Günde 1 milyon dolar harcasa bile parası bitmiyor… Bill Gates ne kadar zengin?

Günde 1 milyon dolar harcasa bile parası bitmiyor… Bill Gates ne kadar zengin?

Dünyanın en zengin dördüncü bireyi olarak adlandırılan Bill Gates’in mirasının ebadını kavramanıza destekçi olacak 11 eksantrik ayrıntı...

Bill Gates ile Melinda Gates, 27 senelik konutluluğun ardından boşanacaklarını açıkladı. 1994 senesinde Hawaai'ye bağlı adalardan Lanai'de evlenen çift, bu ehemmiyetli kararı Twitter’dan “İlişkimiz üzerinde hayli düşündükten ve çok çalıştıktan sonra konutluluğumuzu tamamlama kararı aldık. Son 27 senede, üç harika çocuk yetiştirdik ve tüm insanların sıhhatli ve üretken bir yaşam sürmesini sağlamak için tüm dünyada çalışan bir vakıf kurduk. Bu misyona olan inancımızı paylaşmaya devam ediyoruz ve vakıfta beraber çalışmalarımıza devam edeceğiz, ancak yaşamımızın bu sonraki safhasında bir çift olarak beraber gelişebileceğimize artık inanmıyoruz” lafları ile duyurdu.

Çiftin boşanacağını açıklaması üzerine, büyük mirasın nasıl paylaşılacağına dair yorumlar da yapılmaya başlandı. Bill Gates’in hipotezi mirasının 146 milyar dolar olduğu ve dünyanın en zengin dördüncü insanı olarak adlandırıldığını da belirtelim.

Bill ve Melinda Gates, konutluluk yoluyla edinilen tüm varlıkların konutluluk evveli uyuşmada aksi belirtilmedikçe yarı yarıya parçalandığı Washington eyaletinde yaşıyor. Öte yandan Bill Gates’in basın lafçısı, çiftin böyle bir uyuşma imza atıp imza atmadığı mevzusunda suskun kaldı.

Şu aslı andırdırmak da fayda var ki, varlıkları ufalanmış olsa da Bill Gates ve Melinda Gates boşandıktan sonra da muhtemelen dünyanın en zengin insanları arasında olmaya devam edecek.

Tüm bu bilgilerden sonra gelin Bill Gates'in 146 milyar dolarlık mirasının gerçekten ne kadar büyük olduğunu kavramamıza destekçi olacak hakikatlere bir göz atalım.

Günde 1 milyon dolar harcasa bile parası bitmiyor… Bill Gates ne kadar zengin

1- Bill Gates, sadece geçen sene 41 milyar dolar daha zengin hale geldi.

Bill Gates, 2016'da beş sene evveline göre takribî 70 milyar dolar daha zengindi. 4 Mayıs 2020'de ise Gates'in mirası tahminen 105 milyar dolara erişmişti. Bu yıl ise mirası 146 milyar dolar olarak öğreniliyor. Bu, geçen seneye oranla 41 milyar dolar daha zengin olduğu anlamına geliyor.

2- Gates geçen sene saniyede takribî 4.630 dolar kazandı.

Bu, yere düşürdüğü 100 dolarlık banknotu durdurmak ve almak için zamanına dokunmayacağı anlamına geliyor!

3- Şayet Gates günde 1 milyon dolar tüketirse, mirasını tüketmesi takribî 400 senesini alacaktır.

Bill Gates, 125 milyon dolar bedelinde devasa bir malikaneye ve özel uçağa sahip. Ünlü milyarderin oranla idareli olduğu öğreniliyor.

4- Gates, İngiliz monarşisinden takribî % 66 daha zengin.

Forbes'a göre, İngiliz Krallık Ailesi’nin mirası 2017'de 88 milyar dolar bedelinde idi.

5- Bill Gates, reel mirasını Paul Allen ile kurduğu Microsoft’a borçlu. 2019 senesinde işletmenin yalnızca yüzde 1.3’şöhrete sahip olan Gates’in mirası yeniden de 146 milyar dolar bedelinde.

Gates, Mart 2020'de Microsoft'un direktörlüğü görevinden istifa etmişti. Şu an firmada yüzde kaç payı olduğu ise öğrenilmiyor.

6- 65 yaşındaki milyarder, senelerdir hayır müesseselerine en 41 milyar dolar bağış yaptı. Bu yüksek bağışlara karşın dünyanın en zengin insanları listesinde dördüncü sırada yer almaya devam ediyor.

