Gram altın yatırımcısını üzdü! Kayıp yüzde 25 oldu

Gram altın yatırımcısını üzdü! Kayıp yüzde 25 oldu

Koronavirüs pandemisi, ABD seçimleri, küresel ekonomik durgunluk altın fiyatlarında fırtınalar estirmişti. Ancak aşının bulunması, ABD seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte ve dolardaki düşüşün…

Koronavirüs pandemisiyle beraber altına olan talepte patlama yaşanmıştı. Aşırı volatil izleyen altın ücretleri kısa müddette rekor üstüne rekor kırmış ve piyasalarda altın dalgası hakim olmuştu. Altının onsu tarihi yüksek düzeylere çıkarken gram altın da dolardaki yükselişin tesiriyle primlenme her geçen gün artmıştı. Takriben son 4 ayda ise altın ücretlerinde sert gerileme yaşandı. Kayıplar yüzde 25 düzeyini aşmaya başladı.

NELER OLDU?

2018 senesi sonlarına doğru 1200 dolar düzeylerinden yükselişe geçen ons altın takvimler 7 Ağustos 2021 tarihini gösterdiğinde 2075 dolar ile tarihi yüksek düzeyini görmüştü. Pandeminin tesiriyle global bazda kapanan ekonomiler sebebiyle durgunluğa girilmesi yatırımları altına yöneltmişti. Koronavirüs pandemisi nedeniyle altına olan alakanın devam etmesi beklenirken aşının bulunmasıyla beraber altının popülerliği düşmeye başladı. 7 Ağustos 2020 tarihinden sonra yükseliş yerini düşüşe bıraktı. Çok nadir de olsa küçük yukarıya istikametli hareketler tecrübe etmek istense de altın 2000 dolar düzeyine kuvvetli yükseliş gerçekleştiremedi.

Tüm bunların yanında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki seçimlerin bitirmesi ve sancılı geçen devir-teslim süreci de altın üzerinde baskı yaratmaya devam etti. Biden'ın başkanlık koltuğuna oturması da altın ücretleri üzerinde pek tesirli olmadı.

ONS TOPARLANSA DA DOLAR GERİLEDİ

Dolar kuru geçtiğimiz Kasım ayında 8.58 lira düzeyine kadar yükselmiş ve tarihi doruğu görmüştü. Sonrasında ise kademeli olarak düşüşe geçti ve son zamanlarda 7 lira hududunda işlem görüyor. Ons altında güçlenme olsa da dolar kurundaki düşüş gram altın ücretlerini aşağı çekmeye başladı.

Gram altın yatırımcısını üzdü Kayıp yüzde 25 oldu

GRAM ALTINDA SERT DÜŞÜŞ YAŞANDI

Kasım ayı başlarında 540.6 lira ile rekor üstüne rekor kıran gram altında bu tarihten sonra grafik düşüş eğilimi göstermeye başladı. Hem ons altındaki değer kaybı, hem dolar kurundaki gerileme hem de koronavirüse ait olarak aşının bulunması gram altında güç düşüşü alana getirdi. Takriben 4 ayda gram altındaki kayıp yüzde 25’e yaklaştı.

Gram altın yatırımcısını üzdü Kayıp yüzde 25 oldu

RÜZGAR TERSE Mİ DÖNÜYOR?

Son iki günde 11 lira civarında artış gören gram altın yine 400 lira düzeyine dönüş yaptı. Geçtiğimiz Cuma günü 400 lira düzeyinden kapanış yapan altın bugün 410.8 lira düzeyine kadar yükseldi. Son 3 günde altın yüzde 2.7 düzeyinden kazandırmış oldu.