Görüntüler Rize'den... Az önce kaydedildi! Bayram zehir oldu

Görüntüler Rize'den... Az önce kaydedildi! Bayram zehir oldu

Rize genelinde devam eden sağanak yağış devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde su baskın felaketiyle karşı karşıya kalan kentte yine bir su baskın riski yaşandı. Bir Hayli yerde akarsular taştı.…

Rize'nin Fındıklı ilçesinde tesirli olan sağanak yağışın ardından akarsular taştı, yollar kapandı. Bazı konut ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İlçede mahsur kalanlar için kurtarma çalışması başlatıldı.

Rize, 8 gün aradan sonra yeniden su baskına teslim oldu. Fındıklı ilçesinde sabah saatlerinde tesirini artıran sağanağın ardından akarsular taştı, yollar kapandı, ilçe merkezinde sokak ve caddeler göle döndü. Bazı konut ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastığı ilçede mahsur kalanlar için kurtarma çalışması başlatıldı. Sağanağın sürdüğü kentte bazı köy yolları da erişime kapandı.

Demirören Haber Ajansı Muhabiri Arzu Erbaş'ın aktardığı bilgilere göre, "Bir hafta aranın ardından şiddetli yağmur Rize'de tesirini gösterdi. Metrekareye 100 kglık yağmur beklendiği belirtilmişti. Arılı nehrinin taşmasıyla beraber yerleşim yerleri sular altında kaldı. Bodrum katları sular altında kaldı."

AKARSULAR TAŞTI

Yağış Artvin'in Arhavi ilçesinde de tesirli oluyor. Arhavi ilçesinde de bir hayli ırmak taştı. Bunun neticesinde yerleşim yerleri sular altında kalmış vaziyette. Köy yolları heyelan neticeyi erişime kapandı. 

Görüntüler Rizeden... Az önce kaydedildi Bayram zehir oldu

Takımlar buralara yönlendirilmiş vaziyette. Takımlar seferber oldu. Meteorolojinin uyarılarına göre çalışmalar yapıyorlardı. Taşkınlar sebebiyle çalışmalar devam ediyor.

Şu an Rize'de yağmur devam ediyor. Yer yer şiddetini artırıyor. Yurttaşlar sıkıntılı bekleyiş içerisinde. 

 TEHLİKE ALTINDAKİ 665 YAPI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Öte yandan Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan 'İklim Farklılığı Eylem Tasarıyı' için harekete geçildi. Son su baskın afetinde 6 bireyin can verdiği, 2 bireyin kaybolduğu Rize’de tasarı kapsamında su baskın tehlikeyi taşıyan acil ve öncelikli boşaltılması gereken 665 yapı tespit edildi. Bayramdan sonra yapılacak bildirilerin ardından tahliye edilecek yapılar yıkılacak, sahipleri kentsel değişim kapsamında inşa edilecek yeni evlere taşınacak. Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, Demirören Haber Ajansı’na DHA yaptığı açıklamada, "Irmak rotasında kalan yapıları netleştirdik. Yurttaşlarımıza bayramdan sonra bildirilerimizi yapacağız" dedi.

Karadeniz’de 2 yıl evvel 40 yıldır haziran ayı ortalaması 19 derece ortamında olan deniz suyu sıcaklığının 26 dereceye yükseldiği tespit edildi. Mevsim sıradanlarının üzerinde seyreden deniz suyu sıcaklığı ile ısınan suyun yükselerek atmosferin balansını bozduğu, oluşan yerel şiddetli yağışlarla beraber can ve mülk kayıplarına neden olan su baskın ve heyelanlara yol açtığı tanımlandı. Bunun üzerine Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu ve Samsun şehirlerini kapsayan 15 maddelik ’İklim Farklılığı Eylem Tasarıyı’ hazırladı.

