Grip aşısı Covid-19’a karşı koruma sağlıyor mu? Uzmanlar yanıtladı…

Grip aşısı Covid-19’a karşı koruma sağlıyor mu? Uzmanlar yanıtladı…

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, bilim dünyasında yeni bir münakaşa başlattı. Araştırma, grip aşısı olan bireylerin Covid-19’a karşı daha mukavemetli hale geldiğini söylüyor. Peki…

Geçtiğimiz günlerde American Journal of Infection Control'da oldukça tuhaf belirtilerin yer aldığı bir yazı yayımlandı. Yazı, grip aşısının koronavirüse karşı gözetici olabileceği olasılığını öne sürüyordu.

Michigan Üniversitesi'ndeki analistler, 15 Temmuz 2020 tarihinden evvel Michigan'da Covid-19 testi yaptıran 27 bin 201 bireyin bilgilerini araştırdı. Bu bireylerin 12 bin 997’si daha evvel grip aşısı olmuştu.

Neticede grip aşısı olan bireylerdeki enfeksiyon oranının yüzde 4, aşılanmayanlardaki enfeksiyon oranının ise yüzde 4,9 olduğu anlaşıldı. Bir başka deyişle grip aşısı olanların Covid-19'a tutulma ihtimali öbürlerine mukayeseyle yüzde 24 daha düşüktü.

Araştırmada bir ehemmiyetli neticeye daha varıldı: Grip aşısı olanların sağlık kurumuna yatış ve solunum makineyi lüzumu, aşı olmayanlara göre daha düşüktü. Öte yandan aşı olan ve olmayanlar arasında vefat oranı veya yoğun bakım lüzumu açısından hiçbir fark bulunmadığı da neticeler arasında yer aldı.

SEBEBİ DOĞUŞTAN GELEN BAĞIŞIKLIK OLABİLİR

Analistler, grip aşısının ‘eğitimli bağışıklık’ ismi verilen bir süreç sebebiyle yeni koronavirüse karşı gözetici tesirler sağlayabileceğini zannediyor.

Bağışıklık sisteminin iki dalı var: Doğuştan gelen bağışıklık sistemi ve adaptif edinilmiş bağışıklık sistemi. Uzmanlar, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin, bedenin ilk korunma hattı olduğunu ve emin patojenler için bir belleği olmadığını, bu surattan bedendeki her enfeksiyona karşı gayret ettiğini söylüyor.

Öte yandan adaptif bağışıklık sistemi, emin patojenleri tanımak için eğitilebilen sistem. Eğitimli bağışıklık, rastgele bir patojenden gelen uyarıcı moleküllerin, doğuştan gelen bağışıklık sistemini gerçekten ateşleyip harekete geçirebilmesi anlamına geliyor.

Analistlere göre, aşılama sırasında influenza patojeninin ortaya çıkması, doğuştan gelen bağışıklık sistemini harekete geçirmek için yeterli olabiliyor. Bu da daha sonra Covid-19’a neden olan SALLA-CoV-2 virüsüne karşı potansiyel bir enfeksiyonla gayret edebileceği anlamına geliyor.

Araştırmayı yürüten Marion Hofmann Bowman, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Grip aşısı olan hastaların aynı zamanda sosyal mesafe kaidelerine uyan bireyler olması da muhtemel. Bununla beraber, grip aşısının alakalı bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan biyolojik bir tesirinin olabileceği de mantıklı” dedi.

SOSYO-EKONOMİK VAZİYET TESİRİ

Londra Sıhhat Bilimleri Merkezi’nden Dr. Michael Silverman ise grip aşısı olan fertler arasındaki düşük Covid-19 enfeksiyonu oranının eğitimli bağışıklık gibi immünolojik nedenlerden değil, sosyo-ekonomik etmenlerden kaynaklandığını söyledi.

