Gözlem uydusu İMECE uzay yolculuğuna hazırlanıyor

Gözlem uydusu İMECE uzay yolculuğuna hazırlanıyor

Ulusal uzay programının açıklanmasıyla uzay çalışmalarına sürat veren Türkiye şimdi yeni bir uyduyu daha uzayla buluşturmak için kolları sıvadı. Türkiye'nin ilk yerli ve ulusal yüksek çözünürlüklü…

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, imali devam eden yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İMECE'nin gelecek sene uzaya fırlatılacağını bildirdi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, muhtelif programlara katılmak üzere geldiği Bursa'da Anadolu Ajansı muhabirine, Türkiye'nin uzay mevzusunda son senelerde ciddi mesafe katettiğini söyledi.

Uzayın güç bir alan olduğunu belirten Yıldırım, Ulusal Uzay Programı'nın 1,5 senelik zamanda ortak usla hazırlandığını anlattı.

"GELECEK SENE UZAYA FIRLATACAĞIZ"

Yıldırım, devam eden projelerden "ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu" İMECE'nin artık son evrede olduğunu dile getirerek, şunları kaydoldu:
"İMECE'yi allahın izniyle önümüzdeki sene fırlatmayı tasarlıyoruz. İMECE bir uzaktan idrak etme uydusu, yakın yörüngede gezecek. Ehemmiyetli bir vazife yapacak. Metre altı çözünürlüğe sahip bir kamerası var. Bizim için çok ehemmiyetli zira İMECE yüzde 60'a varan bir yerlilik oranıyla yapılıyor. Mühendisliğinde, tasarımında hatta bazı bileşenlerinde, alt sistemlerinde bizim mühendislerimizin, teknisyenlerimizin, tasarımcılarımızın, hepsinin emeği var."

İMECE'nin artık "uçuş modeli" denilen evrede olduğunu anlatan Yıldırım, "Buna biz artık uçuş modeli diyoruz. Uzaya sevk edilecek model
toparlanmaya başlandı. Öteki modeller bitirildi, testleri de yapıldı. En son artık uzaya sevk edilecek modelin kurulumu düzeyindeyiz. Gelecek sene uzaya fırlatacağız." dedi.

Yıldırım, fırlatma hizmetinin dışarıdan alındığını bundan dolayı bütün tarih veremediklerinin altını çizerek, "2022 ama hangi ay hangi gün muhakkak değil. Henüz Türkiye kendi olanaklarıyla uydularını uzaya fırlatamıyor. Bu bir beceriksizlik ve Ulusal Uzay Programı'nın içinde bu gaye de var. Allahın İzniyle bunu 10 sene sonrasında biz yapacağız ama şu anda başkalarıyla bu hizmeti alarak fırlattırdığımız için onların programı bizi tanımlıyor. 2022'nin sonuna gelmeden biz bu işi yapmış olacağız." ifadelerini kullandı.