Güneşin fazlası zarar ama azı da yarar

Güneşin fazlası zarar ama azı da yarar

Cilt kanseri tehlikeyi sebebiyle güneşderi o kadar korkuyoruz ki yaz-kış dışarı koruma etkeni yüksek kremler sürmeden çıkamıyoruz. Yazın buna gözlük, şapka, UV gözetmeli elbiseler de ilave ediliyor.

Cilt kanserinin bilinen en ehemmiyetli sebeplerinden bkocaman güneş ışınları… Aynı zamanda güneş cildin ihtiyarlaması, kırışması, gözde katarakt, iris kanseri ve sarı nokta gibi hastalıklara da neden olabiliyor. Haliyle son senelerde güneşin derimize dokunmasından korkar olduk. Oysa ‘helioterapi’ güneş terapisi pek çok hastalığın rehabilitasyonu… Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu’nden fonksiyonel tıp uzmanı Dr. Aynur Ketene, cildiye uzmanı Dr. Gizem Yağcıoğlu, göz hastalıkları uzmanı Dr. Emrah Altıparmak’a güneşin hasarları kadar verimlerini ve ondan nasıl yararlanmamız gerektiğini sorduk.

* Dışarıdan kullanılan dayanaklar hiçbir zaman natürel güneşin yerini almaz.
* Güneşlenme D vitamini birleşimini çoğaldırarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Kanser dahil kronik inflamatuar hastalıklarına karşı korur. Melatonin birleşimini çoğaldırdığı için güçlü bir zehirli madde arınıcıdır. Görme manililerde melatonin birleşiminin fazla olmasından dolayı kanser olma tehlikeyi azdır.
* Yüksek kolesterolü düşürmenin en hoş yolu güneşlenmektir.
* Güneş beceriksizliği D vitamini noksanlığını beraberinde getirir. Ayrıca sedef, egzama, romatoid artrit, haşimato tiroidi gibi otoimmün hastalıkların yanında kansere de davetiye çıkarır.
* Kemik sıhhatinin korunmasında kalsiyumdan evvel D vitamini seviyesine bakılmalı. Zira
D vitamini beceriksizken kalsiyum emilimi sağlanamaz. Çocuklardaysa uzun süreli D vitamini beceriksizliği raşitizm dediğimiz hastalığa sebep olabilir.

Nasıl yararlanmalı?

* D vitamini birleşimi için öğlen, kol ve bacak iç suratları sarihte kalacak biçimde, 15-20 dakika, kızarmadan güneşlenmek gerekir. Ama birleşim ertesi güne kadar süreceğinden güneşlenme sonrası sabunlanmamak gerekir. Yalnızca suyla duş alınabilir.
* Güneşin dik açıyla geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında olasıysa plajda olmayın.

Nasıl korunmalı?

* UV indeksini cep telefonlarındaki hava gidişatı uygulamalarından basitlikle takip edebilirsiniz. UV indeksi 3 ve üzerindeyse güneşderi korunulmalı; 8 ve üzerindeyse de olasıysa dışarıda kalınmamalı.
* Gölge altında UV ışınları tenimize erişmeye devam eder, bu sebeple geniş ve uzun siperli şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanmaya gölge altında bile olsa devam edilmeli.
* Güneş kremlerinin hem UVA ultraviyole A
hem de UVB’ye ultraviyole B karşı gözetici olması gerekir. SPF güneş koruma etkeni
kıymeti en az 30, olasıysa 50 olmalı. Güneş kremi dışarı çıkmadan 30 dakika evvel sürülmeli. Tesiri 3 saat devam ettiği için bu zaman sonunda tekerrür uygulanmalı.
* Elbiselerin güneşderi koruma ölçüsünü gösteren UPF ultraviyole koruma etkeni kıymeti 30 ve üzeri olan giysi ve mayolar güneşderi takribî yüzde 95-97 oranında koruma sağlar.

Bebeklerde neye dikkat edilmeli?

İlk 6 aya kadar güneş kremi kullanılmamalı. Bu yarıyılda bebekler dolaysız güneş ışınlarından korunmalı, gölgede yakalanmalı. Ense, kulak ve suratı gözetecek biçimde uzun siperli şapka, UPF kıymeti 30 ve üzeri olan mayo ve giysiler seçim edilmeli. 6 aydan sonra giysi ve şapkaya ek olarak titanyum dioksit, çinko oksit gibi mineral bileşen kapsayan, fiziksel filtreli güneş kremleri kullanılabilir.