BÖLGEDE 1950 TEHLİKELİ YAPI VAR

Eylem tasarıyı kapsamında bölgede yaklaşık 19 bin akar ırmak, 131 bin kuru ırmak ile 1430 km yol üzerinde tahlil yapıldı. Tahlilde ilk etapta, ırmak yhamlesinde bulunan ve iklim farklılığı sebebiyle tehlike altında olan 1950 binanın acil olarak taşınması gerektiği tespit edildi. Bu binalarda yaşayan 2 bin aile, kentsel değişim kapsamında inşa edilecek yeni evlere taşınacak.

Kentte eylem tasarıyı kapsamında ise heyelan tehlikeyi taşıyan yapıların da ayrıca tespit edilmesi için çalışma başlatıldı. Valilik ve AFAD koordinesinde tespit edilecek yapılar da tahliye edilerek, taşınacak.

'IRMAK ROTASINDAKİ YAPILARI NETLEŞTİRDİK'

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, DHA'ya, ’İklim Farklılığı Eylem Tasarıyı’ ile alakalı özel açıklamalarda bulundu. Tasarı kapsamında bölgede tespitlerin sürdüğünü kaydeden Bakan Müessese, şunları söyledi:

"İklim Farklılığı Eylem Tasarıyı kapsamındaki tespitlerimiz çerçevesinde Rize’de ırmak rotayı üzerindeki 665 yapı tespit ettik. Bir de heyelan tehlikeyi taşıyanlar var. Irmak rotasında kalan yapıları netleştirdik. Heyelan tehlikeyi taşıyanlarla alakalı tespitler sürüyor. Bu konuyla alakalı yurttaşlarımıza bayramdan sonra bildirilerimizi yapacağız. Taşınma ve kira yarkasımı vereceğiz. TOKİ Başkanlığımız eliyle ilk etapta 550 ev yapım sürecini de başlattık. Bu evleri ırmak rotasındaki tehlikeli yapı sahipleri için yapıyoruz. Öbür taraftan heyelanla alakalı AFAD’ımız burada valiliğimizle koordineli bir çalışma yapacaklar. Heyelan tehlikeyi altında olan yapılar da var ise bunların da çalışmasını ayrı olarak yürüteceğiz. Bu çalışmalarımızı ve tespitlerimizi İklim Farklılığı Eylem Tasarıyı kapsamında yapıyoruz. Hem DSİ hem AFAD beraber bu çalışmayı yürüteceğiz. En geç bir yıl içerisinde de evlerimizin teslimini yapıyor olacağız. Emelimiz Rize'de su baskından hasar gören yurttaşlarımızın yaralarını en süratli biçimde sarmak."

İKLİM FARKLILIĞI EYLEM TASARIYI

* Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 şehri kapsayan, 15 maddelik ’İklim Farklılığı Eylem Tasarıyı’nı ile mekansal strateji tasarıyı ve tam ölçeklerdeki mekansal tasarılar, iklim farklılığı parametreleri dikkate alınarak hazırlanacak.

* Bölgeye ait mekansal strateji tasarıları çerçevesinde alt ölçekli tasarılar revize edilecek. Tasarı ile öncelikli olarak ırmak yhücumlarında yer alan binalar tespit edilecek ve uygun alanlar için kamulaştırma ile taşıma süreci tasarlanacak.

* Yüksek heyelan tehlikeyi bulunan bölgelerde yer alan binalar, uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek.

* Ekonomik ömrünü bitirmiş veya yetersiz kesit genişliğine sahip köprüler, önceliklendirme yapılarak kaldırılacak.

* Karadeniz Sahil Yolu’nda, yağış sularının denize erişmesine mani olan kısımlarında menfezlerin kapasitesi artırılacak.

* Köy yolları gözden geçirilerek, bu yolların yıkım olmasının en büyük sebebi olan köprü, viyadük gibi yapıların onarımları yapılacak.

* Sağlık Kurumu, mektep, sağlık ocağı, kaymakamlık gibi kamu binaları tehlikeli bölgelerden kaldırılacak. Natürel afet tehlikeyi taşıyan alanlarda can ve mülk güvenliği açısından erken uyarı sistemleri kurulacak.