Google’ın ‘telif hakkı’ uygulaması yayılacak

Google’ın ‘telif hakkı’ uygulaması yayılacak

Avrupa Birliği’nin AB, 2019’da yürürlüğe giren Dijital Tek Pazarda Telif Hakları Talimatı, aralarında Google gibi internet devlerinin yer aldığı bilgi cemiyeti hizmet sağlayıcılarının basın içeriklerinin

Google’ın alakalı yönerge kapsamında üç surattan fazla medya kuruluşuyla kullanılan haberlere telif ödenmesi mevzusunda uyuşmaya varması ilk adım kalitesinde. Google’ın bu uygulamayı önümüzdeki yarıyılda daha yaygın hale getirmesi bekleniyor. Bu yönde çok rakamda görüşme yürütülürken, Türkiye’nin de telif kanununu çıkarması, ülkedeki medya kuruluşlarının da Google ile masaya oturması bakımından ehemmiyet taşıyor.

ALMANYA LİDER KONUMDA

Google’ın adımı medya kuruluşlarıyla senelerdir süren gayretin sonunda geldi. AB talimatı, Google ve eşi platformların telif hakları mevzusunda içerik sağlayıcılarla doğrudan mülakata girmesine imkân tanıyor. Şu düzeyde uyuşma sağlanan üç surattan fazla medya kuruluşunun büyük kısmı Almanya’dan. Teknoloji devinin Almanya’da uyuşma imza attığı medya kuruluşları arasında Frankfurter Allgemeine Zeitung, Der Spiegel ve Die Zeit da var. Almanya’da uyuşma sağlanan kuruluşların toplam rakamı 220.

FİYATLAR BİLİNMEZ

Milli, yerel ve uzmanlaşmış medya uzuvlarını içeren uyuşmalar şimdilik Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’ya dağılmış gidişatta. Önümüzdeki yarıyılda kapsama alanının genişlemesi ve uygulamanın AB’nin öbür ülkelerinde de devreye sokulması öngörülüyor. Ödeme kapsamına girmesi olası medya kuruluşlarının rakamı ise “binlerce” olarak ifade ediliyor. İçeriklere ne kadar ödeme yapılacağı mevzusunda ayrıntı vermeyen Google, geçen yıl Fransa’da bir grup basın kuruluşuna üç seneliğine 62 milyon Euro ödeme yapmayı kabul etmişti. Google ve eş kalitedeki öbür internet firmaları üzerindeki baskı yalnızca AB ile hudutlu değil. Avustralya ve Kanada da medya kuruluşlarına kullanılan içerikle alakalı ödeme yapılmasını zoraki kılan kanunları devreye soktu.

1 MİLYAR EURO BÜTÇE AYRILDI

2019 senesinde Avrupa Birliği, telif haklarıyla alakalı 2019/790 rakamlı Dijital Tek Pazar DSM Direktifini kabul ederek yürürlüğe koydu. Yapılan tertip etmeyle beraber; Google, Yahoo ve Yandex gibi internet arama motorlarının gazeteci, yazar ve müzisyen gibi yayıncıların ürettiği içerikleri kullanarak yarattıkları servisler için lisans uyuşması imza atması lüzumlu kılındı. AB, bu tertip etmeyle emelinin, kendi birliğinin kültürel mirasını gözetmek ve yayıncılar ile sanatçıların haklarını adaletli biçimde almalarını sağlamak olduğunun altını çizdi. Google ise 2020 senesinde dünyadaki basın yayıncılarını “Google News Showcase” üzerinden desteklemek emeliyle 1 milyar Euro bütçe ayırdığını duyurdu.