Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı!

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı!

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, sahile yumurtlamak için gelen caretta carettaya işkence eden 2 turiste, ülkelerine dönmek üzereyken havalimanında para cezası uygulandı.

Manavgat'ta, içkili olduğu bilinen 2 turistin yumurtlamak için sahile gelen caretta carettaya yaptıkları işkenceyi gösteren fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması üzerine harekete geçen Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Koruma ve Yaşatma Derneği DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, jandarmaya kabahat ilanında bulundu. Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı, Natürel Yaşamı Koruma ve Manavgat Belediyesi Zabıta takımlarının yaptığı çalışma neticesinde, kimlikleri tespit edilen 2 turistin Side’de bir otelde kaldığı tanımlandı.

HAVALİMANINDA CEZA UYGULANDI

Turistlerin sabah saatlerinde ülkelerine dönmek üzere Antalya Havalimanı’na gittiğini tespit eden jandarma takımları, havalimanında vazifeli kolluk güçleri ile iletişime geçerek vaziyeti bildirdi. Havalimanında haklarında operasyon yapılan turistlere, egzotik cinsler ve soyu tükenmekte olan hayvanlara işkence yapılması sebebiyle para cezası uygulandı.

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı

Sahilde bulunan turistik kuruluşlar ve su sporları ile konaklama kuruluşlarının caretta caretta yuvalama alanlarına hassasiyetle yanaştığını dile getiren DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, "Bu üzüntü verici vaka sosyal medyada yurttaşların haber vermesi ile erişti elimize. Fotoğraflarla beraber hemen jandarmaya ilanda bulunduk. Jandarma, Natürel Yaşamı Koruma takımları ve Manavgat Belediyesi Zabıta takımları ile beraber bireylerin evvel kaldığı oteli tespit ettik. Otel sahibi oldukça duyarlı, lüzumlu operasyonları seri bir biçimde yaptı. Bireylerin otelden çıkış yaptıklarını ve havalimanında olduklarını tanımladık. Bilgilendirme yapılarak pasaportuna cezai harekâtlar uygulandı. Bu cezai harekâtlar, egzotik cinsler, soyu tükenmekte olan hayvanlara işkence yapılmasından dolayı kesildi" diye konuştu.

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı

Meclis'ten çıkan Hayvan Hakları Yasayı ile bu cins ve eşi kabahatlerde mapus cezasının da öngörüldüğünü andırdıran Akyol, "Bu cinslerin yaşatılması gerekiyor. Manavgat Belediyemiz, jandarma ve Natürel Yaşamı Koruma takımları ile çok ciddi bir iş birliği içerisinde bu cinslerimizi gözetmeye çalışıyoruz" dedi.

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı