Gündem 'doğaçlama'

Gündem 'doğaçlama'

Doğaçlama Dans Şenliği’nin açılışındaki ilk dans çok konuşuldu. Öyle ki sosyal medyada ‘viral’ oldu. Belki de Alman dansçı Ingo Reulecke de “Instant Composition” isimli performansının bu kadar meşhur

Sanatçılar bu dansı ve tepkileri Hürriyet’e açıkladı:

‘DEĞİŞİK OLAN YADIRGANIR’

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Ressam: İnsanlar değişikliği yadırgıyorlar. Alışkanlığın dışına çıkmak mevzusunda direnç var. Kapalı cemiyetlerde bu daha tesirli. Fazla politize cemiyetlerde de bu zati teşvik edilen bir şey. Bunu unutmamak gerekli. Doğaçlama dans, kendiliğinden davranmayı gerektirir. Bu da çok özgür ve özgüvenli bir maharettir. İnsanı emin bir tarif içinde kabul ediyoruz. Bunun dışına çıkan tam eylemleri esrarengiz görüyoruz. Doğaçlama tutumu da bu çerçevede görüyorum. Tarifin dışına çıkan her şey yadırganıyor.

Gündem doğaçlama

‘BUNA DONAKALMAMAK GEREKLİ’

Mehmet Ergüven Müzikolog: Doğaçlama dans, dinlediği müzikle uygun biçimde vücudunu harekete geçirmesi. Kendi vücuduyla barışık insanın müzikle kurduğu diyalogdur. Rahat ve kompleksiz insanların seçimidir. Tehlikelidir de. Herkesin önünde, izlenmeye sarih bir vaziyettesiniz. Tamamen kendine münhasır bir form. Notasyonu yoktur, ritmi yoktur. Birebir tekerrürü de olası olmaz. Her sanatçının kendi performansı. Bale, tango gibi bayağı danslara tutkun olanların zevkine uymayabilir. Cazın da doğaçlama formları var, özünde doğaçlama var zati. Ama bizim cemiyette doğaçlama dansın anormal gibi görülmesine de donakalmamak gerekli. Değişik olanlara karşı genel davranışımız daha öncekinden beri emin.

Gündem doğaçlama

‘GÜLMEDEN EVVEL DÜŞÜN’

Kerem Görsev Caz Sanatçısı: Dans kabilelerde başlayan bir form. Dansın doğuşundan itibaren doğaçlama figürler var. Alay edenler evvel kendileriyle alay etsinler. Gülmeden evvel düşünmek gerekli. Ayrıca cazda da doğaçlama var. Doğaçlama, formun üstünde bir form cinsidir. Kendini ifade ediyorsun, kendi karakterini, kimliğini ortaya koyuyorsun.

Gündem doğaçlama

‘YADIRGANMASI TUHAF’

Serhan Bali Müzik Tahlilcisi: Cemiyette modern sanata dair bir bilgisizlik ve ilgisizlik var. Yapılan yorumlar cehaletçe. Hem dansçıyla hem organizasyonla alay ediliyor. Sanat bu biçimde değerlendirilmez. Performans zaferlidir veya değildir onu mevzunun uzmanları değerlendirir. Modern müzikte de doğaçlama misalleri var. Ben bu doğaçlama dansın yadırganmasını yadırgıyorum.

Gündem doğaçlama

‘ÖZÜR YALVARMALI’

Prof. Dr. Tuğçe Ulugün Tuna Koreograf, Dans Sanatçısı: Doğaçlama zati ferdin bilinçaltını ‘anda’ ifade etmesidir. Doğaçlama performansı sanatçıları açısından da tehlike barındırır zira sanatçılar o an içinden geldiği gibi hareket etme tesiriyle hareket edecektir. Doğaçlama performansları veya atölyeleri sosyal medyada canlı olarak hatta hakimiyetsizce yayınlandığında Kanımca yayınlanmamalıdır. Doğası gereği anda temas ve ilişkilenme mevzubahisidir, bazen kavram dışı yorumlara neden olabiliyor. Organizasyon mesullerinin performans hakkında ön bir tanıtım açıklaması yapması ve sanatçının onayıyla performans anlarından görüntü paylaşılmasını sağlamaları gerekirdi. Performans sanatçısı da bu vaziyette suistimal edilmiştir. Şenlik tarafından sanatçıdan da özür yalvarması gerekir. Umarım bu cins aktiflikler daha da çoğalır ve desteklenir. Vücuduna bu kadar uzak bir cemiyet dansla, anda hareket etme fikriyle azıcık daha da yakından tanışır.

Gündem doğaçlama

‘KÖYÜN ÇILGINSI’ DAHİ DEDİLER

BU performans değişik kesimlerden bir hayli şahsın ortak mevzusu oldu. Neredeyse hiçbir mevzuda birleşemeyenler, bu performansı tenkit etmekte veya alaya almakta aynı noktada yer aldı. Kimi “Çekomastik Ayhan” dedi. Kimi “Köyün çılgınsı” diye alaya aldı. İşte atılan bazı tweet’ler:

* Daha Öncekinden bizim semtte çekomastik Ayhan diye biri vardı. Çılgın varsayırdık meğerse performans insanıymış.

* Caddede görsek çılgın deriz.

* Doğaçlama sunim dedim komşular ‘çılgın var’ diye polisi aradı.

* Bir Çılgın Nuri vardı ben çocukken. Demek ki dans yaparmış!