Gözler ona çevrildi! Sıfırdan milyarderliğe... Fransız devinden gündeme oturan satın alma

Gözler ona çevrildi! Sıfırdan milyarderliğe... Fransız devinden gündeme oturan satın alma

Fransa'nın en büyük ikinci telekom grubu Altice, BT'de büyük bir pay satın aldı. Bunun üzerine gözler Fas'tan sıfırdan en büyük yatırımcılardan biri haline gelen milyarder Patrick Drahi'ye çevrildi.…

Telekom milyarderi Patrick Drahi, ülke çapında bir fiber geniş bant ağı kurma isteğini destekleyerek BT Group'ta takribî 2,2 milyar sterlin değerinde yüzde 12.1'lik pay satın aldı.

Drahi'nin yeni yarattığı taşıt Altice UK, dün yaptığı açıklamada, BT'nin paylarını 17 ayın azami seviyesine çıkardı.

FRANSA'DA 2. SIRADA

Altice UK, uyuşma yapan Drahi'nin özel holdingi Next Alt'a ait ve aynı zamanda Fransa'nın Orange'dan sonra en büyük ikinci telekom cerrahı olan SFR'yi de hakimiyet ediyor.

BT payını elinde yakalamak emeliyle kurulmuş bir firma olan Altice UK'den yapılan açıklamada, "Altice, BT'nin idare heyetine ve idare takımına büyük saygı dinliyor ve taktiklerini destekliyor" dendi.

Gözler ona çevrildi Sıfırdan milyarderliğe... Fransız devinden gündeme oturan satın alma

BT ise "İşimizin uzun vadeli değerini ve Birleşik Kraliyet'ta oynadığı ehemmiyetli rolü tanıyan tüm yatırımcıları memnuniyetle karşılıyoruz" açıklamasında bulundu.

"YÖNETİMİ DESTEKLİYORUZ"

Drahi yaptığı açıklamada şunları söyledi: "BT, Birleşik Kraliyet'taki milyonlarca haneye ehemmiyetli faydalar sağlamak için bütün fiber geniş bant ağını yükseltmek ve genişletmek için ehemmiyetli bir fırsata sahip. İdarenin bu fırsatı sunma taktiğini tamamen destekliyoruz. Geniş bant ağının genişletilmesinin Birleşik Kraliyet hükümetinin en ehemmiyetli siyaset amaçlarından biri ve seviye sıçrama gündeminin temel bir parçası olduğunu kavrıyoruz."

Drahi, BT başkanı Jan du Plessis ve BT CEO'su Philip Jansen'e dün gece pay birikimi hakkında bilgi verdi.

İNGİLTERE'NİN EN BÜYÜĞÜ

İngiltere'nin en büyük geniş bant ve mobil cerrahı BT, İspanya gibi değişik pazarların gerisinde kalan ülkenin geniş bant ağını yükseltmek için kendisini yine şekillendiriyor.

2026 senesine kadar fiber geniş bandı 25 milyon konut ve işyerine genişletmeyi tasarlıyor ve işi finanse etmeye takviyeci olacak bir ortak arıyor. Ayrıca spor TV işlemindeki paylarını satmayı da düşünüyor.

Gözler ona çevrildi Sıfırdan milyarderliğe... Fransız devinden gündeme oturan satın alma

BT'nin bir değişik yüzde 12'sinin Deutsche Telekom'a ait olduğunu ve bu payın son on yıldır Deutsche Telekom'un emeklilik fonunda yer aldığını anımsamakta fayda var.

BT'NİN EN BÜYÜK YATIRIMCISI HALİNE GELEN MİLYARDER PATRİCK DRAHİ KİMDİR?

Pablo Picasso ve Henri Matisse'in yapıtlarının sahibi Drahi, müzayede konutları için 2019'da 3,7 milyar dolar ödedi ve satın almayı “ailem için bir yatırım” olarak nitelendirdi.

1963'te Fas'ın Kazablanka kentinde iki matematik hocasının çocuğu olarak dünyaya gelen Drahi, genç yaşta Fransa'ya taşındı ve İsrail, Fransız ve Portekiz vatandaşlığına sahip. Cenevre'de konutları ve Zermatt kayak merkezinin bulunduğu İsviçre'de yaşıyor.

Drahi, ülkenin en zaferli iş liderlerini ve siyasetçilerini ortaya çıkarmakla ünlü Fransız üniversitesi Paris'teki Ecole Polytechnique'e katıldı. Bir dizi kablo ve uydu TV işletmesinde çalıştıktan sonra, 1990'ların ortalarında Fransa'nın güneyinde kendi iki firmasını kurdu. Firmalar, şimdi Virgin Media'nın sahibi Liberty Evrensel olan John Malone'un UPC'si olan “kablo kovboyu”nun dikkatini sürükleyecek kadar zaferli oldu ve Drahi sonunda 40 milyon euro kazandı.

2001 senesinde, Fransa, ABD, Portekiz ve İsrail'i içeren harekâtlar kurmak için borç kaynaklı satın almalarla kızgın bir biçimde gelişen Altice'yi kurdu. Dikkate değer fırsatlar arasında, 2013 senesinde Vivendi'den Fransa'nın en büyük ikinci mobil ve internet sağlayıcısı olan SFR yer alıyor. Bu senenin başlarında, SFR ve Drahi'nin kıtadaki değişik harekâtlarına konut sahipliği yapan Amsterdam listesindeki Altice Europe özelleştirildi.

Drahi ayrıca 2015 senesinde ABD kablo işletmeleri Suddenlink Communications ve Cablevision'a 27 milyar dolar tüketti. Firmalar, 2019'da satın alınan dijital ilk bin senelik haber sitesi Cheddar gibi medya varlıklarını da kapsayan Altice AKLA isimli yeni bir işletmeye dönüştürüldü.

Sanat, fotoğraf, olağan müzik, kayak, bisiklete binme ve yürüyüş gibi hobileri olan Drahi'nin dört çocuğu var. Forbes net değerini 12.2 milyar dolar olarak varsayım ediyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara