Görüntüler büyük tepki çekti! Türk pasaportuna saygısızlık...

Görüntüler büyük tepki çekti! Türk pasaportuna saygısızlık...

Sosyal medya hesaplarından Türk pasaportunu aşağılayıcı kalitede paylaşım yaptıkları bahanesiyle K.Ö. 23 ve N.Y. 23 nezaretine alındı. Videoda pasaportu kadeh altı, fırın eldiveni ve kitap parantezi…

Kuşkulular K.Ö. ve N.Y. TikTok adlı sosyal medya uygulamasında 25 Nisan'da 'Türk pasaportunun kullanıldığı yerler' başlığı ismi altında paylaştıkları videoda pasaportu kadeh altı, fırın eldiveni ve kitap parantezi gibi yerlerde kullandığı görüldü.

Nezaretine alınan kuşkulular emniyetteki operasyonların bitirilmesinin ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi.

VATANINI MİLLETİNİ BEĞENEN İNSANLARIZ

Burada savcılığa ifade veren kuşkulu K.Ö.'nün "Bu paylaşımı korona yarıyılında yurtdışı seyahati yasak olduğu için espri emelli hisseleştik. Kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ve Türk Bayrağı'nı aşağılama, küçümseme, kıymetsizleştirme gibi bir emelimiz yoktu. Yapmış olduğumuz video, değişik şahıslarca bilgimiz dışında öteki sosyal medya platformlarında sanki Türk pasaportuna, Türk sancağına hakaret ediyormuşuz gibi paylaşıldı. Bundan dolayı bir infial oluştu. Yanlış anlaşıldığımız için çok pişmanız. Bundan dolayı özür dileriz. Hemen bu paylaşımı kaldırdık. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ve Türk sancağına hakaret maksadımız yoktur. Vatanını ve ulusunu hoşlanan insanlarız. Kabahat harekâta maksadım yoktur" dediği öğrenildi.Görüntüler büyük tepki çekti Türk pasaportuna saygısızlık...
Kuşkulu N.Y. de kabahat maksadının olmadığını, videoyu pandemi yarıyılında sürüklediklerini ifade ederek "Vatanını ve ulusunu hoşlanan insanlarız" dedi. Savcılık, kuşkuluları 'Devletin hakimlik alametlerini alenen aşağılama' kabahatinden yurt dışına çıkmamak biçimindeki adli hakimiyet önlemleri uygulanması arzıyla barış ceza dominantlığına sevk etti.

ADLİ KONTROL İHTİYATI UYGULANDI

Hakimlik de kuşkulular K.Ö. ve N.Y. hakkında 'Devletin hakimlik alametlerini alenen aşağılama' kabahatinden yurt dışına çıkış yasağı ve imza biçiminde adli hakimiyet önlemleri uygulandı.