Güle güle orman dede

Güle güle orman dede

Konya’nın Akşehir ilçesine bağlı bir köyde senelerce ağaç dikerek kıraç yamaçları ormana çeviren üç kardeşten en büyüğü Ramazan Karakoyun 91 ölüm etti. Ondan geriye diktiği binlerce ağaçtan…

Ramazan, Mevlüt ve Şükrü Karakoyun... Akşehir’in Tekke Köyü’nde üç kardeş... 1950’lerde Orman Yöneti’nin başlattığı ağaç dikme seferberliğine katıldılar. Evvel bir ‘iş’ olarak başladıkları ağaç dikmek, sonradan onlar için bir sevdaya dönüştü. Köyün kıraç yamaçlarına, sarp tepelerine erişebildikleri her yere fidan diktiler. Durup dinlenmeye başladıklarında, diktikleri fidanlar artık orman olmuştu.

3 KOCA ÇINAR

Orman Yöneti de onları unutmamıştı. Hazırladıkları bir tanıtım filmiyle üç kardeşin ismini ve emeklerini tarihe kayıt düştü. Ben de bu filmi gördükten sonra üç koca çınarın yaşadığı köye gitmiş ve onlarla o günleri yad etmiştim. İlk Ramazan Amca’nın evine davetli olmuştum. O zaman 89 yaşındaydı. Vücudu bitkindi ama zihni duruydu. Hiçbir ayrıntıyı unutmamıştı. Diktiği ağaçların kimilerinin yerini tek tek anımsıyordu.

HEP DİKTİK...

Bastonuyla işaret de ederek şunları anlatmıştı: “Hep dikdik, hep dikdik. Çok çam diktik. Dumanlı sedir de diktik. Az da göknar... Hanımım da bana azık getirirdi. O da destek eder, dikim yapardı. Fidanları ya merkeplerle taşır ya da kucağımızda çıkarırdık. O zamanlar dağlar üryandı. Şimdi içinden geçilmez. Sonunda ormana kavuştuk ama başlangıcında ‘Biz bunların geliştiğini göremeyiz’ derdik. Cenab-ı Allah hepsini gösterdi. Sonradan huzurevi yapılırken de hem ağaç diktim hem de dikenlere tarif ettim. Çok uğraştım, çok emek verdim. Nerede bir boşluk var oraya gittim. Bekçiliğini yapıp gözettim.”

Güle güle orman dedeKarakoyun kardeşler, diktikleri fidanlarla bu çorak yamaçları ormana döndürdü.

AĞAÇLARIN ALTINA...

Ramazan Amca, yaşlılığa bağlı hastalıklardan mustaripti. Bir vakittir devam eden rehabilitasyon sürecinin ardından ölüm etti. 23 Haziran doğum günüydü. Geride hem el emeğini hem de gönülden sevgisini vererek diktiği ağaçlardan oluşan bir orman kaldı. Cenazesine orman memurları da katıldı. Ulu ağaçlarla çevrili bir kabirlikte toprağa verildi. Kardeşleri 87 yaşındaki Şükrü Amca ve 86 yaşındaki Mevlüt Amca kendilerine ağaç dikme sevdasını aşılayan abilerini hayırla yâd ediyor...

Güle güle orman dede