Gözler Boris Johnson'ın açıklamasında! Kritik süreçte yeni adımları duyuracak

Gözler Boris Johnson'ın açıklamasında! Kritik süreçte yeni adımları duyuracak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson olağanlaşma süreciyle alakalı açıklama yapacak ve bundan sonrasında neler yapılacağını duyuracak. Seyahat acentesi TUI beynelmilel seyahatlerde Türkiye, Yunanistan…

Birleşik Kraliyet genelinde erişkinlerin yüzde 60'ının aşılanmasıyla beraber ülkede bazı temkinler 12 Nisan'dan sonra rahatlatılacak. Johnson'ın bugünkü açıklamasında 'Covid pasaportu' olarak adlandırılan yeni uygulamaya dair bilgilerin de yer alması bekleniyor.

Mayıs ayından itibaren tekerrür başlayacak beynelmilel seyahatler için ülkelerin tehlike seviyesine göre emin kategorilere ayırılması da gündemdeki bir öbür mevzu. Birleşik Kraliyet'ta hâlâ sıkı Covid-19 ihtiyatları uygulanıyor. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da değişik mahallî kaideler olsa da pek çok mağaza aylardır kapalı. Galler dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmiyor.

BANALLEŞMEDE İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLİYOR

İngiltere'de 12 Nisan'dan itibaren aralarında kuaförler ve spor salonlarının da olduğu şirketler aylar sonra ilk kez kepenk kaldıracak.

Gözler Boris Johnsonın açıklamasında Seyahat süreciyle ilgili kritik karar masada

BBC'ye konuşan hükümetin koronavirüs bilim danışmanı Prof. Neil Ferguson, 17 Mayıs sonrasında ise beynelmilel seyahatlere izin verilmesinin ardından Avrupa'dan gelecek yolculara koronavirüs testi gerekliliğinin devam edebileceğini söyledi. Ferguson özellikle Güney Afrika varyantının evham verici olduğunu, İngiltere'de hadiselerin yüzde 4 ila 5'ini oluşturan bu varyantın hissesinin Fransa'da yüzde 17, Lüksemburg'da yüzde 20 olduğunu ifade etti.

Beynelmilel seyahatlerde yeşil kategoriye alınan ülkelerden gelenlere karantina gerekliliği getirilmemesi bekleniyor. Şu anda Birleşik Kraliyet'a yurt dışından gelen bireylere, geldikleri ülkeye göre konutlarında veya otellerde karantinaya girme ve test yaptırma gerekliliği var. Sky kanalının edindiği bilgilere göre Birleşik Kraliyet'ta uygulanabilecek Covid pasaportunda aşılama, yakın tarihte alınmış olumsuz test neticeyi veya bağışıklığı göstermek için son altı ayda alınmış pozitif test neticesine dair bilgiler yer alacak.

Independent gazetesi ise beynelmilel seyahatlerde aşılanmış bireylere karantina gerekliliğinin kaldırılabileceğini fakat böylesi bir adımın münazaralara yol kalemtıraşını aktarıyor. Pek çok birey aşı yaptırmak istese de henüz aşıya ulaşamıyor. Bazı bireylerse sıhhat mazeretleriyle aşı yaptıramıyor.

EN POPÜLER ÜLKELER İÇİNDE TÜRKİYE

BBC'ye konuşan seyahat acentası TUI'nin Birleşik Kraliyet ve İrlanda Direktörü Andrew Flintham, beynelmilel seyahatlere izin verildikten sonra Türkiye, Yunanistan ve İspanya'nın en popüler ülkeler olmasını beklediklerini aktardı. Flintham yaz sezonu açılmadan evvel beynelmilel seyahatlere dair kaidelerin netleştirilmesi çağrısı yaptı.

Gözler Boris Johnsonın açıklamasında Seyahat süreciyle ilgili kritik karar masada

Pazar günü Telegraph gazetesine yazan Bakanlar Kuruludan Mesul Bakan Michael Gove, Covid pasaportu için İsrail'deki gibi bir cep telefonu uygulamasının kullanıma alınabileceğini ifade etmişti. Covid pasaportlarının tiyatro, konser, stadyum veya gece kulübü gibi mekanlara girerken kullanılabileceği belirtiliyor.

İngiltere'de herkesin evine haftada iki kere fiyatsız test yollama tasarıyı da var. Erişkinlerin üçte birinin Covid-19'u semptomsuz bir biçimde atlatması sebebiyle virüsü farkında olmadan yaydığı aktarılıyor. Herkesin haftada iki test yaptırmasıyla beraber bu biçimde yayılımın yasaklanabilmesi umuluyor.