Görüntüleri ABD yayınladı: İşte Kuzey Kore'nin yeni nükleer tesisleri!

Görüntüleri ABD yayınladı: İşte Kuzey Kore'nin yeni nükleer tesisleri!

Amerika Birleşik Devletleri'nden Kuzey Kore konusunda çok çarpıcı bir iddia geldi. Amerikalı uzmanlar, Kuzey Kore’nin Kusong şehiri yakınlarında yeni nükleer kuruluş yaptığını öne sürdü. Pyongyang…

Amerikalı uzmanlar, Kuzey Kore’nin Kusong şehiri yakınlarında yeni nükleer kuruluş yaptığını öne sürdü. Pyongyang idaresi tarafından yapıldığı öne sürülen yeni nükleer tesisler uydudan görüntülendi. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ) Vermont eyaletindeki Middlebury Beynelmilel Araştırmalar Enstitüsü’ndeki uzmanlar, Kuzey Kore’nin Kusong şehiri yakınlarındaki Yongdoktong’da yeni nükleer tesis yaptığını öne sürdü. 

Mevzubahis yeni nükleer tesislerin saklı bir tünel sayesinde diğer tesislere irtibat yolu için kullanıldığı dile getirildi. Askeri üssün uydudan çekilen resimleri açıklayan uzmanlar, “Maxar tarafından yayınlanan görüntüler, Aralık 2019'a kadar geçen bir çift tünel girişini ve Şubat 2021'de görülebilen yeni bir bina benzeri yapıyı gösteriyor” diye konuştu.

Görüntüleri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yayınladı: İşte Kuzey Korenin yeni nükleer tesisleri
“NÜKLEER SİLAH ÜRETMEYE VE DEPOLAMAYA DEVAM”

CNN International’a konuşan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ istihbaratı yetkilisi, Yongdoktong’da bulunan askeri binaların Kuzey Kore’nin nükleer silahlarını depoladığı tesisler olduğunu dile getirdi. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin nükleer silah üretmeyi sürdürdüğünü ve ürettiklerini depolamaya devam ettiğini aktardı. Amerikan medyası, Pentagon’un daha bu konuda bir izah yapmadığını duyurdu.Görüntüleri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yayınladı: İşte Kuzey Korenin yeni nükleer tesisleri
BİDEN’IN ‘KUZEY KORE SİYASETİ’ HENÜZ BİLİNMİYOR

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ medyası, Başkan Joe Biden’ın Kuzey Kore siyasetine ait net bir davranış sergilenmediğini ve atacağı adımların bilinmediğini aktardı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen ay medya üyelerine yaptığı açıklamada, “Başkanın görüşüne göre, Kuzey Kore'nin nükleer balistik füzesi ve nükleer silahların dağılmasıyla alakalı diğer faaliyetler, dünyanın beynelmilel sulh ve güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Global dağılmayı tedbire rejimini baltalıyor” ifadelerine yer vermişti.