Gram altın fiyatları 500 TL'yi görür mü? Uzmanlar kritik seviyeyi açıkladı

Gram altın fiyatları 500 TL'yi görür mü? Uzmanlar kritik seviyeyi açıkladı

Altının ons maliyeti, geçtiğimiz 4 günde 52 dolar gerilerken; bugün değer hasılatına geçti. Uzmanlar gram altın maliyetinde 492 lira seviyesinin yükseliş trendine geçmesi açısından kritik olduğunu belirtirken;

Amerika Birleşik Devletleri senet faizlerinin yükselmesiyle haftaya düşüşle başlayan altının ons maliyeti, haftalık harekâtlarda 1782 dolar seviyesine kadar gerilerken; bugün bir ölçü değer kazandı. Altının ons maliyeti, bugün içerisinde en düşük 1786 dolar seviyesini görürken, azami ise 1795 dolar seviyesine tırmandı. Ons altın şu dakikalarda ise, yüzde 0,34 oranında yükselişle gün içi azami seviyesi olan 1795 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Altının ons maliyeti, geçtiğimiz cuma günü temennilerin oldukça altında gelen Amerika Birleşik Devletleri tarım dışı istihdam bilgisi sonrası, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed tapering’i varlık alımı azaltımı bu sene yapılacağına dair temennilerin zayıflatmasıyla 1834 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

Gram altın fiyatları 500 TLyi görür mü Uzmanlar kritik seviyeyi açıkladı

GÖZLER 22 EYLÜL’DE

21-22 Eylül tarihleri arasında hakikatleşecek Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed buluşması para siyasetinin seyri açısından kritik olacak. Fed’in hakikatleştireceği bu buluşmada tapering varlık alımının eksiltilmesi ile alakalı ip uçları aranacak. Şayet piyasa istediği iletileri alırsa başka bir deyişle Fed tapering ile alakalı bir giderekme sarihlerse bu vaziyet dolar endeksi ve Amerika Birleşik Devletleri senet faizlerinin yükselmesine dolayısıyla da ons altın maliyetlerinin gerilemesine yol açacaktır. Eylül ayında hakikatleşecek buluşmada piyasa istediğini bulamazsa bu kere gözler ekim ayında hakikatleşecek buluşmaya çevrilecek.

GRAM ALTINDA SEYİR YATAY

Gram altın, ons altın maliyetinde yaşanan düşüşün tesiriyle, bu hafta doların Türk Lirası karşısında sağladığı yükselişten yararlanamadı ve bugün kaydolduğu değer çoğalışı ile ancak geçen haftanın kapanış maliyeti olan 489 liranın binde 2 kadar üzerine çıkarak 490 liraya erişebildi. Gram altın maliyeti şu sıralarda ise, yüzde 0.38 oranında yükselişle 488 lira seviyesine izliyor.

Gram altın fiyatları 500 TLyi görür mü Uzmanlar kritik seviyeyi açıkladı

GRAM ALTINDA DÜŞÜŞ TRENDİ KIRILABİLİR
Emre Çayırlı - ALB Forex Araştırma Müdürü

Ons altın Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed abonelerinin yaptığı açıklamalar sonrasında, Fed’in sıkı para siyasetine geçeceği algısının maliyetlenmesiyle dün 1782 dolara kadar geriledi. Dün açıklamalarda bulunan Dallas Fed Başkanı R.Kaplan, yakın yarıyılda işgücü piyasasında yaşanan gelişmenin yavaşlamayabileceğini ve delta varyantının tesirinin uzun süreli olmayacağını belirtti. Mevcut maliye siyaseti ihtiyatlarının yeterli olduğunu ve Fed'in senet alım programının ülkedeki ekonomik vaziyete uygun olmadığını belirten Kaplan’ın eylül ayı sonunda yapılacak Federal Sarih Piyasa Komisyonu buluşmasında ekonomik görünümde "temel bir farklılık" yaşanmadığı takdirde, Fed'in para siyasetini ekim ayı başlarında tersine çevirmeyi destekleyeceğini vurgulaması altın maliyetinde değer kaybı yaşanmasına neden oldu.