"Grip aşısı olanlar, sıhhatlerine dikkat eden ve hekim buluşmalarına gitme meylinde olan bireylerdir” diyen Silverman sosyo-ekonomik gidişatı iyi olanların sıhhatlerine daha fazla dikkat etme olanaklarının olduğunun da altını çizdi.

GRİP AŞISI ÇOCUKLARDA DA TESİRLİ

Missouri Üniversitesi analistleri tarafından yapılan bir başka çalışmada ise koronavirüs teşhisi konan 905 çocuğun bilgileri incelendi. Bulguları tıp mecmuası Cureus’ta yayınlanan araştırmada, grip aşısı olanlarda Covid-19 semptomlarının görülme ihtimalinin yüzde 29 oranında daha düşük olduğu neticesine erişildi.

Analistler hastaların grip aşısı geçmişini araştırmak için 6 ay içinde koronavirüs teşhisi koyulan 20 yaş altı bireylerin bilgilerini taradı. Araştırma grip aşısı olan çocukların semptomlarının az olmasının yanı gizeme, solunum problemleri ihtimalinin de düşük olduğunu keşfetti.

BU BİLGİLER NE ANLAMA GELİYOR?

Bütün bu araştırma neticeleri uslarda bazı suallerin doğmasına neden oldu:

Grip aşısı Covid-19'a karşı koruma sağlayabilir mi? Yanıt 'evet' ise nasıl?Covid-19 aşısı olan ya da olacak bireyler aynı anda grip aşısı da olabilir mi?Grip aşısı henüz aşılamaya dahil edilemeyen çocuklar için tesirli bir koruma usulü olabilir mi?

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Michigan Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın neticelerini değerlendirdi ve grip aşısının koronavirüse karşı tesirlerini hurriyet.com.tr okurları için açıkladı.

Grip aşısı Covid-19’a karşı koruma sağlıyor mu Uzmanlar yanıtladı…

İKİ HASTALIĞIN BİRLİKTE GEÇİRİLMESİNİ ÖNLER

"Michigan Üniversitesi’nin araştırma neticelerine göre hemen grip aşısı mı olmalıyız?" sualini yönelttiğimiz Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Grip aşısı olunması yalnızca iki hastalığın beraber geçirilmesini ihtiyata mevzusunda pozitif tesir sağlar. Grip ve Covid-19’un virüsleri birbirinden değişik protein yapılarına sahip. Bu nedenle grip aşısı koronavirüsün büyümesi mevzusunda yeterli bir korunma veya rehabilitasyon usulü değildir” dedi.

GRİP AŞISI SAĞLIK KURUMULARDAKİ YÜKÜ AZALTIR

"Grip aşısının Covid-19’dan gözettiğini söyleyemeyiz" diyen Dr. Tutku Taşkınoğlu ise “Grip aşısı, Covid-19 hastaları için lüzumumuz olan sıhhat kaynaklarına gözetecektir. Bu sebeple, sağlık kurumularda hem koronavirüs hem de influenzanın yükünü eksiltmek için Covid-19 ve grip aşısının yaygın olarak yapılması zorunludur. Grip aşısı güzde grip mevsiminden hemen evvel yapıldığından şu an aşılanmak doğru değil" ifadelerine yer verdi.

DEĞİŞİK AŞILARIN AKTİFLİKLERİ ARAŞTIRILDI

Pandeminin başından beri bir hayli çalışmada koronavirüse karşı değişik aşıların aktifliğinin incelendiğini ifade eden Taşkınoğlu, “BCG, polio, kızamık-kabakulak-kızamıkçık MMR, suçiçeği, pnömokok, Hepatit A ve Hepatit B aşısı olan bireylerde SALLA-CoV-2 enfeksiyonun daha az kollandığını eden değişik yayınlar yapıldı. Bu çalışmalardaki amaç Covid-19 aşısı henüz elimizde yokken başka bir silahla pandemiyle savaşıp savaşamayacağımızı görmekti” dedi ve ilave etti:

“Grip aşısı da doğuştan gelen bağışıklık korunmasını aktive edilebilir ve bu bağışıklık yanıtı koronavirüs ile savaşırken işlev görüyor olabilir. Ama bunu kavramak için daha fazla çalışma yapılması gerekir.”

SOSYO-EKONOMİK ETKENLER VİRÜSÜN DOLAYLI NETİCEYİ

Bazı bilim insanlarının grip aşısı olan fertlerin koronavirüse tutulma oranının düşmesinin sosyo-ekonomik etmenlerden kaynaklandığı istikametindeki yorumlarını da sorduğumuz Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, sosyo-ekonomik etkenler ile  koronavirüse tutulma oranları arasında dolaylı bir ilişki olduğunu belirterek, "Aşı yaptırmak insanların sıhhatlerini koruma meylinde olduklarını gösterir. Yalnızca sosyo-ekonomik etkenler değil, fertlerin entelektüel birikim, eğitim seviyeyi gibi bir hayli etmen koronavirüse karşı tutumu etkiliyor" biçiminde konuştu.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu ise bu mevzuda şöyle konuştu: “Koronavirüs enfeksiyon oranları ile sosyo-ekonomik değişkenler arasında bir korelasyon vardır. Enfeksiyon damlacık yoluyla, yakın temasla ve havalandırmanın iyi olmadığı alanlarda bulaştığı için daha kalabalık hanelerde yaşamak ve toplu taşıma kullanmak zorunda olan bireyler arasında enfeksiyon daha çok kollanır.”

Grip aşısı olanların, aşı olmayanlara göre daha önlemli olduklarını ve sosyo-ekonomik değişiklikleri sebebi ile daha az koronavirüse tutulmuş olabileceklerini de söyleyen Taşkınoğlu  "Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar, genç ve sıhhatli insanlara göre daha fazla grip aşısı olmaktadır" dedi.

Grip aşısı Covid-19’a karşı koruma sağlıyor mu Uzmanlar yanıtladı…

AŞILAR 14 GÜN ARALIKLA UYGULANMALI

Grip aşısı hakkında en merak edilen mevzulardan biri de Covid-19 aşısı olan ya da olacak bireylerin aynı anda grip aşısı da olup olamayacağı idi. "Grip aşısı ile Covid-19 aşısını hangi aralıklarla olmak gerekir?" sualini idarediğimiz Taşkınoğlu, iki aşının arasında en az 14 gün olması gerektiğini söyledi ve ilave etti:

“İki aşının birbiriyle etkileşime girdiğine dair hiçbir delil yoktur. 14 gün beklenmesini istememizin sebebi sıklıkla görülen yan tesirleri takip edebilmek için alınan bir ihtiyattır. Aşıdan sonra yaşanabilecek bazı ortak yan tesirlerin hangi aşıdan kaynaklandığını kavramamızı ve tedbir almamızı sağlamak açısından ehemmiyetlidir.”

GRİP AŞISI ÇOCUKLARI VİRÜSTEN GÖZETMEYE YETMEZ

Peki yukarıyada bahsettiğimiz araştırmanın ışığında grip aşısı henüz Covid-19 aşısına dahil olmayan çocukları koronavirüsten gözetmek için tesirli bir usul olabilir mi?

Dr. Tutku Taşkınoğlu, bu suale "Koronavirüse karşı gözetmek için grip aşısı olmak doğru değildir. Bağışıklık sisteminizi gerçekten kuvvetlendirmek istiyorsanız, hekiminizle sizin ve çocuğunuzun tüm aşı gidişatınızı hakimiyet etmeli ve kapsamlı bir aşı tasarıyı hazırlamalısınız. Kabakulak, kızamık, kızamıkçık, tetanoz, çocuk felci, difteri, boğmaca, verem, Hepatit A ve B, hatta zona için aşılandığımızdan ve çocuğumuzun aşılandığından emin olmalı ve önerilen zamanlarda aşılanmalıyız” yanıtını verdi.