Gültepe Nekropolü, 31 yıl önce keşfedilmişti! Sahipsiz kaldı, tahrip edildi

Gültepe Nekropolü, 31 yıl önce keşfedilmişti! Sahipsiz kaldı, tahrip edildi

İzmit'te 1991'de TEM yolu inşaatı sırasında keşfedilen Gültepe Nekropolü, aradan geçen 31 senede firari kazılarla yıkım edildi. Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Başkanı Prof.

Kentte 1991 senesinde TEM yolunun inşa edildiği Gültepe bölgesinde milattan sonra 2'nci ile 4'üncü asırlar arasında oluştuğu tanımlanan alan keşfedildi. Doğu Roma İmparatorluğu yarıyılına ait olduğu düşünülen nekropolde yapılan çalışmalarda ortaya çıkan küp, gözyaşı şişesi, ayna gibi yapıtlar da Kocaeli Müze Müdürlüğü'ne götürüldü.

Alanda ayrıca duvarlarında fresklerin bulunduğu kabir odası, uzun ince dörtgen odalardan oluşan kabir odaları, martyrion viraneleri ve haç tasarılı kilise yıkıntısı keşfedildi. Bölgedeki arkeolojik çalışmaların bitirilmesinin ardından çevreyi tel örgüyle çevrilerek, otoban inşaatına devam edildi. Aradan geçen 31 senede Gültepe Nekropolü, define avcılarının yaptığı firari kazılarla yıkım edildi.

Gültepe Nekropolü, 31 yıl önce keşfedilmişti Sahipsiz kaldı, tahrip edildi

'TURİSTİK NOKTAYA DÖNÜŞTÜRMEK MUHTEMEL'

İzmit'in tarihi açıdan zengin olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, "Bu, şehrin geçmişi açısından çok ehemmiyetli bir belirtidir. Yan tarafından bir kara yolunun geçmesi ve üzerinde meskenin bulunması, azıcık külfetli bir süreç olacaktır fakat yeniden de inanç turizmi kapsamında dolaşılabilecek turistik bir noktaya dönüştürmek muhtemeldir. Bunlar Kültür Bakanlığı'nın alakalı üniteleri tarafından yürütülür. En azından üzerinde rastgele bir yapılaşma olmayan kısmında bir kurtarma projesi yürütülse buralar sarihe çıkarılsa ve bir sarih hava müzesi ya da ziyaret alanı gibi tertip edilse tabi ki en azından kültür varlığı ve kültürel servet farkındalığını da artıracak bir gidişat olur" dedi.

Gültepe Nekropolü, 31 yıl önce keşfedilmişti Sahipsiz kaldı, tahrip edildi

Arkeolojik alanlara sahip çıkılması gerektiğini kaydolan Prof. Dr. Ökse, "Türkiye'nin neresine ayağınızı atsanız illa ki daha önceki bir mesken yeri vardır. Bunlar, insanlık tarihinin arşivleridir. Bunlar yok olduğu ya da incelenmediği sürece insanlık tarihini inceleyemeyeceğiz demektir. Bu tıp, mühendislik gibi günümüz insanının hizmetine sunulabilecek bir şey değil ama neticede bu bizim geçmişimiz, buna sahip çıkmalıyız. Bunun için de bir farkındalık yaratılması gerekir" diye konuştu.

Gültepe Nekropolü, 31 yıl önce keşfedilmişti Sahipsiz kaldı, tahrip edildi