Öteki bir şahin görüş ise, New York Fed Başkanı J.Williams’dan geldi. Williams, derlenmedeki yavaşlamaya karşın ekonominin Fed'in bu sene senet alım programını daraltmaya başlaması için uygun olduğuna inandığını belirtmesi dün doları güçlendiren nedenler olarak görüldü. İç piyasada ise, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanının yaptığı sunum sonrasında, enflasyon ve faiz mevzusunun yine gündeme gelmesi DolarTL kurunda yükseliş yaşanmasına neden oldu ve gram altında devam eden yatay hareket bozulmadı hatta ons altına göre yükseliş yaşandı.

Teknik olarak, ons altın için 1790 ve 1775 seviyeleri ehemmiyetli destek bölgeleri olarak takip ediliyor. Uzun vadeli yükseliş trendini gözeten ons altında 1800 dolar üzerine geçilmesi halinde 1830 dolar bölgesine doğru alımların geldiğini görebiliriz. Yakın vadede 1830 dolar mukavemeti ehemmiyetli bir eşik bölgesi konumunda bulunuyor.

Gram altın maliyetlemesi ise dar alanda 490-480 lira arasında devam ediyor. Bugün 490 mukavemetine yakınlaşan gram altının 492 lira üzerine geçilmesi halinde haziran ayı başından bu yana devam eden düşüş trendi kırılabilir. Bundan dolayı dolarTL kurundaki yükselişe bağlı olarak 492 lira üzerine geçilmesi halinde, gram altında değer hasılatının 497 - 500 lira bölgesine doğru devam ettiğini görebiliriz.

Gram altın fiyatları 500 TLyi görür mü Uzmanlar kritik seviyeyi açıkladı

GRAM ALTINDA 470-460 LİRA SEVİYESİ ALIM FIRSATLARI OLUŞABİLİR
Rıdvan Baştürk – Fon İdareyicisi

Geçen hafta cuma günü Amerika Birleşik Devletleri istihdam bilgilerinin ardından 1833 dolar seviyesini test eden ons altın bu hafta 1782 dolara kadar geriledi. Kısa müddet içerisinde 50 dolarlık bir düşüş gördük. Eskiki yazılarımda ons altındaki yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmiştim. Bu stratejimizin çalıştığını görmekteyiz.

Peki, ons altın neden baskı altında? Bunun en büyük nedeni Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed senet alımlarını eksiltme temennileridir. Geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Powell başta olmak üzere neredeyse tüm Fed azaları senet alımlarının eksiltilmesine bir an evvel başlanması gerektiğini ifade etti. Bu büyümeler hemen maliyetlenmese de bu hafta bu maliyetlemenin tesirli olduğunu görüyoruz. Yalnızca ons altın değil, majör borsalar da uzun bir aradan sonra ehemmiyetli bir baskı yaşanıyor. 22 Eylül’deki Fed buluşması bu açıdan kritik olacaktır. Fed tapering varlık alımının eksiltilmesi sarihlerse bu vaziyet dolar endeksi ve faizlerin yükselmesine ve bu kapsamda ons altın ve borsaların alt gelmesini sağlayacaktır. Teknik olarak, ons altında 1775 dolar seviyesi ehemmiyetli bir destek konumunda. Bu destek altına sarkılırsa baskı derinleşecektir. Mümkün yükselişlerde 1830 - 1844 dolar bölgesi satış fırsatı vermeye devam edebilir.

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı’ndan mülteci iletiyi! 'Batı dünyası Aylan bebekten ders çıkarmadı'Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti!Rum idaresinden skandal karar! Bakan Akar'dan sert tepki

Gram altında ise yataylığın sürdüğünü görüyoruz. Son bir aydır aynı seviyelerde izleyen bir gram altın var. Dolar kuru düşerken ons altın yükseldi, dolar kuru yükselirken ons altın düştü. Bu sebeple gram altın yatayda kaldı. Dolar kurundaki yukarıya güzergahta seyrin devam edeceğini, fakat ons altında da alt güzergahta hareketlerin ön tasarıda olacağını düşünüyorum. Bu sebeple gram altın için ehemmiyetli bir hareket beklemiyorum. Yeniden de dolar kurundaki orta-uzun vadede yukarıya güzergahta tehlikeyi düşündüğümüzde gram altında hudutlu da olsa orta-uzun vade için yukarıya potansiyel görebiliriz. Burada seviye olarak 470-460 lira bölgesini ehemmiyetli destek bölgesi olarak izliyorum. Bu bölge üzerinde alım fırsatları oluşabilir. 

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın