Gökhan soruyor: Karar verin, engelli miyim, değil miyim?

Gökhan soruyor: Karar verin, engelli miyim, değil miyim?

Gökhan Özdemir, “Askerliğe ergonomik değildir” denilerek askere alınmadı. Özdemir’e, müracaat ettiği 3 değişik sağlık kurumundan yüzde 14, yüzde 41, yüzde 33 oranında zekasal ve fiziksel manili…

Kırşehir’de yaşayan şu an 31 yaşında olan Gökhan Özdemir, 20 yaşına geldiği 2010 senesinde vatani misyonunu yapmak için askerlik şubesine gitti. Buradan sevk edildiği askeri hastane, yapılan hakimiyetlerin ardından düz taban ve görme kasveti olduğu tanımlanan Özdemir’e “Askerliğe ergonomik değildir” raporu verdi. Özdemir, 2012 senesinde sıhhat heyeti raporu almak için Kırşehir Devlet Sağlık Kurumu’ne müracaat etti. Yapılan muayenelerin ardından kendisine yüzde 14 zekasal ve fiziksel manili raporu verildi. Bu rapora itiraz eden Özdemir, bu kere müracaat ettiği Kayseri Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’nden yüzde 41 oranında manili olduğuna dair rapor aldı. Kırşehir Devlet Sağlık Kurumu, Kayseri’de verilen yüzde 41 oranında manili raporuna itiraz ederek Özdemir’i Ankara Yıldırım Beyazıt Sağlık Kurumu’ne gönderdi. Yıldırım Beyazıt Sağlık Kurumu ise, Gökhan Özdemir’e yüzde 33 oranında manili olduğuna dair kurul raporu verdi.

DEVLET MEMURU OLDU

Aldığı raporlarla zekasal ve fiziksel manili olduğu tanımlanan Özdemir, manililere tanınan devlet memuriyetine soyulmak için müracaatta bulundu. Verilen 3 değişik kurul raporunu da müracaat sırasında misyonluya teslim etti. Misyonlu 3 kurul raporunu araştırdıktan sonra, Kayseri’den verilen yüzde 41 oranında manili olduğuna dair raporu alarak öteki 2 raporu ise Özdemir’e iade etti. Özdemir, 2016 senesinde manili kadrosunda hizmetli olarak Kırşehir Şehir Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne atandı.

‘MANİLİ DEĞİLSİN’ DEDİLER

Kırşehir Valiliği ve Şehir Ulusal Eğitim Müdürlüğü, 3 değişik manili raporu olduğu bahanesiyle 25 Ocak 2021 tarihinde Özdemir’in vazifesine son verdi. Beş yıldır hizmetli olarak devlet kadrosunda çalışan Özdemir, avukatı Ali Erdem Gündoğan aracılığıyla hukuka ters misyona son verme operasyonunun iptali ve yürütmesinin durdurulması için Yozgat Yönet Duruşması’ne müracaat etti. Açılan davanın neticesini bekleyen Özdemir, “Manili miyim, değil miyim? Karar versinler. Devlet evvel ‘manilisin’ diye rapor veriyor, sonra memur yapıyor. 5 sene geçiyor, ‘Sen manili değilsin’ diye işime son veriyor. Beni mağdur ediyor” dedi.

‘AZİZ NESİN’LİK HİKÂYE’

Özdemir’in avukatı Ali Erdem Gündoğan da “Bütün Aziz Nesin’lik hikâye. Gökhan şu an annesinin dayanağı ile yaşamını sürdürebiliyor, manili olması sebebiyle klasik bir işte çalışamıyor. Hiçbir kazancı yok, umarım en kısa zamanda bu yanlış karardan dönülür” dedi.