksiyonda görülebilecek karmaşıklıklardır. Akciğerde kalıcı zararlar verebilir. Hastanın rastgele bir şikâyetinin psikolojik olarak tariflenmesi, bir hayli hastalığın teşhisine de mani olan netlikle yanlış bir tariftir. Ancak organik tam nedenler ekarte edildikten sonra, psikiyatri uzmanının koyması gereken bir teşhistir.”

CERRAHLA AYNI VEFAT

Taksim Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’nde vazifeli 31 yaşındaki Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Akbaş da, geçtiğimiz sene koronavirüsü atlattıktan sonra evinde aniden hayatını yitirmişti. İstanbul Doktor Odası, Akbaş’ın öğrenilen ek bir sağlık meseleyi bulunmadığını, ani vefatının COVID-19 hastalığının karmaşıklıkları ile ilişkili olabileceğini belirtmişti.

Gizem acısı... Ona mı yanalım, annesiz kalan Piraye bebeğe mi Yaşananları nasıl anlatacağızDr. Ahmet Akbaş