Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda! Euro’nun kaderi çizilecek

Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda! Euro’nun kaderi çizilecek

Avrupa Merkez Bankası’nın daha asabi bir faiz artırımına gidebileceği temennisi Euro’yu güçlendirirken; yarın Euro’nun mukadderatı çizilecek. Peki, karar sonrası Euro nasıl hareket edebilir? Avrupa ekonomisinde

Küresel enflasyonist tehlike Merkez Bankalarını sıkılaşma siyasetlerinde daha asabi adımlar atmaya itiyor. Misalini de Avrupa Merkez Bankası’nda ECB görüyoruz. Avrupa tarafında da yükselen enflasyonun önüne geçilememesinin bir neticeyi olarak, ECB’den siyaset faizinde artırıma gitmesi bekleniyor.

İçinde bulunduğumuz haftanın en ehemmiyetli gündem maddesi olan, ECB faiz kararı yarın Türkiye saati ile 15:15’te açıklanacak. Bankanın 11 sene aradan sonra ilk faiz artırımını hakikatleştirmesi bekleniyor. Piyasa temennisi, Avrupa Merkez Bankası’nın 25 baz puan faiz artırımına gitmesi güzergahındayken; düzelemeyen enflasyon görünümü nedeniyle faiz artırım temennisinde 50 olasılığı da sürpriz bir biçimde güçleniyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda temmuz ayındaki buluşmada 25 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceğini belirtirken; gereksinim olunması halinde 25 baz puandan daha güçlü bir faiz artırımı yapabileceğini vurgulamıştı.

EURO KUVVETLENİYOR

Euro, faiz artırım temennisiyle yeni haftaya yükselişle başlarken; dünkü harekâtlarda faiz artırımının daha asabi olabileceği ihtimalinin güçlenmesiyle, dolar karşısında 1,02 seviyesinin üzerine çıktı. EuroDolar paritesi, yeni günde de yükselişini sürdürüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve ileriye müteveccih vereceği muhtemel şahin iletilerin Euro’yu daha da kuvvetlendirmesi bekleniyor.

Euro geçtiğimiz hafta salı günü, 20 sene aradan sonra ilk kere dolar ile eşitlenmişti. Euro’da yaşanan değer kaybında Amerika Birleşik Devletleri para üniteyi doların dünyada kuvvetlenmesi ve ECB’nin faiz artırımlarında daha sakin davranabileceği temennisi tesirli olmuştu. Uzmanlar, Avrupa'da işlerin daha da makûslaşabileceği bir senaryoda EuroDolar paritesinde 0,90 seviyesine kadar bir gerileme yaşanabileceğini bekliyor.

ENFLASYONDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Avrupa Birliği AB ve Euro Bölgesi'nin haziran ayı enflasyon sayıları dün açıklandı. Buna göre; 19 aza ülkeli Euro Bölgesi'nde enflasyon senelik bazda yüzde 8,6 seviyesine yükselerek tarihi rekorunu kırdı. 27 aza ülkeli Avrupa Birliği'nde ise senelik enflasyon, evvelki senenin aynı ayına göre çoğalış göstererek yüzde 9,6 oldu.

Enflasyondaki yükselişte, temel yiyecek ve enerji mahsullerindeki yükseliş öne çıkıyor.

AVRUPA’DA NATÜREL GAZ KRİZİ

Avrupa Birliği, büyük bir natürel gaz krizinin ortasında. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle, Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak Rusya natürel gaz silahını çekti. Rusya'nın Avrupa'ya natürel gaz sevkiyatı düşerken; Rusya-Avrupa boru hattındaki akış son olarak ‘teknik meselelerden’ yüzde 40 kapasite ile reelleşiyordu. Avrupa, çetin geçebilecek kış koşulları için şimdiden gaz tüketimini nasıl azaltabileceğini tasarlıyor. Rusya, Avrupa'nın yüzde 45 oranında natürel gaz ithalatını karşılıyordu; ayrıca Rusya dünyanın en büyük natürel gaz rezervine sahip olarak bulunuyor.

Natürel gaz tarafında yaşanan bu kasvetler ve gaz akışının eksilmesi Avrupa’da natürel gaz maliyetlerini sert bir biçimde yükseltti ve bu da enflasyondaki yükselişi tetikleyen nedenlerinden biri olarak karşımıza çıktı. Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı kroki tasarıya göre; Rusya’nın gazı kesmesi halinde bunun Avrupa ekonomisinin gelişmesine yüzde 0,6 – yüzde 1 oranında yansıması bekleniyor. En makûs senaryoda ise, yüzde 1,5 oranında gelişmeye yansıyacağı varsayım ediliyor. Avrupa ekonomisi üzerindeki bu baskı, resesyon endişelerini tetikliyor.

Tersi bir gidişatta başka bir deyişle Rusya’nın natürel gazı açması halinde, bu gidişat Avrupa ekonomisini gevşetmesi ve Euro’yu desteklemesi bekleniyor.

25 BAZ PUANLIK FAİZ ÇOĞALIŞI BEKLİYORUZ
Gökhan Uskuay - Allbatross Portföy Fon İdareyicisi

Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda Euro’nun kaderi çizilecek

Avrupa Merkez Bankası’nın ECB yarın asıllaşacak faiz kararı buluşması evvelinde, faiz artırım temennileri sürpriz bir biçimde arkasıydı. Bu çoğalışta, ECB İdare Konseyi azalarının perşembe günkü buluşmada 25 ve 50 baz puanlık faiz artırımlarını tartışacağının kaynaklara sabrettirilerek haberleştirilmesi tesirli oldu. 50 baz puanlık artırım temennisi bu haberin tesiri ile yüzde 35’deri yüzde 60’a yükseldi. Eylül ayında ise, 100 baz puanlık bir faiz artırımı maliyetlenmeye başlandı.

Allbatross Portföy olarak bizim temennimiz, temmuzda 25 ve eylülde 50 baz artırım istikametindedir. Euro Bölgesi’nde enflasyon kırılımına baktığımızda, yarısının enerji öbür büyük bir kısmının yiyecek kaynaklı olduğunu görüyoruz. Euro Bölgesi’nde enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin tesirlerini yansıtıyor. Bu surattan piyasanın maliyetlediğinin aksine ECB’nin yarınki buluşmada 25 baz puan artırmasını bekliyoruz. Daha fazla bir artırım ve eylül ayına ait güçlü bir sinyal; senet spread’lerini alış-satış farkı açılmasına neden olacağı için ECB tarafından seçim edilmeyecektir.

Netice olarak, 25 baz puanlık bir çoğalışı pariteyi yeniden 1.00 seviyesine geriletebilir; 50 baz puanlık çoğalış ise 1,03’e yükseltebilir. Buluşmada 1,00-1,03 bandında seyir izlenir.