Bill Gates ve Melinda Gates 2000 yılında, şu andaki dünyanın en büyük özel hayır müesseseyi olarak adlandırılan ve muhtaçlıkla gayret üzerine yoğunlaşan Bill & Melinda Gates Vakfı'nı kurdu. Forbes’un bilgilerine göre Gates, eşi ile kurduğu bu vakfa Microsoft payı olarak 35,8 milyar dolar bağışladı.

Bill & Melinda Gates Vakfı, boşanma haberinin ardından yaptığı açıklamada çiftin boşandıktan sonra hayır müesseselerinin eş başkanları ve mütevellileri olmaya devam edeceklerini söyledi, “Rollerinde veya organizasyonda rastgele bir farklılık tasarlanmamaktadır. Kuruluş taktiklerini şekillendirmek ve onaylamak, vakfın meselelerini korunmak ve teşkilatın genel doğrultusunu tanımlamak için beraber çalışmaya devam edecekler" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Bill Gates, 2010 senesinde şu an dünyanın en zengin yedinci insanı olan Warren Buffett ile beraber zengin insanları yaşamları süresince veya vefatlarından sonra miraslarının çoğunu hayır müesseselerine vermeye teşvik eden The Giving Pledge'i kurdu.

Gates’in hayır işleri bununla da kalmıyor. Ünlü milyarder, Alzheimer araştırmasına 50 milyon dolar bağışladı. Aynı zamanda Alzheimer'ı daha erken teşhis etmek emeliyle bir fona 30 milyon dolar daha yatırdı.

Günde 1 milyon dolar harcasa bile parası bitmiyor… Bill Gates ne kadar zengin

7- Bill Gates’in mirası öyle büyük ki, vasati bir Amerikan hanesinin tüketmesi, Gates’in 1,2 milyar dolar tüketmesine benziyor.

Bu maddeyi şöyle açıklayalım; Federal Rezerv bilgilerine göre, vasati bir Amerikan yurttaşı hanesinin vasati kazancı 121 bin 700 dolar. Gates’in 146 milyar dolarlık mirasını 121 bin 700 dolara dağılırsak takribî 1,2 milyon dolara denk geliyor.

8- Gates’in net mirası, Lüksemburg, Estonya ve Bolivya'nın toplam gayri safi yurt içi hasılasından daha fazla!

Dünya Bankası’nın bilgilerine göre, Lüksemburg'un gayri safi yurt içi hasılası 71 milyar dolar, Estonya’nın 31,4 milyar dolar ve Bolivya’nın ise 40,8 milyar dolar. Bu üç ülkenin toplam gayri safi yurt içi hasılası 143,2 milyar dolar ediyor. Bill Gates’in mirasının ise 146 milyar dolar olduğunu öğreniyoruz.

9- Bill Gates Asya'daki en zengin birey ile Çin'deki en zengin bireyin toplamından daha zengin.

74,7 milyar dolar kıymetindeki mirası ile Hintli iş insanı Mukesh Ambani, Asya'nın en zengin insanı olarak öğreniliyor. Şişelenmiş su ve aşı milyarderi Zhong Shanshan ise 66,3 milyar dolar kıymetindeki mirası ile Çin'in en zengin insanı olarak tanınıyor. Gates, bu iki milyarder insanın mirasının toplamından da fazla mirasa sahip.

10- Şayet Gates dünyadaki her insana 15 dolar verirse, elinde hala 28 milyar doları kalıyor.

Dünya popülasyonu Mayıs 2021 itibari ile 7 milyar 874 milyon 758 bin 42'ye erişti.

Sosyal Güvenlik Yöneti'ne göre, lisans derecesine sahip vasati bir Amerikalı yaşamı süresince 2,2 milyon dolar kazanabilir. İşin eksantrik yanı Bill Gates bun parayı takribî 30 dakikada kazanıyor.

11- Sosyal Güvenlik Yöneti'ne göre, lisans derecesine sahip vasati bir Amerika Birleşik Devletleri’li yaşamı süresince takribî 2,2 milyon dolar kazanacak. Gates bunu 28 dakikadan azıcık fazla bir müddette yapıyor.

Yeniden sosyal Güvenlik Yöneti’ne göre lisans derecesine sahip vasati Amerika Birleşik Devletleri’li bir kadının yaşamı süresince 1,3 milyon dolar kazanacağı öngörülebiliyor. Gates’in geçtiğimiz sene kazandığı 41 milyar dolarlık sayıya direnerek yapılan hesaplamaya göre milyarder dakikada 72 bin 6 dolar kazanıyor.