Gökyüzünde bir ilk... ABD Donanması tarihe geçti!

Gökyüzünde bir ilk... ABD Donanması tarihe geçti!

Amerika Birleşik Devletleri Donanması, insansız tanker drone'u ile bir savaş uçağına yakıt ikmali yaparak tarihe geçti. Bu misyon kapsamında takribî 150 litre yakıt ikmali yapıldığı açıklandı.…

Amerika Birleşik Devletleri Donanması, geçen hafta insansız hava vasıtasının semanda ilk kere insanlı bir jete yakıt ikmali yaptığını duyurdu.

Açıklamada bunun tarifte bir ilk olduğu bilgisinin altı çizilirken bu misyon kapsamında takribî 150 litre yakıt ikmali yapıldığı bilgisine yer verildi. Ülke medyayı haberi 'Amerika Birleşik Devletleri donanması tarih yazdı' başlıkları ile verdi.

Gökyüzünde bir ilk... ABD Donanması tarihe geçti

F/A-18 Super Hornet'in Boeing'e ait MQ-25 Stingray drone'una havada bağlandığını anlara ait görüntüler işletme tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Aynı açıklamada MQ-25 Stingray drone'unun test uçuşunun takribî 5 saat sürdüğü belirtildi.

Donanma, yazılımda rastgele bir farklılık yapılması gerekip gerekmediğini tanımlamak ismine bu uçuştan bir araya gelen bilgileri tahlil edeceğini duyurdu.

Gökyüzünde bir ilk... ABD Donanması tarihe geçti

Lüzumlu onayın çıkmasının ardından MQ-25A Stingray, dünyanın ilk operasyonel taşıyıcı tabanlı insansız hava taşıtı olacak.

6 bin 800 litreye kadar yakıt taşıma kapasitesi bulunan taşıt istihbarat, gözetleme ve keşif misyonlarında da kullanılacak.